Zielony, duży świerszcz (Phaneroptera falcata)

Prostoskrzydłe: świerszcze, pasikoniki i inne.
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Zielony, duży świerszcz (Phaneroptera falcata)

Post autor: eutanatos »

proszę o oznaczenie tego świerszcza.
w razie problemów proszę powiedzieć z której strony mam wystawić jego zdjęcie bo mam go obfoconego z każdej możliwej strony :)
Załączniki
zielony świerszcz.JPG
zielony świerszcz.JPG (31.55 KiB) Przejrzano 5525 razy
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 15:05 przez eutanatos, łącznie zmieniany 1 raz.
Dariusz Twardy
Posty: 118
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2008, 21:19
Lokalizacja: Brzozów

Post autor: Dariusz Twardy »

To Phaneroptera falcata, Długoskrzydlak sierposz.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Dodam tylko, że to pasikonik, a nie świerszcz.
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: eutanatos »

Bardzo dziekuje za pomoc.
Wydawało mi się, że świerszcze maja długie czółki, a pasikoniki i szarańczaki krótkie, ale widać musze się jeszcze sporo nauczyć :oops:
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Post autor: Łukasz Buglowski »

to jest to?
Załączniki
SL382996.JPG
SL382996.JPG (87.4 KiB) Przejrzano 5515 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

eutanatos pisze:Wydawało mi się, że świerszcze maja długie czółki, a pasikoniki i szarańczaki krótkie, ale widać musze się jeszcze sporo nauczyć :oops:
Rząd Orthoptera (prostoskrzydłe) dzieli się na dwa podrzędy: Ensifera (długoczułkie) oraz Caelifera (krótkoczułkowe). Do tego pierwszego należą Grylloidea (w skład której grupy wchodzą właśnie świerszcze, Gryllidae), Rhaphidophoroidea i Tettigonioidea (tu należą pasikoniki, Tettigonidae). Do Caelifera zaliczają się Acridoidea (wraz z szarańczakami, Acrididae), Tetrigoidea oraz Tridactyloidea.

Luczek - tak, to ten sam gatunek.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Post autor: Chiffchaff »

Na marginesie, ciekawa chyba sprawa dla speców od Orthoptera w Polsce związana z tym gatunkiem.
Niesamowicie szybko się ten gatunek rozprzestrzenia, a jeszcze niedawno nie był w ogóle notowany na Śląsku. Dawniej znany był z południowo-wschodniej Polski, Roztocza, Gór Świętokrzyskich, poza tym izolowane i bardzo nieliczne stanowiska na Podlasiu, Nizinie Mazowieckiej. Poza tym był silnie jednak związany z murawami kserotermicznymi, wręcz taki kserotermofil, a teraz spotyka się go (w Czechach i Niemczech) nawet w środowiskach aluwialnych. Pierwsze pewne stwierdzenia (opublikowane) z całego (polskiego) Śląska i Sudetów Wschodnich pochodzą dopiero z XXI wieku (opublikowane w Przyrodzie Sudetów Tom 10, 2007 autorstwa Tomka Blaika). Obecnie na forum, jak i z własnego ślunskiego podwórka co raz to widzę podrywające się spod nóg długoskrzydlaki, a przecież chodzę po kserotermach Śląska już kawał mego jakże barwnego życia. Nie dalej jak tydzień temu widziałem go będąc na grzybkach w samym centrum Borów Lublinieckich, na wypalonej słońcem ziemi na uprawie leśnej, gdzie przebywał na me kaprawe oko wespół z ponad 10 innymi gatunkami Orthoptera. A dy hej!
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Post autor: Łukasz Buglowski »

Aneta, dzięki :)
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: eutanatos »

Ja sfotografowałem go w Częstochowie. Na działce wśród krzaków malin.



Dokształcam się :

Długoskrzydłe :
Znane od górnego karbonu, liczą ok. 17 tys. gatunków zamieszkujących wszystkie kontynenty. W Polsce występuje ok. 100 gatunków, w rodzinach:

podrząd krótkoczułkowe (Caelifera)
szarańczowate (Acrididae)
skakunowate (Tetrigidae)

podrząd długoczułkowe (Ensifera)
pasikonikowate (Tettigoniidae)
turkuciowate (Gryllotalpidae)
świerszczowate (Gryllidae)
Rhaphidophoridae
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1143
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Post autor: Marcin Kutera »

Chiffchaff pisze:Na marginesie, ciekawa chyba sprawa dla speców od Orthoptera w Polsce związana z tym gatunkiem.
Niesamowicie szybko się ten gatunek rozprzestrzenia, a jeszcze niedawno nie był w ogóle notowany na Śląsku. Dawniej znany był z południowo-wschodniej Polski, Roztocza, Gór Świętokrzyskich, poza tym izolowane i bardzo nieliczne stanowiska na Podlasiu, Nizinie Mazowieckiej. Poza tym był silnie jednak związany z murawami kserotermicznymi, wręcz taki kserotermofil, a teraz spotyka się go (w Czechach i Niemczech) nawet w środowiskach aluwialnych. Pierwsze pewne stwierdzenia (opublikowane) z całego (polskiego) Śląska i Sudetów Wschodnich pochodzą dopiero z XXI wieku (opublikowane w Przyrodzie Sudetów Tom 10, 2007 autorstwa Tomka Blaika). Obecnie na forum, jak i z własnego ślunskiego podwórka co raz to widzę podrywające się spod nóg długoskrzydlaki, a przecież chodzę po kserotermach Śląska już kawał mego jakże barwnego życia. Nie dalej jak tydzień temu widziałem go będąc na grzybkach w samym centrum Borów Lublinieckich, na wypalonej słońcem ziemi na uprawie leśnej, gdzie przebywał na me kaprawe oko wespół z ponad 10 innymi gatunkami Orthoptera. A dy hej!
W Polsce zaczęto zwracać uwagę od około 10 lat, że gatunek rzeczywiście zaczyna się rozprzestrzeniać (podobnie jak gatunek pajaka tygrzyk paskowany).
Też o tym pisałem w: Ochrona czynna na torfowisku "Bagno Całowanie". 2007. wydawca ZPKMChiB. Otwock. 15 ss
Ja obecnie widuję go prawie wszędzie, nie tylko środowiska ciepłolubne ale też lekko wilgotne i ruderalne. Kolega Michał Borowiak zamierzał dosyć dokładnie omówić ten gatunek w swojej publikacji w 2006 roku. Szczerze mówiąc to nie wiem, czy w końcu publikacja doczekała się recenzji i opublikowania w jakimś periodyku naukowym. Musiał bym Go o to zapytać.
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: eutanatos »

Znalazłem go nawet tuż nad rzeką Wartą na dziurawcu. Faktycznie wszędzie go pełno.
broda
Posty: 59
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2010, 11:46
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: broda »

Witam! Jeśli można chętnie się dołącze i poprosze o potwierdzenie, czy na zdjęciu niżej też jest Phaneroptera falcata?
Załączniki
owady.JPG
owady.JPG (73.02 KiB) Przejrzano 5484 razy
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Tak, to długoskrzydlak.
broda
Posty: 59
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2010, 11:46
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: broda »

Dzieki serdeczne za potwierdzenie! Ornientujesz sie może jak wyglada obecnie jego wystepowanie w okolicach Wrocławia? Zdjęcie jest z Równiny Wrocławskej, pozatym slyszalem o jeszcze 2 stanowiskach ale jesli się dobrze orientuje jego występowanie na tym terenie nie jest podawane w literaturze...
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Złapałem ten gatunek w samym Wrocławiu (Las Strachociński na Wojnowie), oraz w Siechnicach (droga na Oławę). Chyba był też pod samą Oławą...
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Post autor: Tomasz Blaik »

slyszalem o jeszcze 2 stanowiskach ale jesli się dobrze orientuje jego występowanie na tym terenie nie jest podawane w literaturze...
Znanych stanowisk na Dolnym Śląsku jest od groma, a ekspansji tego gatunku na obszar Śląska poświęcono dwie publikacje w Przyrodzie Sudetów. Odsyłam do zeszytów z 2007 i 2009 roku.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1143
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Post autor: Marcin Kutera »

dokładnie gatunek ten jest w silnej ekspansji, mało tego jest go od groma prawie w całym kraju.
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Post autor: Witek Płachta »

W 2008r. u siebie spotykałem pojedyncze osobniki, natomiast w zeszłym, łażąc po pobliskich nieużytkach wzbijały się całe chmary tych owadów.
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Post autor: Tomasz Blaik »

Marcin Kutera pisze:jest go od groma prawie w całym kraju
Gatunek ekspandował na Śląsk dopiero w ostatnich latach (dekadzie) z Moraw i Śląska Czeskiego. Prawdopodobnie wszedł przez Bramę Morawską, na co wskazują pierwsze miejsca odłowu po obu stronach granicy polsko-czeskiej. Były to pierwsze pewne dane o tym gatunku ze Śląska i całej zachodniej połowy kraju. Dotychczas był znany tylko z wyżyn południowo-wschodniej Polski i sięgał najdalej po południowe Podlasie. Obecnie na pewno dotarł już do Wielkopolski.
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Post autor: Przemek Żurawlew »

W roku 2009 w pow. pleszewskim (SE Wielkopolska) znalazłem go na 26 stanowiskach, wyraźnie związany z łanami trzcinnika piaskowego. Notatka o tym ukaże się niebawem w Przeglądzie Przyrodniczym.
broda
Posty: 59
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2010, 11:46
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: broda »

Osobnik z mojego zdjęcia powyżej bytował sobie w termofilnym podzespole łaki trzęślicowe ze stokłosą prostą Selino-Molinietum brometosum erecti (różowe plamy na zdjęciu to gożdzik pyszny), ale płaty z trzcinnikiem piskowy tez dość licznie występują w okolicy :smile:. Stanowisko to łaki koło Ludowa Śląskiego (obszar Natura 2000 Ludów Śląski) - może sie komuś przyda ta informacja :wink:
patasko
Posty: 42
Rejestracja: piątek, 20 czerwca 2008, 09:46
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Zielony, duży świerszcz (Phaneroptera falcata)

Post autor: patasko »

Pamiętam rok 2002, kiedy spacerując sobie po łąkach między Chorzowem a Siemianowicami nagle spod moich nóg uciekł długoskrzydlak sierposz. Bardzo wręcz inwazyjny gatunek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORTHOPTERA”