Cudo ;)

Prostoskrzydłe: świerszcze, pasikoniki i inne.
Awatar użytkownika
Kasiorka
Posty: 18
Rejestracja: piątek, 29 listopada 2013, 10:20
Gender: women

Cudo ;)

Post autor: Kasiorka »

Pasikonik zielony tyle, że żółty :mrgreen:
Załączniki
cudoo.jpg
cudoo.jpg (107.26 KiB) Przejrzano 8365 razy
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cudo ;)

Post autor: Wujek Adam [†] »

Osobnik zaiste fantastyczny! :ok:
Widywałem T. viridissima z żółtymi odnóżami i o bladozielono-żółtawym odcieniu ciała, ale tak wrednie żółtego jeszcze nie spotkałem.
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Cudo ;)

Post autor: ricosz »

Wujek Adam oczywiście żartuje, gdyż takie ubarwienie u T. viridissima nie jest niczym niecodziennym. Wielokrotnie widywałem je w wersjach jasno lub ciemnożółtych wpadających w pomarańcz. Mój jest z 3 sierpnia i też na zielonego nie wygląda.
Załączniki
konik.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.36 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Cudo ;)

Post autor: Jacek Kurzawa »

Z ubarwieniem koników polnych bywa róznie :laugh: :laugh: :laugh: Przepraszam, musiałem odreagować :-)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Cudo ;)

Post autor: Aneta »

ricosz pisze:Wujek Adam oczywiście żartuje, gdyż takie ubarwienie u T. viridissima nie jest niczym niecodziennym.
Może nie niecodziennym, ale na pewno tak nie częstym, jak sugerujesz. Być może zależy to też od rejonu występowania, bo np. u siebie w centrum kraju obserwowałam wyłącznie zielone formy viridissimy.
Jacek Kurzawa pisze:Z ubarwieniem koników polnych bywa róznie  :laugh:  :laugh:  :laugh:
A żebyś wiedział, że bywa :mrgreen:
(ok, to nie Tettigonia, troszeczkę naciągnęłam rzeczywistość dla dobra dowcipu ;) )
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Cudo ;)

Post autor: ricosz »

Autor zastrzega sobie praw do jakiejkolwiek ingerencji w treść zdjęcia, zmiany kolorystyki, itp. Jednocześnie jednoznacznie stwierdza jego niezgodność z rzeczywistością :P Widać że podrasowane, bo liść też zmienił kolor. Ja zrobiłem to wybiórczo :mrgreen: .
Aneta pisze:
ricosz pisze:Wujek Adam oczywiście żartuje, gdyż takie ubarwienie u T. viridissima nie jest niczym niecodziennym.
Może nie niecodziennym, ale na pewno tak nie częstym, jak sugerujesz. Być może zależy to też od rejonu występowania, bo np. u siebie w centrum kraju obserwowałam wyłącznie zielone formy viridissimy.
Śmiało mogę stwierdzić, ze co trzeci spotkany przeze mnie nie był zielony, może rzeczywiście kwestia rejonu kraju.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cudo ;)

Post autor: Wujek Adam [†] »

I w ten sposób dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy (z których wnioski każdy wyciągnie samodzielnie). ;-)

Tak czy owak, podobnie jak "nieodległa geograficznie" ode mnie Aneta, w swoich okolicach widuję wyłącznie zielone T. viridissima, a raz na 100 okazów trafia się egzemplarz zółtonogi.
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Cudo ;)

Post autor: ricosz »

Aż w takiej ilości ich nie widuję, żeby stwierdzić, że widziałem ileś żółtych na 100, a jedynie kilka sztuk rocznie, więc łatwo mi określić czy widziałem zielonego czy żółtego. Przy kilku widzianych egzemplarzach (w tym roku ze cztery) może dojść kwestia przypadku. To tak w ramach uzupełnienia informacji.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cudo ;)

Post autor: Wujek Adam [†] »

I w ramach zastanowienia:
Czy ktoś widział żółtą nimfę tego gatunku?
Czy nimfa zielona może się stać żółtym imago?
Czy zdarza się jeszcze inna kolorystyka, np. pomarańczowa, brunatna lub błękitna?
:mysl:

Gatunek jest pospolity, więc mamy tu szerokie pole do obserwacji i do ciekawych doświadczeń. :tak:
Awatar użytkownika
Kasiorka
Posty: 18
Rejestracja: piątek, 29 listopada 2013, 10:20
Gender: women

Re: Cudo ;)

Post autor: Kasiorka »

Wiem, że się zdarzają takie osobniki, ale ja takiego nie spotkałam, aż do tej chwili. Nie mogłam przestać się nim zachwycać :mrgreen: :zg:
i g n
Posty: 59
Rejestracja: piątek, 8 maja 2009, 10:45
Lokalizacja: Wysokie Mazow

Re: Cudo ;)

Post autor: i g n »

witam, u mnie w okolicy osobniki z żółtymi odnóżami są częste.

Tak na marginesie dawno temu spotkałem w Hrubieszowie nie pasikonika ale mniejszego ,,konika polnego" w kolorze 100% różowym. pamiętam do dziś. Nie wiem czy to był osobnik dorosły ale robił wrażenie.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Cudo ;)

Post autor: Jacek Kurzawa »

To może był ten mój..... :hahaha: ;-)

Żartuję oczywiście :-) mój jest pomarańczowy.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Cudo ;)

Post autor: Aneta »

i g n pisze:Tak na marginesie dawno temu spotkałem w Hrubieszowie nie pasikonika ale mniejszego ,,konika polnego" w kolorze 100% różowym. pamiętam do dziś. Nie wiem czy to był osobnik dorosły ale robił wrażenie.
U Caelifera erytroizm jest zdaje się stosunkowo częstszy niż u długoczułkowych, w zeszłym roku obserwowałam u siebie w Kutnie takiegoż Chorthippusa (różowy, w zasadzie wpadający nawet w fiolet) - niestety zmył się szybko i nie zdążyłam zrobić mu zdjęcia :]
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cudo ;)

Post autor: Wujek Adam [†] »

Bo ja wiem, czy częstszy, Aneto? :mysl:
Co prawda świerszcze i turkucie są raczej kolorystycznie mało aberrentne, ale pasikoniki, zwłaszcza żyjące na południe od naszych granic, są często wyjątkowo różnobarwne.
... podobnie zresztą jak nasz opaślik sosnowiec! ;-)

Też jakoś nie skupiałem się nad dokumentowaniem form barwnych prostoskrzydłych.
Pewnie dlatego, że ich kolorystyka pośmiertnie bywa nietrwała, a szkoda!
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Cudo ;)

Post autor: Aneta »

Wujek Adam pisze:Co prawda świerszcze i turkucie są raczej kolorystycznie mało aberrentne, ale pasikoniki, zwłaszcza żyjące na południe od naszych granic, są często wyjątkowo różnobarwne.
Tyle że erytroizm to specyficzny rodzaj pigmentacji, podobny do albinizmu czy melanizmu i nie polega na zwykłej różnokolorowości. A w przypadku Orthoptera dotyczy gatunków, które normalnie ubarwione są tylko na zielono czy brunatno.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cudo ;)

Post autor: Wujek Adam [†] »

Aneta pisze: Tyle że erytroizm to specyficzny rodzaj pigmentacji, podobny do albinizmu czy melanizmu i nie polega na zwykłej różnokolorowości. A w przypadku Orthoptera dotyczy gatunków, które normalnie ubarwione są tylko na zielono czy brunatno.
Aha.
Nie wgłębiałem się w ten temat, i miałem na myśli "zwykłe" formy czy też odmiany kolorystyczne.

Myślisz, że w przypadku pokazanego w pierwszym tegowątkowym poscie pasikonika mamy do czynienia z erytroizmem?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Cudo ;)

Post autor: Aneta »

Nie, erytroizm "produkuje" formy czerwone, czerwonobrązowe czy różowe. W przypadku f. flava najprawdopodobniej - bo też właściwie nigdy nie szukałam informacji na ten temat - za żółte zabarwienie odpowiedzialny jest brak zielonego pigmentu, ale nie umiem powiedzieć jaki mechanizm za to odpowiada.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cudo ;)

Post autor: Wujek Adam [†] »

Dzięki!
:brawo:
Awatar użytkownika
mantiss111
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 19 maja 2014, 18:05
Lokalizacja: Lasocin

Re: Cudo ;)

Post autor: mantiss111 »

Ja również widziałem żółtego T. viridissima :), nie widziałem za to zielonych z żółtymi nogami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORTHOPTERA”