Stictopleurus

HETEROPTERA. HOMOPTERA. Pluskwiaki różnoskrzydłe, równoskrzydłe, piewiki (Auchenorrhyncha).
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Stictopleurus

Post autor: alon »

Myślę, że to Stictopleurus abutilon - proszę o weryfikację. Fotka z 20.07.2013, Tczew.
Załączniki
DSCF4390.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.35 KiB)
Awatar użytkownika
Artur Taszakowski
Posty: 170
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2008, 13:08
UTM: CA56
Specjalność: Pluskwiaki różnoskrzydłe (Heteroptera)
profil zainteresowan: Muzyka, gitara, fantastyka
Lokalizacja: Katowice

Re: Stictopleurus

Post autor: Artur Taszakowski »

Myślę, że należy zatrzymać się na stwierdzeniu, że jest to Stictopleurus abutilon lub S. crassicornis. Szczytu tarczki tutaj nie widać, włosków na czułkach też nie bardzo.
rysiaty
Posty: 2017
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Stictopleurus

Post autor: rysiaty »

Pozwolę sobie podpiąć się pod temat :D
Czy moje oba okazy to będą Stictopleurus punctatonervosus?

i jeszcze coś z tej rodziny, ale nawet nie mogę rodzaju dopasować - zero ostrości :wlosy:
Załączniki
nr 1, 2013-07-04
nr 1, 2013-07-04
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.83 KiB)
nr 2, 2013-07-05
nr 2, 2013-07-05
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.75 KiB)
nr 3, 2013-06-13
nr 3, 2013-06-13
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.75 KiB)
Awatar użytkownika
Artur Taszakowski
Posty: 170
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2008, 13:08
UTM: CA56
Specjalność: Pluskwiaki różnoskrzydłe (Heteroptera)
profil zainteresowan: Muzyka, gitara, fantastyka
Lokalizacja: Katowice

Re: Stictopleurus

Post autor: Artur Taszakowski »

Okazy oznaczone jako S. punctatonervosus rzeczywiście nim są:) Co do trzeciego - cecha odróżniająca rodzaje jest na bocznej stronie ciała. Co prawda można odróżnić je po innych cechach, ale przydałoby się lepsze zdjęcie. Samo porównywanie zdjęć często prowadzi do błędnych oznaczeń - owady należące do Stictopleurus i Rhopalus często mają zmienne ubarwienie, wielkość, a także kształt ciała w zależności od płci.
rysiaty
Posty: 2017
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Stictopleurus

Post autor: rysiaty »

dzięki :okok:
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Re: Stictopleurus

Post autor: alon »

Taszak88 pisze:Myślę, że należy zatrzymać się na stwierdzeniu, że jest to Stictopleurus abutilon lub S. crassicornis. Szczytu tarczki tutaj nie widać, włosków na czułkach też nie bardzo.
W pierwszej chwili uznałem, że tarczka szeroko zakończona, ale rzeczywiście fotka na tyle nieostra, że z tą końcówką może być różnie. Dzięki.
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Stictopleurus

Post autor: kolagen »

Na stronie Britishbugs http://www.britishbugs.org.uk/heteropte ... vosus.html zwracają uwagę na "niedomknięte kółka" we wzorze na przedpleczu, ale podawane sa tam tylko dwa gatunki - drugi (S.abutilon) ma zamknięte kółka http://www.britishbugs.org.uk/heteropte ... tilon.html
Po przeczytaniu wielu tematów na forum widzę że ze zdjęć raczej abutilon/crassicornis/pictus ciężko odróżnić, ale często oznaczany jest Stictopleurus punctatonervosus ? jakie są cechy odróżniające go od pozostałych?
Awatar użytkownika
Artur Taszakowski
Posty: 170
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2008, 13:08
UTM: CA56
Specjalność: Pluskwiaki różnoskrzydłe (Heteroptera)
profil zainteresowan: Muzyka, gitara, fantastyka
Lokalizacja: Katowice

Re: Stictopleurus

Post autor: Artur Taszakowski »

Właśnie te "kółka" czy "pętelki" są cechą odróżniająca S. punctatonervosus od pozostałych gatunków. Brzmi to tak:
"Bruzda w przedniej części przedplecza na swych zewnętrznych końcach nie tworzy zamkniętej pętelki, przedplecze przed bruzdą płaskie,
nie wybrzuszone, wyraźnie punktowane - S. punctatonervosus
Bruzda w przedniej części przedplecza na swych zewnętrznych końcach tworzy całkowicie zamkniętą pętelkę, przedplecze przed bruzdą wybrzuszone w formie niepunktowanego żeberka - S. crassicornis, S.pictus, S.abitilon.
Szczerze mówiąc, to domknięcie pętelki często jest słabo widoczne, lepszą cechą wydaje się niepunktowane żeberko, które z reguły dobrze widać. Niemniej przy rodzaju Stictopleurus opatrzenie odgrywa dużą role.
S. crassicornis, S.pictus, S.abitilon mają to do siebie, że ciężko oznacza się je ze zdjęć. Natomiast posiadając okazy, a w szczególności serie okazów nie jest to takie trudne. Szerokość otworu VII segmentu odwłoka u samic jest bardzo łatwą i wyraźną cechą i w ten sposób możemy odróżnić S. crassicornis od pozostałych dwóch. S. pictus i S. abutilon to kolejne cechy, przy czym S. pictus jest bardzo rzadki na terenie Polski.

A swoją drogą, zamiast britishbugs polecam klucz po Polsku, w którym wszystko o czym pisałem jest przedstawione.

http://www.cydnidae.uni.opole.pl/biblio ... 1-popr.pdf
rysiaty
Posty: 2017
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Stictopleurus

Post autor: rysiaty »

Mam okaz zbliżony wyglądem do zamieszczonego na ostatnim zdjęciu. Z klucza wychodzi mi, że to także Stictopleurus punctatonervosus :mysl: ale mogłem pobłądzić :coto:
Załączniki
Stictopleurus_ punctatonervosus_7638_Goscim_WU44.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.94 KiB)
Stictopleurus_ punctatonervosus_3342.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (106.26 KiB)
Stictopleurus_ punctatonervosus_3336.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (86.26 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „HEMIPTERA”