Proszę o pomoc w oznaczeniu

Prostoskrzydłe: świerszcze, pasikoniki i inne.
Ika6
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 23 lipca 2011, 19:38
Gender: women

Proszę o pomoc w oznaczeniu

Post autor: Ika6 »

Proszę o pomoc w oznaczeniu gatunku. Zdjęcie zostało zrobione 05.07.2011 woj. dolnośląskie, na pograniczu Czech

http://-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-.us/photo/my-images/835/konik03.jpg/

Zaskoczyła mnie jego wielkośc ok. 8 cm dł
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu

Post autor: Aneta »

Tettigonia viridissima.
Ika6
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 23 lipca 2011, 19:38
Gender: women

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu

Post autor: Ika6 »

Dziękuję za oznaczenie :D
patasko
Posty: 42
Rejestracja: piątek, 20 czerwca 2008, 09:46
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu

Post autor: patasko »

Tego pasikonika pełno w Polsce, wieczorami wszędzie ćwierkają :D A na zdjęciu jest samica.
Ika6
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 23 lipca 2011, 19:38
Gender: women

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu

Post autor: Ika6 »

Mam jeszcze jedno pytanie. W literaturze znalazłam, że długośc ciała tego gatunku to ok. 28-42 mm, a osobnik widziany na zdjęciu miał co najmniej 80 mm dł. Gdyby nie informacje o wielkosci to może udałoby mi się to oznaczyc samej ale z góry wykluczyłam tę możliwośc właśnie ze względu na rozmiar tego osobnika. Jak to jest w rzeczywistosci? Jakie rozmiary osiąga ten gatunek?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu

Post autor: Aneta »

W literaturze podawana jest długość samego ciała, a Ty, jak sądzę, liczyłaś ze skrzydłami. Poza tym jeśli nie złapałaś okazu i nie zmierzyłaś, nie możesz mieć pewności czy faktycznie było to te 8 cm. A owady, jak ryby w wędkarskich opowieściach, lubią w relacjach rosnąć ;)
Ika6
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 23 lipca 2011, 19:38
Gender: women

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu

Post autor: Ika6 »

Aneta pisze:W literaturze podawana jest długość samego ciała, a Ty, jak sądzę, liczyłaś ze skrzydłami. Poza tym jeśli nie złapałaś okazu i nie zmierzyłaś, nie możesz mieć pewności czy faktycznie było to te 8 cm. A owady, jak ryby w wędkarskich opowieściach, lubią w relacjach rosnąć ;)
Masz rację liczyłam ze skrzydłami :oops:

Ciekawe w przypadku każdego innego owada (no może znalazłyby się jakieś wyjątki) jakoś nie przyszłoby mi do głowy mierzyc ze skrzydłami.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „ORTHOPTERA”