Pinthaeus sanguinipes. - Obserwacja z dnia 08.05.2012. Olsztyn.

HETEROPTERA. HOMOPTERA. Pluskwiaki różnoskrzydłe, równoskrzydłe, piewiki (Auchenorrhyncha).
Skorpion20
Posty: 86
Rejestracja: czwartek, 21 stycznia 2010, 21:27
UTM: DE65
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Pinthaeus sanguinipes. - Obserwacja z dnia 08.05.2012. Olsztyn.

Post autor: Skorpion20 »

Witam wszystkich :D Dzisiaj wybrałem się do lasu Miejskiego w Olsztynie, by poszukać jakichś ciekawych owadów. Nie sądziłem jednak, że najciekawszy gatunek, spotkam już na samym początku wyprawy. Jeśli się bowiem nie mylę, to udało mi się sfotografować rzadkiego Pinthaeus sanguinipes, pluskwiaka, który, z tego co czytałem, występuje na południu i w środkowej części kraju, jednak w północnej Polsce, raczej nie występuje, więc uznałem, że warto odnotować spotkanie z nim, tutaj na forum. Nie jestem zadowolony z tych zdjęć, jednak tylko na takie mi pozwolił. Kiedy zauważyłem go na liściach podagryczniku, od razu zacząłem robić mu zdjęcia, jednak po zrobieniu 9 zdjęć, spłoszył się i poleciał na pobliskie drzewo. Próbowałem go stamtąd ściągnąć, ale za wysoko usiadł i zostały mi tylko te zdjęcia, które udało mi się zrobić.
Załączniki
Pinthaeus sanguinipes. Warmińsko-Mazurskie, Olsztyn, aleja Wojska Polskiego, droga biegnąca przy ogrodzeniu przychodni, nieopodal Cmentarza Żołnierzy Niemieckich. 08.05.2012.
Pinthaeus sanguinipes. Warmińsko-Mazurskie, Olsztyn, aleja Wojska Polskiego, droga biegnąca przy ogrodzeniu przychodni, nieopodal Cmentarza Żołnierzy Niemieckich. 08.05.2012.
001 - Kopia.JPG (68.4 KiB) Przejrzano 2751 razy
Pinthaeus sanguinipes. Warmińsko-Mazurskie, Olsztyn, aleja Wojska Polskiego, droga biegnąca przy ogrodzeniu przychodni, nieopodal Cmentarza Żołnierzy Niemieckich. 08.05.2012.
Pinthaeus sanguinipes. Warmińsko-Mazurskie, Olsztyn, aleja Wojska Polskiego, droga biegnąca przy ogrodzeniu przychodni, nieopodal Cmentarza Żołnierzy Niemieckich. 08.05.2012.
005 - Kopia.JPG (85.48 KiB) Przejrzano 2751 razy
Pinthaeus sanguinipes. Warmińsko-Mazurskie, Olsztyn, aleja Wojska Polskiego, droga biegnąca przy ogrodzeniu przychodni, nieopodal Cmentarza Żołnierzy Niemieckich. 08.05.2012.
Pinthaeus sanguinipes. Warmińsko-Mazurskie, Olsztyn, aleja Wojska Polskiego, droga biegnąca przy ogrodzeniu przychodni, nieopodal Cmentarza Żołnierzy Niemieckich. 08.05.2012.
002 - Kopia.JPG (69.84 KiB) Przejrzano 2751 razy
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Pinthaeus sanguinipes. - Obserwacja z dnia 08.05.2012. Olsztyn.

Post autor: Chiffchaff »

Tak,
to ten gatunek. Gratuluję ciekawego znaleziska.
rysiaty
Posty: 2019
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Pinthaeus sanguinipes. - Obserwacja z dnia 08.05.2012. Olsztyn.

Post autor: rysiaty »

Czy czasem Pinthaeus sanguinipes nie zalicza ostatnio jakiejś ekspansji :mysl:
rzadki, rzadki ... a na forum dość sporo doniesień ...

ja miałem 12 V 2015 koło Grabina WT17, lubuskie
Załączniki
Pinthaeus_sanguinipes_1213_Grabin.jpg
Pinthaeus_sanguinipes_1213_Grabin.jpg (100 KiB) Przejrzano 2503 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „HEMIPTERA”