Problem z kluczem do oznaczania

Prostoskrzydłe: świerszcze, pasikoniki i inne.
Awatar użytkownika
panczo
Posty: 378
Rejestracja: środa, 6 października 2004, 13:35
Lokalizacja: Skierniewice

Problem z kluczem do oznaczania

Post autor: panczo »

Zachciało mi się pofotografować szarańczaki i przeróżne ich formy barwne ale chciałbym wiedzieć co fotografuję. Niestety nie umiem korzystać z klucza zamieszczonego w przewodniku entomologa - szarańczaki. Możliwe, że jestem tępy i dlatego nie rozumiem niektórych opisów:
1. wyraźne wcięcie na przedniej krawędzi przednich skrzydeł. Chodzi o rodzaj Chorthippus. Mógłby ktoś mi to pokazać na zdjęciu i dla porównania jakiś okaz bez wcięcia?
2. Pole środkowe rozszerza się. - na zdjęciu nr 5 wydawało mi sie, że się rozszerza ale oglądając w internecie zdjęcia gatunków którym sie nie rozszerza, to też się jakby rozszerza. To też nie jest dla mnie jasne.

I tu się zaciąłem.

Poniżej zdjęcia z 06.08.2017. Miło by było gdyby ktoś nie tylko oznaczył te zdjęcia, ale trochę mnie wyedukował. Fajny by był jakiś dychotomiczny klucz z obrazkami.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (125.17 KiB) Przejrzano 2569 razy
2.jpg
2.jpg (98.48 KiB) Przejrzano 2569 razy
ten chyba jeszcze się nie wybarwił
ten chyba jeszcze się nie wybarwił
3.jpg (95.41 KiB) Przejrzano 2569 razy
4.jpg
4.jpg (148.73 KiB) Przejrzano 2569 razy
5.jpg
5.jpg (143.46 KiB) Przejrzano 2569 razy
6.jpg
6.jpg (123.43 KiB) Przejrzano 2569 razy
7.jpg
7.jpg (123.89 KiB) Przejrzano 2569 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16268
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Problem z kluczem do znaczania

Post autor: Aneta »

Wcięcie (skorzystałam z Twojego zdjęcia i zdjęcia Stenobothrusa ukradzionego z netu): Rozszerzone pole środkowe (znów kradziona fotka; wykorzystałam apricariusa, bo ma rzeczone pole najbardziej spektakularne, ale jeśli przyjrzysz się Stenobothrusowi powyżej, też je ładnie widać): Co do Twoich koników, jak dla mnie to same Chorthippusy z podrodzaju Glyptobothrus (głównie z grupy biguttulus, ale będzie tam, jak się zdaje, i przynajmniej jeden Ch. vagans - otwór tympanalny u nr 5 wygląda na owalny).
Awatar użytkownika
panczo
Posty: 378
Rejestracja: środa, 6 października 2004, 13:35
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Problem z kluczem do znaczania

Post autor: panczo »

Dzięki za odpowiedź. Cały czas widziałem to rozszerzenie pokryw, ale wciąż powtarzające sie w treści książki informacje o jakimś wcięciu wprowadzały mnie w błąd. Teraz mam już łatwiej. Czasem człowiek zatnie się na jakiejś głupocie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORTHOPTERA”