Osmia leaiana

krzysztof12
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 21:58

Osmia leaiana

Post autor: krzysztof12 »

Samczyk, który wygryzł się dzień wcześniej czyli 30.04.2019 r. Jak mi się wydaje dobrze go oznaczyłem. Zdjęcie bardzo słabe, ale chyba widać to co trzeba.
Załączniki
20190501_075407 (2).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.81 KiB)
Darecki
Posty: 1088
Rejestracja: wtorek, 22 grudnia 2015, 14:48
Specjalność: Aculeata
Lokalizacja: Świdnica

Re: Osmia leaiana

Post autor: Darecki »

Może i brevicornis, ale poczekaj lepiej na samicę to wtedy będę mógł oznaczyć.
krzysztof12
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 21:58

Re: Osmia leaiana

Post autor: krzysztof12 »

Dzięki! Samice może zaczną wygryzać się jutro. Jak dostanę urlop, to może je złapię. Zimnica tegoroczna opóźnia moje pszczoły dosyć mocno.
krzysztof12
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 21:58

Re: Osmia leaiana

Post autor: krzysztof12 »

Dopiero dzisiaj pierwsza samica wygryzła się. Sorki za jakość, ale nie jestem pasjonatem fotek. Zimno jak cholera, a ona zdecydowała się wyjść. Nie wiem czy wszystkie samce się już wygryzły. Mam problem z Melittobia, więc mogą być zeżarte. Swoją drogą, oprócz total destrukcji Melittobia ma fascynującą biologię.
Załączniki
20190513_185426 (2).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (205.17 KiB)
Darecki
Posty: 1088
Rejestracja: wtorek, 22 grudnia 2015, 14:48
Specjalność: Aculeata
Lokalizacja: Świdnica

Re: Osmia leaiana

Post autor: Darecki »

Na pewno nie brevicornis bo np. nie ma czerwono owłosionych nasadowych członów stóp (basitarsusów) wszystkich nóg.

leaiana lub niveata, z których ta pierwsza jest dużo liczniejsza, więc to pewnie ona. Jakbyś chciał mieć oznaczenie z okazu to do Brachytrona wyślij chociaż samczyka to będzie wiadomo, bo bez dobrej jakości zdjęcia samicy z widocznym nadustkiem nie da się jej oznaczyć.
krzysztof12
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 21:58

Re: Osmia leaiana

Post autor: krzysztof12 »

Dzięki jeszcze raz! Będę się draniom bacznie przyglądał. Jak pozyskam trupka, zrobię mu dokładne badanie. Niveatę można chyba od razu odrzucić, bo o miesiąc za wcześnie by się pojawiła, zdaje się. Na leaianę niby też ciut za wcześnie, ale pójdę tym tropem. Strasznie niebieskawe i wczesny pojaw, to mi zasugerowało brevicornis.
Darecki
Posty: 1088
Rejestracja: wtorek, 22 grudnia 2015, 14:48
Specjalność: Aculeata
Lokalizacja: Świdnica

Re: Osmia leaiana

Post autor: Darecki »

Niebieski odcień na odwłoku częściej widać u niveata, ale to dość zmienne i może być mylące. Jak mówi stare chińskie przysłowie: "Nadustek prawdę Ci powie." :mrgreen:

http://www.wildbienen.de/eb-obrev.htm

Porównaj 2 pierwsze fotki, te u góry, z tymi trzema samicy na dole - widzisz różnicę? (Podpowiedź - chodzi o te rude włoski na nadstopiach).

I jeszcze te same 3 samicy z tymi :arrow: http://www.wildbienen.de/eb-oleai.htm
Widzisz, że wyglądają identycznie? Bo ta bez rudych włosków na nadstopiach to leaiana, ten samiec brevicornis też mi wygląda podejrzanie.

https://www.wildbienen.info/steckbriefe ... cornis.php
Tu jest ok.
Poza tym brevicornis ma trochę szersze skronie i ciemię.
Darecki
Posty: 1088
Rejestracja: wtorek, 22 grudnia 2015, 14:48
Specjalność: Aculeata
Lokalizacja: Świdnica

Re: Osmia leaiana

Post autor: Darecki »

I jak? Obejrzałeś nadustek u samicy? Nie można wykluczyć niveata, jeśli to ona to dolna krawędź nadustka jest wyraźnie wklęsła z dużym środkowym zębem, jak leaiana to prawie prosta z 2 małymi ząbkami, widać to gołym okiem.
krzysztof12
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 21:58

Re: Osmia leaiana

Post autor: krzysztof12 »

Zaczekaj! Mam chwilowo inny problem. Przesadziłem z ilością ogrodowych, które sobie zostawiłem. Pozbyłem się zimą/ na wiosnę ponad 4 tys. kokonów ogrodowej. Mimo to, mam ich pierdyliard. Muszę to jakoś opanować, bo nie wystarczy dla innych pszczół. Muszę zapewnić tyle gniazd, żeby inne gatunki się zmieściły. Nasze oznaczane też lubią trzcinę, więc weekend mam z bańki, będę ciął trzcinę na gniazda. Nasz oznaczany gatunek nie ma raczej wybitnego przywiązania do miejsca wygryzienia, więc trochę to potrwa zanim się osiedli.
krzysztof12
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 21:58

Re: Osmia leaiana

Post autor: krzysztof12 »

Czy można prosić Admina o zmianę tytułu na "Osmia leaiana" tak dla porządku?
Jeszcze raz dzięki Darecki za wyprowadzenie z błędu!
ODPOWIEDZ

Wróć do „PSZCZOŁY (Apiformes)”