E. maura czy E. testudinaria

HETEROPTERA. HOMOPTERA. Pluskwiaki różnoskrzydłe, równoskrzydłe, piewiki (Auchenorrhyncha).
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

E. maura czy E. testudinaria

Post autor: GrzegorzGG »

Dziś znalazłem osobnika Eurygaster, oto on: Posługując się kluczem do rodziny Scutelleridae doszedłem właśnie do tych dwóch gatunków. Chciałbym jednak upewnić się czy właściwie interpretuje zagłębienie nadustka, które jest cechą odróżniającą oba gatunki.

Z klucza mam:
2. Szczytowa część nadustka leży na jednym poziomie z policzkami ... E. maura
-. Szczytowa część nadustka leży wyraźnie niżej niż policzki ... E. testudinaria

Celowo pomijam fragment klucza dotyczący kopulatorów gdyż nie posiadam umiejętności do ich preparowania.
Wg mnie na zdjęciu drugim widać ułożenie nadustka względem policzków wystarczająco wyraźnie żeby stwierdzić, że należy do E. maura. Czy to słuszny wniosek?

PS. mam okaz, mogę w razie potrzeby do niego wrócić (nie próbuję identyfikować ze zdjęć, na zdjęciach chce pokazać cechy o których pisze)

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Artur Taszakowski
Posty: 170
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2008, 13:08
UTM: CA56
Specjalność: Pluskwiaki różnoskrzydłe (Heteroptera)
profil zainteresowan: Muzyka, gitara, fantastyka
Lokalizacja: Katowice

Re: E. maura czy E. testudinaria

Post autor: Artur Taszakowski »

Oznaczenie wydaje się poprawne. Kąty przedplecza też raczej mało wystające. Ale jednak zdjęcia to nie to samo co oglądanie okazu pod binokularem.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: E. maura czy E. testudinaria

Post autor: GrzegorzGG »

Binokularu niestety nie posiadam, pozostaje mi jedynie oglądać wszystko na dużych powiększeniach aparatu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „HEMIPTERA”