Widziałem Platystoma lugubre w Poznaniu

Muchówki
Awatar użytkownika
JanFoto7
Posty: 199
Rejestracja: środa, 22 marca 2017, 18:45
profil zainteresowan: Amator fotografii przyrodniczej i entomologii
Lokalizacja: Poznań

Widziałem Platystoma lugubre w Poznaniu

Post autor: JanFoto7 »

Chciałbym zgłosić obserwację maskurki Platystoma lugubre w Poznaniu, kwadrat UTM XU21, mostek nad torami kolejowymi w Lasku Golęcińskim.
Według Insektarium gatunek jest bardzo rzadki i wykazany oficjalnie z jednego stanowiska w Polsce, poza doniesieniami z okolic Torunia. Nie znalazłem innych źródeł o jej występowaniu w Polsce, baza Biomap milczy na jej temat.
Poniżej załączam zdjęcie - przepraszam za jakość, w zeszłym roku nie miałem jeszcze obiektywu makro.
Data obserwacji: 22 czerwca 2020r.
Załączniki
Platystoma lugubre
Platystoma lugubre
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (56.49 KiB)
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Widziałem Platystoma lugubre w Poznaniu

Post autor: avidal »

Mogę umieścić obserwację w Insektarium, ale jesteś pewien oznaczenia? Bo ciężko mi dostrzec zaczerwienienia na nogach, a Ty widziałeś osobnika na żywo i potrafisz ocenić jego rozmiary chociażby. Napisane jest że to gatunek rzadki (a nie bardzo rzadki) - być może skromna liczba obserwacji wynika z braku umiejetności w oznaczaniu, bo podczas rozmów kuluarowych przy okazji obchodów Światowego Dnia Muchówki obecny wówczas profesor Krzysztof Szpila przekazał informacje o licznych toruńskich obserwacjach tego gatunku. Wcześniej uznawałem ją faktycznie za bardzo rzadką, o czym przekonywał mnie wielokrotnie ś.p. Boguś Soszyński. Temat Platystoma lugubre był jednym z jego ulubionych, wliczyłbym go do kanonu jego słynnych opowieści.
Awatar użytkownika
JanFoto7
Posty: 199
Rejestracja: środa, 22 marca 2017, 18:45
profil zainteresowan: Amator fotografii przyrodniczej i entomologii
Lokalizacja: Poznań

Re: Widziałem Platystoma lugubre w Poznaniu

Post autor: JanFoto7 »

Rozmiarów dokładnie nie pamiętam, miała ok. 7-8 mm. Niestety nie posiadam lepszych zdjęć, ale oglądając inne zdjęcia oznaczonych Platystoma seminationis, czyli gatunku bliźniaczego, widzę że rysunek na tułowiu jest u nich znacznie mniej wyraźny i żółtawo-brązowy.
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Widziałem Platystoma lugubre w Poznaniu

Post autor: rysiaty »

w Zielonej Górze dość często widuję, także ocena rzadkości może być mocno przestrzelona
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „DIPTERA”