Oznaczanie Gastrodesów

HETEROPTERA. HOMOPTERA. Pluskwiaki różnoskrzydłe, równoskrzydłe, piewiki (Auchenorrhyncha).
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Oznaczanie Gastrodesów

Post autor: Chiffchaff »

Przedstawiciele rodzaju Gastrodes często goszczą na forum. Dzieje się tak wskutek tego, że mamy zwyczaj zbierania szyszek i przyozdabiania nimi mieszkań, a to właśnie szyszki są miejscami zimowania oraz rozwoju obu występujących w Polsce gatunków: G. abietum i G. grossipes. Po przyniesieniu do domu z szyszek wypadają niespodziewani goście i czasem nierzadko trafiają się posty "co to za robal wleciał mi do domu". Poza tym już bardziej wytrawni poszukiwacze entomologicznych wrażeń, którzy z zapałem przeszukują zakorowe siedliska też mogą natrafić na oba gatunki, które z racji dużych rozmiarów (ok. 7-8 mm) nie sposób nie zauważyć. Oba gatunki nie należą w Polsce do rzadkości.
Korzystając z okazji, że w ostatnich dniach natrafiłem na nie właśnie za korą króciutko opiszę jak je rozróżnić.
Gastrodes grossipes - na ogół półpokrywy rudobrązowe, ciemne. Czułki I pary długie, prawie o połowę swej długości dłuższe od czubka głowy. Przednia połowa przedplecza (czarna część) matowa, z równomiernym głębokim punktowaniem.
Gastrodes abietum - na ogół pokrywy jasno-, mlecznobrązowe. Czułki I pary krótkie, nieznacznie tylko przekraczają czubek głowy. Przednia połowa przedplecza, szczególnie w środkowej części błyszcząca, prawie gładka.
Załączniki
G_grossipes.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.58 KiB)
G_grossipes_przedplecze.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.02 KiB)
G_abietum.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (73.61 KiB)
G_abietum_glowa1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (60.37 KiB)
Grzesiek
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek, 11 lipca 2011, 20:23
UTM: CA61
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Oznaczanie Gastrodesów

Post autor: Grzesiek »

Pod wpływem tego wątku przez ostatnie dwa lata znosiłem ze spacerów do domu szyszki i wychodziły z nich różne cuda, ale tych pluskwiaków nie udało mi się znaleźć. A dziś -całkowicie przypadkiem znalazłem jeden okaz na murze budynku. Zgodnie z podanymi cechami - Gastrodes grossipes.
Załączniki
marzec2014 006.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (36.52 KiB)
marzec2014 007.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (33.56 KiB)
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Oznaczanie Gastrodesów

Post autor: ricosz »

W moim przypadku było wręcz przeciwnie - pierwsza z brzegu świerkowa szyszka i wypada gastrodes, następna szyszka i znów gastrodes. Następnym razem spróbuję z szyszkami sosnowymi.
Załączniki
Gastrodes abietum
Gastrodes abietum
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.34 KiB)
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Oznaczanie Gastrodesów

Post autor: ricosz »

Gastrodes grossipes z dzisiejszego wypadu
Załączniki
gastrodes_grossipes.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.36 KiB)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „HEMIPTERA”