Cyfrowa Entomologiczna Baza Danych HEMIPTERON

HETEROPTERA. HOMOPTERA. Pluskwiaki różnoskrzydłe, równoskrzydłe, piewiki (Auchenorrhyncha).
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Cyfrowa Entomologiczna Baza Danych HEMIPTERON

Post autor: Jacek Kurzawa »

Hemiptera mają szczęscie do opiekunów.
W sumie niewielka grupa a doczekała się już trzech projektów:

http://www.heteroptera.us.edu.pl/ (wcześniej heteroptera.entomo.pl)
http://hemiptera.ksib.pl/kfp/index.php?l=pl
jest tez czasopismo http://hetpol.wpt.uni.opole.pl/pl/strona-glowna/
i teraz
http://www.wbios.us.edu.pl/hemipteron.html
[Cel projektu: celem projektu jest digitalizacja kolekcji entomologicznej pluskwiaków, zabezpieczająca zbiory w formie cyfrowej.]

:okok:

Myślę tak sobie, że może warto byłoby pójśc za przykładem i porobić tak inne grupy owadów, póki UE daje na to pieniądze. Kiedyś przestanie, a jest okazja na budowę portali, baz danych itp.
Awatar użytkownika
Artur Taszakowski
Posty: 170
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2008, 13:08
UTM: CA56
Specjalność: Pluskwiaki różnoskrzydłe (Heteroptera)
profil zainteresowan: Muzyka, gitara, fantastyka
Lokalizacja: Katowice

Re: Cyfrowa Entomologiczna Baza Danych HEMIPTERON

Post autor: Artur Taszakowski »

Dzieje się :) A dzięki tym projektom zwiększa się zainteresowanie pluskwiakami, a to z kolei powoduje napływ większej ilości danych i tak się kręci. Możliwe, że w samych tylko Heteroptera ilość rekordów opublikowana w tym roku jest porównywalna do ostatnich 10 lat razem wziętych. Ale to już Grzegorz musiałby oszacować, nawiasem mówiąc, zbliża się duża aktualizacja heteroptera.us.edu.pl. A to dopiero początek... działo to się dopiero będzie.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Cyfrowa Entomologiczna Baza Danych HEMIPTERON

Post autor: GrzegorzGG »

Wkrótce, mam nadzieję, nastąpi podsumowanie tego co wiemy o Heteroptera.

Co do ilości danych, które się pojawiły, to rzeczywiście przyrost jest bardzo duży i mniej więcej taki jak napisał Artur - tyle, że bardziej wyraźny.
Przez tylko trzy (niespełna) lata (tyle mniej więcej istnieje strona) przybyło 4134 rekordy (w pracach opublikowanych, w tym co się pisze jest około 3000! - to o czym wiem :)). Natomiast od 2000-2015 było niespełna 7700 rekordów.

Grzegorz
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Cyfrowa Entomologiczna Baza Danych HEMIPTERON

Post autor: GrzegorzGG »

Jacek Kurzawa pisze:może warto byłoby pójśc za przykładem i porobić tak inne grupy owadów, póki UE daje na to pieniądze.
Przyznam, Jacku, że nie wziąłem ani centa :) I oby to nie pieniądze były motywacją do popularyzowania każdej grupy owadów.

Grzegorz
janusz_polak_2000
Posty: 65
Rejestracja: środa, 26 września 2018, 02:28

Re: Cyfrowa Entomologiczna Baza Danych HEMIPTERON

Post autor: janusz_polak_2000 »

Podstawowe prawo pracy (a to jest jakiś poniekąd rodzaj pracy) chyba tak brzmi: za godziwą pracę godziwy zarobek ... :mysl: :mysl: :mysl: . Niekoniecznie musi to być gratyfikacja pieniężna ... A UE działa na zasadach korporacyjnych a nie obywatelskich ...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Cyfrowa Entomologiczna Baza Danych HEMIPTERON

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie chciałem pisać o tym kto bierze i za co i to z kilku powodów. Po pierwsze, jesli ktoś coś robi i ma z tego pożytek to sprawa jest jasna - niech robi to dalej. Jeśli ktoś robi dla idei i ma z tego przyjemność - też niech robi. Zły wariant jest taki, gdy ktoś coś zrobi dla chwilowej korzyści a potem projekty zostaje porzucony. Ja tu jednak chciałem zwrócić uwagę, że mamy takie czasy, że dotacje mogą wesprzeć rozwój nauki i dlatego warto je wykorzystać póki są z pożytkiem dla... entomologii.

Dlatego Grzegorzu niepotrzebnie się tłumaczysz, bo nie masz z czego a pytania też nie było. Ta myśl była skierowana do pasjonatów innych grup owadów, aby poszli za przykładem i podbudowali bazy danych, atlasy, portale itd (własnie ukończyliśmy przebudowę wazki.pl + odonata.pl, i to wszystko jest robota Ewy i trochę moja w gratisie). I niech przybywa, rozrasta się i umacnia wolny dostęp do wiedzy, póki są na to dobre czasy. Mogą bowiem przyjść takie czasy, że ani internet nie będzie wolny, ani nie będzie pieniędzy na to, ani chęci itd. Dlatego teraz jest - moim zdaniem - "ten dobry czas".
janusz_polak_2000
Posty: 65
Rejestracja: środa, 26 września 2018, 02:28

Re: Cyfrowa Entomologiczna Baza Danych HEMIPTERON

Post autor: janusz_polak_2000 »

Jacek Kurzawa pisze:Mogą bowiem przyjść takie czasy, że ani internet nie będzie wolny, ani nie będzie pieniędzy na to, ani chęci itd. Dlatego teraz jest - moim zdaniem - "ten dobry czas".
WMO dobre czasy, tzw. prosperity już minęły. Kto bowiem jeszcze jada "ośmiorniczki"? Nie pompujmy balonika "helem" :oops: . A internet? Sam się obroni - co najwyżej będzie wysoce :mysl: spersonalizowany ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „HEMIPTERA”