rzecz jasna do rozpoznania

Prostoskrzydłe: świerszcze, pasikoniki i inne.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

rzecz jasna do rozpoznania

Post autor: Przemek Zięba »

Witam, zrobiłem takie zdjątko gdzieś w pośpiechu na wczasach, jako, że prostoskrzydłe sa dla mnie czasami wielką zagadką poprosiłbym o pomoc w rozpoznaniu tego gatunku. Miejsce obserwacji okolice Cisnej, 19 VII 2013, godziny chyba południowe...
z góry dziękuję
Załączniki
dsc08662_hf.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.82 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: rzecz jasna do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

:gun: Pholidoptera aptera , :tiaa: ,książka Bellmana studiowana nocami pozwala na strzały :rotfl: .Czekaj na mistrzów, to tylko tak w ramach sprawdzenia możliwości książeczki ;-)
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: rzecz jasna do rozpoznania

Post autor: Przemek Zięba »

no chyba się skuszę i kupię tego Bellmana, a tak sie wzbraniałem :-))
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: rzecz jasna do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

...błonkówki -cieniutkie(w sensie ilości gatunków,bo opisy biologii piękne),ważki-słabe zdjęcia,koniołki-kultowe :ok:
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: rzecz jasna do rozpoznania

Post autor: Aneta »

Rafał strzelił w dychę :ok:
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: rzecz jasna do rozpoznania

Post autor: Przemek Zięba »

dzięki !
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: rzecz jasna do rozpoznania

Post autor: Przemek Zięba »

Aaa jeszcze jedna sprawa, w literaturze ( czyli w wujku google) wyczytałem, że specjalnie często się go nie spotyka, jaki jest jego rzeczywisty status? Pisze coś o tym w Bellmanie?
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: rzecz jasna do rozpoznania

Post autor: rysiaty »

nie mam pod ręką KFP ale w Bellmanie stoi, że to gatunek górski spotykany w Tatrach, Pieninach i Bieszczadach
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: rzecz jasna do rozpoznania

Post autor: Aneta »

W kluczu PTE-owskim też jest napisane, że to góral (tam podano tylko Pieniny), nowszych informacji niestety nie mam.
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: rzecz jasna do rozpoznania

Post autor: Salticus »

KFP podaje Beskid Zachodni, Bieszczady, Pieniny i Tatry; gatunek ten być może występuje także w Sudetach.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: rzecz jasna do rozpoznania

Post autor: Przemek Zięba »

Dziękuje wszystkim przyznam, że owad ciekawy jak troszkę poszperałem o nim w sieci. Chyba nie taki częsty nawet w Bieszczadach, bo pomimo tego iż bywam tam dosyć często to widziałem go pierwszy raz, niby nie musi świadczyć to o jego rzadkości, może i przeoczyłem go w takcie połowów :-)
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Re: rzecz jasna do rozpoznania

Post autor: Marcin Kutera »

Przemek Zięba pisze:Dziękuje wszystkim przyznam, że owad ciekawy jak troszkę poszperałem o nim w sieci. Chyba nie taki częsty nawet w Bieszczadach, bo pomimo tego iż bywam tam dosyć często to widziałem go pierwszy raz, niby nie musi świadczyć to o jego rzadkości, może i przeoczyłem go w takcie połowów :-)
No to fakt do pospolitych nie należy, ale jest częstszy niż by się wydawało. Podawany z publikacji też m.in. spod Cisnej.

Ja go znam z Pienin, obserwowałem w 2007 roku na piargach jak było sympozjum PTE - sekcji lepidopterologicznej
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Re: rzecz jasna do rozpoznania

Post autor: Marcin Kutera »

rysiaty pisze:nie mam pod ręką KFP ale w Bellmanie stoi, że to gatunek górski spotykany w Tatrach, Pieninach i Bieszczadach
Bo to kopia z KFP (mnie osobiście średnio się to podoba, gdyż w ksiażce powinno być wyraźnie zaznaczone, skad zaczerpnięto dane przy rozmieszczeniu Orthoptera w Polsce)

Taki trochę brak szacunku dla przecierających szlaki w naszym kraju w tym rzędzie owadów.

zresztą każdy ma swoją etykę, no ale dyskusja na inny temat
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: rzecz jasna do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

Marcin Kutera pisze:mnie osobiście średnio się to podoba, gdyż w ksiażce powinno być wyraźnie zaznaczone
...eeee tam,książka w oryginale w ogóle nie posiadała zasięgu gatunków w Polsce ,tłumacz odwalił kawał dobrej roboty :no: ,a pewnie przez wrodzoną skromność ;-) ,nie rzekł słówka o swojej pracy...na końcu w Literaturze uzupełniającej są wymienione i klucz i KFP...To knicha "popularna" i naprawdę zrobiona z sercem jeśli chodzi o adaptację na warunki polskie...
Mnie przeszkadza np. w tomie z błonkami operowanie nazwami potocznymi...w większości nie wiem o jaki gatunek czasem chodzi...ale też da się przyzwyczaić...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Re: rzecz jasna do rozpoznania

Post autor: Marcin Kutera »

Rafał Celadyn pisze:
Marcin Kutera pisze:mnie osobiście średnio się to podoba, gdyż w ksiażce powinno być wyraźnie zaznaczone
...eeee tam,książka w oryginale w ogóle nie posiadała zasięgu gatunków w Polsce ,tłumacz odwalił kawał dobrej roboty :no: ,a pewnie przez wrodzoną skromność  ;-) ,nie rzekł słówka o swojej pracy...na końcu w Literaturze uzupełniającej są wymienione i klucz i KFP...To knicha "popularna" i naprawdę zrobiona z sercem jeśli chodzi o adaptację na warunki polskie...
Mnie przeszkadza np. w tomie z błonkami operowanie nazwami potocznymi...w większości nie wiem  o jaki gatunek czasem chodzi...ale też da się przyzwyczaić...
:papa:
Rafał

nie kumasz o co mi chodzi. To nie są dane tłumacza, więc co ma być skromny, swoje nazwisko zamieścił, a nie zamieścił tych, od których te dane sobie zapożyczył!!!! bo zażonglował nie swoimi danymi.

Nie ma wyraźnie tego napisane w tekscie z jakich publikacji zapożyczono informacje o występowaniu gatunków na terenie Polski, bo to zdecydowanie nie są dane tłumacza.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: rzecz jasna do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

Rafał Celadyn pisze:nie kumasz o co mi chodzi.
..kumam ;-)
Marcin Kutera pisze:To nie są dane tłumacza, więc co ma być skromny, swoje nazwisko zamieścił, a nie zamieścił tych, od których te dane sobie zapożyczył!!!!
...Marcin,w tej książce nie ma rozdziału "Od tłumacza"...więc nie miał się gdzie wypowiedzieć(może wydawca stwierdził, że to zbyteczne...nie nam to oceniać...),tłumacz zachował się ok :ok: ,po prostu umieścił pozycje z których korzystał w spisie literatury...dla mnie to jest ok...
Marcin Kutera pisze:Nie ma wyraźnie tego napisane w tekscie z jakich publikacji zapożyczono informacje o występowaniu gatunków na terenie Polski, bo to zdecydowanie nie są dane  tłumacza.
...tak samo wygląda to w publikacjach naukowych...
Mówię ci-jest ok! :ok:
:uscisk:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Re: rzecz jasna do rozpoznania

Post autor: Marcin Kutera »

Rafał Celadyn pisze:
Rafał Celadyn pisze:nie kumasz o co mi chodzi.
..kumam ;-)
Marcin Kutera pisze:To nie są dane tłumacza, więc co ma być skromny, swoje nazwisko zamieścił, a nie zamieścił tych, od których te dane sobie zapożyczył!!!!
...Marcin,w tej książce nie ma rozdziału "Od tłumacza"...więc nie miał się gdzie wypowiedzieć(może wydawca stwierdził, że to zbyteczne...nie nam to oceniać...),tłumacz zachował się ok :ok: ,po prostu umieścił pozycje z których korzystał w spisie literatury...dla mnie to jest ok...
Marcin Kutera pisze:Nie ma wyraźnie tego napisane w tekscie z jakich publikacji zapożyczono informacje o występowaniu gatunków na terenie Polski, bo to zdecydowanie nie są dane  tłumacza.
...tak samo wygląda to w publikacjach naukowych...
Mówię ci-jest ok! :ok:
:uscisk:
Pozdrawiam
Rafał
dobra już nie chce mi się na ten temat dyskutować, bo ja mam i tak jedno zdanie na ten temat
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORTHOPTERA”