Orthops ?

HETEROPTERA. HOMOPTERA. Pluskwiaki różnoskrzydłe, równoskrzydłe, piewiki (Auchenorrhyncha).
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Orthops ?

Post autor: GrzegorzGG »

We wrześniu ubiegłego roku spotkałem takiego pluskwiaka: Odłowiłem go sobie i teraz staram się go rozpoznać.
Nie mam jeszcze sprzętu dzięki któremu mógłbym zobaczyć pazurki, zakładam, że owad należy do Mirinae.

O tym, że jest to Mirini decydują proporcje członów stopy, wygląd inny niż mrówczy i oczy dotykające przedplecza:
4 (1) Pierwszy segment tylnej stopy wyraźnie krótszy niż suma długości segmentów II i III (rys. 68, d-g). Skrzydła zwykle makropteryczne.
5 (6) Wygląd mrówki (rys. 69, b). Oczy umieszczone prawie na środku boków głowy (patrząc z góry, rys. 69, a) .... HERDONIINI
6 (5) Inny wygląd. Oczy dochodzą do przedniej krawędzi przedplecza. ..... MIRINI
Zdjęcia stopy i głowy mojego pluskwiaka: Z kolei dla Mirini wychodzi, że mam delikwenta z Capsaria:
1 (2) Poduszeczki przedplecza połączone, tworzą poprzeczne żeberko (poduszkę, rys. 86, a), którego tylna krawędź jest wyznaczona przez głęboki rowek (bruzdę), rozciągający się do krawędzi bocznych przedplecza, co daje wrażenie dwóch pierścieni usytuowanych jeden pod drugim. ............. DIONCONOTARIA
2 (1) Przeplecze zazwyczaj bez bruzdy z tyłu poduszeczek, często w tym miejscu znajduje się rowek, lecz nigdy nie osiąga bocznych krawędzi przedplecza.
3 (4) Policzki tak wysokie, jak oczy (rys. 86, c). Głowa krótka i wysoka, oczy umieszczone na górnych rogach głowy, daleko od gardzieli. .............. CAPSODARIA
4 (3) Policzki dużo krótsze niż oczy (rys. 86, d). Głowa dłuższa, oczy umieszczone na środku boków głowy, bliżej gardzieli. 5 (6) Przedplecze i półpokrywy z wyraźną punktacją, rzadko niewyraźną, wówczas krawędź ciemienia z wyraźnym marginesem (kantem). .................... CAPSARIA
6 (5) Przedplecze i półpokrywy bez wyraźnej punktacji, czasami chropowate. Tylna krawędź ciemienia bez marginesu (kantu), przynajmniej w jego centralnej części. ....................... MIRARIA
Zbliżenie na przedplecze i półpokrywy: No i teraz rodzaje dla Capsaria. Najpierw jest:
1 (4) Tylna krawędź ciemienia bez marginesu (kantu). Owad nie jest jednolicie zielony.
I nie zachodzi. Co wg mnie jest jasne bo na zdjęciu pokazałem że krawędź ciemienia ma margines. A podejrzewałem Liocorisa (więc już odpada bo jest w podpunkcie 2)
4 (1) Tylna krawedź ciemienia z marginesem (kantem) na całej swej długości, rzadko bez marginesu, ale wówczas owad jednolicie zielony.
5 (8) Strony grzbietowa i brzuszna pokryte sierściopodobnymi (w kształcie łusek), jasnymi, wyraźnymi włoskami.
5 też wg mnie nie zachodzi, gdyż włoski są delikatne i jasne, daleko im do łusek czy sierści (podejrzałem jak to wygląda u Charagochilusa). Zatem wędrujemy do 8.
8 (5) Bez jasnych, sierściopodobnych włosków.
9 (18) Trzeci segment tylnej stopy tak długi lub krótszy niż segment II (rys. 123, i).
fig123i.jpg
fig123i.jpg (19.56 KiB) Przejrzano 1767 razy
U mnie wygląda to tak: Zatem wg mnie zachodzi 9. Dalej mamy:
10 (11) Drugi człon czułków tak długi lub krótszy niż szerokość głowy. .................. AGNOCORIS
11 (10) Drugi człon czułków znacznie dłuższy niż szerokość głowy.
12 (13) Owłosienie tarczki gęste i wzniesione (częściowo wzniesione w części wierzchołkowej). Długość owada poniżej 5,5 mm. ........... ORTHOPS
13 (12) Owłosienie tarczki leżące. Długość owada powyżej 5,5 mm.
U mnie nie zachodzi 10, zachodzi 11: I docieramy do 12. Na pewno spełniony jest warunek wielkości owada. Mój ma 5 mm. Jeśli jednak chodzi o to owłosienie... nie mam opatrzenia i jako drugie pytanie chciałbym zapytać czy wg Was jest gęste? Bo o tym czy jest wzniesione to chyba trudno dyskutować.

A pierwsze, główne, pytanie dotyczy rodzaju. Czy dobrze określiłem Orthopsa ?

PS. Celowo dołączyłem cytaty z klucza, żeby się łatwiej czytało. W sumie chodzi tylko o interpretacje cech, które ja nie zawsze widzę :)
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Orthops ?

Post autor: Chiffchaff »

Tak Grześku, to Orthops. Proszę poprawić w tytule, żeby ta literówka ne wisiała.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Orthops ?

Post autor: GrzegorzGG »

Skoro już wiem, że to Orthops, to podjąłem próbę oznaczenia rodzaju (niestety bez analizy kopulatorów).

W kluczu Wagnera mamy:
1 (2) Kolce wszystkich goleni czarne. .................. 1. ATOMARIUS
2 (1) Kolce co najmniej tylnych goleni jasne.
3 (8) Kolce tylnych goleni czarne lub brązowo czarniawe.
U mnie nie zachodzi punkt 1, zaś kolce tylnych goleni są czarne (zatem zachodzi 3):
6. kolce tylnej goleni.jpg
6. kolce tylnej goleni.jpg (38.83 KiB) Przejrzano 1613 razy
W ten sposób zawężam Orthopsa do trzech gatunków: campestris, basalis, kalmi (wszystkie stwierdzono w Polsce). W kluczu dalej jest:
4 (5) Boczna krawędź corium jasna, okopcona. Apophyse du style droit (rys. 133, a) w kształcie stempla. ................ 2. CAMPESTRIS
5 (4) Boczna krawędź corium dokładnie czarna (*). Apophyse du style droit (rys. 133, e-i) w kształcie haka.
(*) Cecha lepiej widoczna podczas oglądania od strony brzusznej.
6 (7) Ciemię w przybliżeniu tak szerokie (u samic 1,4 razy większe) niż oko (rys. 131, b). Kształt wydłużony. .................. 3. BASALIS
7 (6) Ciemię około 1,3 razy szersze (u samic 1,5 raza) niż oko (rys. 131, a). Tarczka zwykle z czarną trójkątną plamą (rys. 132, c). Kszatł owalny, wydłużony. .............. 4. KALMI
Rysunki w oryginalnym kluczu:
Rys. 131: Rys. 132: Rys. 133: W punkcie 4 mowa o bocznej krawędzi korium, która ma być jasna. Zaprzeczenie tej cechy prowadzi dalej, eliminując O. campestris. U mnie wygląda to tak: Zatem zostaje O. basalis i O. kalmi.
Przy okazji: jak przetłumaczyć poprawnie na polski "Apophyse du style droit" ?
Stosunek szerokości ciemienia do szerokości oka wynosi u mojego Orthopsa w przybliżeniu 1,37: zatem może to być samica O. basalis lub (?) samiec lub samica O. kalmi. Dla O. kalmi mowa jeszcze o trójkątnej plamce na tarczce: Strona britishbugs podaje jeszcze takie cechy rozróżniające O. kalmi od O. basalis:
Dla O. basalis:
Although very similar to O. kalmii, the 3rd antennal segment is relatively long, only slightly less than the head width.
I dla O. kalmi:
Although very similar to O. basalis, the 3rd antennal segment is slightly shorter.
Wychodzi na to, że mój Orthops to O. kalmi. Czy wg Was też?

PS. W Polsce stwierdzono też występowanie O. montanus, który znajduje się w kluczu dopiero na samym końcu. Dlatego wrzucę całe tłumaczenie klucza, może komuś się przyda :)
1 (2) Kolce wszystkich goleni czarne.
........................................................................................................................................... 1. ATOMARIUS
2 (1) Kolce co najmniej tylnych goleni jasne.
3 (8) Kolce tylnich goleni czarne lub brązowo czarniawe.
4 (5) Boczna krawędź corium jasna, okopcona. Apophyse du style droit (rys. 133, a) w kształcie stempla.
........................................................................................................................................... 2. CAMPESTRIS
5 (4) Boczna krawędź corium dokładnie czarna (*). Apophyse du style droit (rys. 133, e-i) w kształcie haka.
(*) Cecha lepiej widoczna podczas oglądania od strony brzusznej.

6 (7) Ciemię w przybliżeniu tak szerokie (u samic 1,4 razy większe) niż oko (rys. 131, b). Kształt wydłużony.
........................................................................................................................................... 3. BASALIS
7 (6) Ciemię około 1,3 razy szersze (u samic 1,5 raza) niż oko (rys. 131, a). Tarczka zwykle z czarną trójkątną plamą (rys. 132, c). Kszałt owalny, wydłużony.
........................................................................................................................................... 4. KALMI
8 (3) Kolce wszystkich goleni jasne.
9 (14) Kłujka osiąga lub przekracza tylne biodra.
10 (13) Kłujka znacznie przekracza tylne biodra. III człon czułków tak długi jak szerokość głowy.
11 (12) II człon czułków 1,1 raza tak dlugi jak szerokość przedplecza. Ciemię 1,25 razy szersze (u samic 1,6 raza) niż oko.
........................................................................................................................................... 5. RUBRICATUS
12 (11) II człon czułków tak długi jak szerokość przedplecza. Ciemię tak szerokie (u samic 1,25 raza szersze) jak oko.
........................................................................................................................................... 6. RUFINERVIS
13 (10) Kłujka sięga do szczytu tylnego biodra. Wierzchołek kuneusa czarny lub czerowono-brązowy.
........................................................................................................................................... 7. CERVINUS
14 (9) Kłujka nie przekracza środkowych bioder.
15 (18) Drugi człon czułków 0,9 - 1,0 tak długi jak szerokość przedplecza.
16 (17) Ciemię tak szerokie (u samic 1,33 raza szersze) jak oko (rys. 131, e). Długość 3,4 do 4,6 mm. Kłujka osiąga szczyt pośrednich bioder.
........................................................................................................................................... 8. VISCICOLA
17 (16) Ciemię 0,67 razy tak szerokie u samca (u samic tak samo szerokie) jak oku (Fig. 131, d). Długość 2,7 do 3,3 mm. Kłujka osiąga środek mesosternum (Hiszpania).
........................................................................................................................................... CONSPURCATUS
18 (15) II człon czułków 0,7 razy mniejszy niż szerokość przedplecza.
19 (20) II człon czułków dłuższy niż III i IV razem, człon III jest 0,4 - 0,5 krótszy niż II. Długość 4,1 - 4,4 mm.
........................................................................................................................................... 9. FORELI
20 (19) II człon czułków tak długi lub prawie tak długi jak człony III i IV razem, człon III jest 0,7 razy krótszy niż II. Długość 5 - 5,8 mm.
........................................................................................................................................... 10. MONTANUS
I jeszcze oryginał, gdyby tłumaczenie wzbudzało wątpliwości:
1 (2) Épines de tous les tibias noires. <b>1. atomarius</b><br>
2 (1) Au moins les épines des tibias antérieurs sont pales.<br>
3 (8) Épines des tibias postérieurs noires ou d'un brun noiratre.<br>
4 (5) Bord latéral de la corie pale, concolore. Apophyse du style droit (fig. 133, a) en forme d'un poinçon. <b>2. campestris</b><br>
5 (4) Bord latéral de la corie étroitement noir(*). Apophyse du style droit (fig. 133, e-i) en forme d'un crochet.<br>
6 (7) Vertex a peu pres aussi large chez le male, 1,4 fois plus large chez la female que l'oeil (fig. 131, b). Forme allongée. <b>3. basalis</b><br>
7 (6) Vertex environ 1,3 fois chez le male, 1,5 fois chez la female plus large que l'oeil (fig. 131, a). Écusson en général avec une tache basale triangulaire noire (fig. 132, c). Forme ovale, allongée. <b>4. kalmi</b><br>
8 (3) Épines de tous les tibias pales.<br>
9 (14) Le rostre atteint ou dépasse les hanches postérieures.<br>
10 (13) Le rostre dépasse nettement les hanches postérieures. Article III des antennes aussi long que la largeur de la tete. <br>
11 (12) Article II des antennes 1,1 fois plus long que la largeur du pronotum. Vertex plus de 1,25 fois chez le male, plus de 1,6 fois chez la female plus large que l'oeil. <b>5. rubricatus.</b><br>
12 (11) Article II des antennes aussi long que la largeur du pronotum. Vertex aussi large chez le male, 1,25 fois plus large chez la female que l'oeil. <b>6. rufinervis.</b><br>
13 (10) Le rostre s'étend jusqu'au sommet des hanches postérieures. Sommet du cunéus noir ou d'un brun rougeatre. <b>7. cervinus.</b><br>
14 (9) Le rostre ne dépasse pas les hanches intermédiaires.<br>
15 (18) Article II des antennes 0,9-1 fois aussi long que la largeur du pronotum.<br>
16 (17) Vertex aussi large chez le male, 1,33 fois plus large chez la female que l'oeil (fig. 131, e). Longueur de 3,4 a 4,6 mm. Le rostre atteint le sommet des hanches intermédiaires. 8. viscicola.</b><br>
17 (16) Vertex 0,67 fois moins large chez le male, aussi large chez la female que l'oeil (fig. 131, d). Longueur de 2,7 a 3,3 mm. Le rostre atteint le milieu du mésosternum (Espagne). <b>conspurcatus </b><br>
18 (15) Article II des antennes a peine 0,7 fois moins long que la largeur du pronotum.<br>
19 (20) Article II des antennes plus long que les III et IV réunis, le III 0,4-0,5 fois moins long que le II. Longueur 4,1-4,4 mm. <b>9. foreli.</b><br>
20 (19) Article II des antennes aussi long ou presque aussi long que les III et IV réunis, le III 0,7 fois moins long que le II. Longueur 5-5,8 mm. <b>10. montanus.</b><br>
(*) Il est plus facile de constater la couleur du bord externe de la corie si on le regarde par la face ventrale.
ODPOWIEDZ

Wróć do „HEMIPTERA”