Oznaczenie owada z pliku dźwiękowego [Oecanthus pellucens]

Prostoskrzydłe: świerszcze, pasikoniki i inne.
Bazyli
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 13 czerwca 2022, 07:02

Oznaczenie owada z pliku dźwiękowego [Oecanthus pellucens]

Post autor: Bazyli »

Witam wszystkich, tym razem mam prośbę nico inną niż zwykle, ponieważ załączam plik dźwiękowy audio a nie fotografię. Niestety, mimo usilnych starań, nie mogę zobaczyć autora wydawanych dźwięków, tylko je wyraźnie słyszę i udało mi się je nagrać. Odgłos słyszę od tygodnia codziennie w godzinach wieczornych miedzy godz. 19:00 a 23:00 i dochodzi zawsze z tego samego obszaru ogrodu o wymiarach ok. 2 m kwadratowych gdzie rosną tuje. Jak przyświecam latarką, żeby odnaleźć źródło dźwięku ten cichnie, jak zgaszę latarkę, rozbrzmiewa na nowo miarowym terkotaniem. W internecie szukałem podobnych dźwięków i nie jest to świerszcz ani konik polny, zresztą te owady nie siedziałyby tydzień w jednym miejscu.
Załączniki

[Rozszerzenie mp3 zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

rysiaty
Posty: 2017
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Oznaczenie owada z pliku dźwiękowego

Post autor: rysiaty »

to nakwietnik trębacz Oecanthus pellucens

jeśli poda Pan lokalizację to dodamy punkt na mapie
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Oznaczenie owada z pliku dźwiękowego

Post autor: Jacek Kurzawa »

Fajny zwierz. Każdy odgłos trochę inny, ale już przy trzech plikach wiadomo, o którą nutę chodzi. Ciekawe, że w pliku https://orthoptera.entomo.pl/attachment ... _Pawel.mp3
ton jest około fis a na drugim https://orthoptera.entomo.pl/attachment ... ymbala.mp3
jest trzy półtony niżej - dis (obydwa nie są zestrojone ze skalą temperowaną, są trochę obok, ale wiadomo o co chodzi).
Z kolei ten tegowątkowy plik na Forum, jest z nich najniższy, blisko d.

Widziałem już różne prace, czy jest jakaś o różnicach w wydawanych dźwiękach przez ten lub inne gatunki?
No i bingo! Poszukałem, jest praca z 5 lipca tego roku
Instantaneous song modification in response to fluctuating traffic noise in the tree cricket Oecanthus pellucens
https://www.researchgate.net/publicatio ... _pellucens
rysiaty
Posty: 2017
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Oznaczenie owada z pliku dźwiękowego

Post autor: rysiaty »

to też zależy od temperatury otoczenia, jak jest ciepło to inaczej "ćwierkają" niż jak jest chłodno
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Oznaczenie owada z pliku dźwiękowego

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jacek Kurzawa pisze: Instantaneous song modification in response to fluctuating traffic noise in the tree cricket Oecanthus pellucens
https://www.researchgate.net/publicatio ... _pellucens
W tej pracy jest zamotane, gołym okiem widzę błąd. Wysokości dźwięków, które słyszę (d - fis) są w zakresie kilku kHz, 6-9, w wysokim paśmie słyszalnym o dośc wyraźnie określonej wysokości.
Wrzuciłem to na swój program, mam pod ręką kilka profesjonalnych narzędzi (użyłem StudioOne5 Presonus). Badanie pokazało, że dźwięk jest na wysokości 9600-10200Hz, z niższą składową 2560Hz, która to wyraźanie określa wysokość słyszalną dźwięku. Na screenie widać nawet klawiaturę i rzeczywiści, tak jak określiłem wysokość, dźwięk Robert Cymbala, wysokość dis.
W tej pracy nie ma nic na temat wysokośći dzwieku, pomierzone zostały długości przerw między dźwiękiem. Częstotliwość przerw mierzona w iliści/sekundę daje również Hz, ale to nie jest związane z częstotliwością dźwięku lecz ze sposobem jego emisji - ilość sygnałów na sekundę a nie częstotliwość sygnału.


I w tej pracy jest napisane:
(4) Fundamental frequency (f0) of the carrier wave of the male song was measured using a 1024 point FFT with Blackmann-Harris window function (Fig. 1c).

a na wykresie 1c umieszczony wykres w taki sposób, że wskazuje na częstotliwość pojawienia się dźwięków a nie na ich wysokość (fundamental frequency - f0).
Trzeba napisać do autorów, aby w kolejnej pracy uwzględnili wysokość. Chodzi oczywiście o badania w grupie.

I jeszcze jedno - dźwięk wydawany przez ten gatunek nie można nazwać szumem Szum możę być biały, różowy i ma tą cechę, że zawiera wszystkie składowe i nie posiada przez to ustalonej wysokości. Szum może być przerywany z częstotliwością np 2Hz, ale wysokości dźwieku nie posiada. Tymaczem ten gatunek pasikonika wydaje dzwięk o wyraźnej wysokości, przez cos jest on dźwiekiem (sound) a nie szumem (noise). W tej pracy ten dźwięk nazywany jest "noise". co mnie osobiście razi, bo wiem o czym piszą a cały czas mam wrażenie, że piszą o czymś innym (o szumie) :-)
Załączniki
Fundamental frequency of Oecanthus_pellucens .jpg
Fundamental frequency of Oecanthus_pellucens .jpg (163.28 KiB) Przejrzano 2033 razy
wysokosc dzwieku.jpg
wysokosc dzwieku.jpg (31.33 KiB) Przejrzano 2033 razy
f0.jpg
f0.jpg (118.88 KiB) Przejrzano 2033 razy
Bazyli
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 13 czerwca 2022, 07:02

Re: Oznaczenie owada z pliku dźwiękowego

Post autor: Bazyli »

Dzisiaj znowu się zaczął ćwierkać i znowu w tym samym miejscu ale pomimo, że już wiem czego szukać, to nie umiem go wypatrzeć. Mieszkam w Jankowicach koło Pszczyny: 49.9964N, 18.9677E, można dodać punkt na mapie. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
Bazyli
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 13 czerwca 2022, 07:02

Re: Oznaczenie owada z pliku dźwiękowego

Post autor: Bazyli »

Dzisiaj wieczorem znów usłyszałem nakwietnika trębacza, podszedłem bliżej i udało mi się zrobić mu dwa zdjęcia, które załączam. Żal mi tylko tego małego grajka, bo jak przyjdą mrozy to chyba tego nie przeżyje. A może jest jakiś sposób, żeby go "przechować" do wiosny?
Załączniki
nakwietnik trębacz 1.JPG
nakwietnik trębacz 1.JPG (334.74 KiB) Przejrzano 1825 razy
nakwietnik trębacz 2.JPG
nakwietnik trębacz 2.JPG (146.17 KiB) Przejrzano 1825 razy
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: Oznaczenie owada z pliku dźwiękowego

Post autor: Marek Wanat »

No niestety przyroda działa tak samo od milionów lat i tylko niektóre człowiekowate, uzyskawszy "świadomość", przestały rozumieć zasady tej gry, co zresztą bardzo źle się dla wszystkich skończy. Ten nakwietnik wiosną nie miałby co ze sobą zrobić i w ogóle nie "wie", co to jest wiosna....
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „ORTHOPTERA”