Podplemiona: Capsaria vs Miraria

HETEROPTERA. HOMOPTERA. Pluskwiaki różnoskrzydłe, równoskrzydłe, piewiki (Auchenorrhyncha).
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Podplemiona: Capsaria vs Miraria

Post autor: GrzegorzGG »

We francuskim kluczu utknąłem w punkcie, gdzie odróżnia się dwa podplemiona: Capsaria i Miraria.

W oryginale idzie to tak:
5 (6) Pronotum et hémélytres avec une ponctuation bien visible, rarement indistincte, en ce cas le vertex est marginé nettement.
6 (5) Pronotum et hémélytres sans ponctuation distincte, parfois, ruguleux. Vertex immarginé, du moins dans sa partie médiane.
Moje tłumaczenie:
5 (6) Przedplecze i półpokrywy z wyraźną punktacją, rzadko niewyraźną, wówczas vertex z wyraźnymi krawędziami.
6 (5) Przedplecze i półpokrywy bez wyraźnej punktacji. Vertex bez krawędzi (kantów), przynajmniej w jego centralnej części.
Doszedłem do tego, że ów vertex to odcinek głowy między oczami (vertex = l'arriere de la tete entre les deux yeux).

Problemem jednak są dwa słowa: marginé oraz immarginé.
Znalazłem na francuskim forum takie wyjaśnienie: immarginé = sans bordure (czyli bez krawędzi).

I teraz moje pytanie: czy chodzi o to, że w przypadku Capsaria vertex jest wypukły (patrząc od frontu), a u Miraria vertex jest prostą linią (tak jakby ktoś uklepał dekielek :) ) ?

Przeglądałem zdjęcia głów Capsus ater i Phytocoris ulmi i to jedyna konkluzja jaka mi do głowy przychodzi.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Podplemiona: Capsaria vs Miraria

Post autor: Aneta »

Miridki to nie moja działka, więc o cesze nic nie powiem, ale vertex to po naszemu ciemię.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Podplemiona: Capsaria vs Miraria

Post autor: Chiffchaff »

O punktowaniu przetłumaczyłeś dobrze. Vertex to ciemię, w tym przypadku chodzi o tylną krawędź ciemienia (od oka do oka), który jest z marginesem (kantem) lub też nie. Wkleiłem zdjęcie z forum Lygusa, u którego zaznaczyłem tą cieniutką jasną linie (margines ciemienia), jak widać wyraźnie biegnie od po całej długości od oka do oka.
Załączniki
DSCF4379a.jpg
DSCF4379a.jpg (81.24 KiB) Przejrzano 2310 razy
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Podplemiona: Capsaria vs Miraria

Post autor: GrzegorzGG »

Dziękuję za wyjaśnienia. :) Mogę brnąć dalej. :)
Żeby się upewnić co do osobnika nad którym pracuję: Zaznaczyłem miejsce, gdzie wg mnie widać margines biegnący od oka do oka, zatem głowa należy do kogoś z Capsaria :)

Dla porównania tutaj marginesu nie ma:
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Podplemiona: Capsaria vs Miraria

Post autor: Chiffchaff »

tak, to piękny margines, a poniżej piękny jego brak :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „HEMIPTERA”