Bibliografia Dipterologiczna Polski (1597-2020) (T.Zatwarnicki, 2021)

Muchówki
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9496
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Bibliografia Dipterologiczna Polski (1597-2020) (T.Zatwarnicki, 2021)

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ukazała się właśnie w formie publikacji kompletna biliografia muchówkarska Polski.

TADEUSZ ZATWARNICKI. Bibliografia Dipterologiczna Polski (1597-2020) / Polish Dipterological Bibliography (1597-2020) ... 1-361

http://pte.au.poznan.pl/dipteron/biulet ... _37_01.pdf

https://zenodo.org/record/4410829#.X_JE39hKiHs
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Bibliografia Dipterologiczna Polski (1597-2020) (T.Zatwarnicki, 2021)

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Fajna praca.
"Doktorem Muchołapskim" zaczytywałem się w podstawówce, mam wydanie z 1952 roku, nawet teraz czasem wracam do tej książki bo jest napisana przyjemnym językiem i tematyka jakże interesująca :-)
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: Bibliografia Dipterologiczna Polski (1597-2020) (T.Zatwarnicki, 2021)

Post autor: Marek Wanat »

Imponująca wykonana praca, zwłaszcza jeśli skalę mierzyć na jednego wykonawcę. Gratulacje Tadeusz :okok:
Swoją drogą jestem pewien, że w XVI - XVII w. literaturze kronikarskiej czy pięknej albo, jak to najczęściej wtedy bywało, w publikowanych listach, znalazłyby się wzmianki zarówno o chrząszczach (padlinożernych czy koprofagach), a tym bardziej społecznych błonkówkach, albo wyjątkowo pobudzających wyobraźnię poetów ważkach. Podobnie jak i o różnych innych zwierzętach. Owady wpływały na życie ludzi zawsze, więc nic dziwnego, że je opisywano, odkąd ludzie nauczyli się pisać. Po to właśnie przyjęto w Kodeksie jako datę graniczną dla nomenklatury zoologicznej 1758, czyli opublikowanie 10 wydania dzieła Linneusza, by oddzielić prace stosujące binominalne łacińskie nazewnictwo, czyli z założenia naukowe, od tych wszystkich poprzednich. Dlatego mam opory wobec mieszania w bibliografii prac naukowych z XIX-XX ww. z kroniką Bielskiego z 1597 itp. Raczej uważam, że takie przedlinneuszowskie cytowania powinny być wyodrębnione w osobną kategorię w "references" i nie traktowane jako równoprawne z współczesnymi publikacjami naukowymi. To wprowadza dodatkowe zamieszanie i "rozmywa" naukę, że tak się wyrażę, w tym naszym dzisiejszym "wiki-świecie". Zgoda, fajnie się je czyta, zwłaszcza znającemu język polski na tyle, by uśmiać się ze słownictwa i składni zupełnie innych, niż we współczesnym polskim, ale z nauką nazywaną systematyką czy taksonomią, to nie ma nic wspólnego i nie powinno być mieszane inaczej, niż jako merytorycznie nieistotna ciekawostka.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Bibliografia Dipterologiczna Polski (1597-2020) (T.Zatwarnicki, 2021)

Post autor: Brachytron »

Jako ciekawostki mogę dodać, że pierwsze wzmianki o ważkach pochodzą z Sumerii i były pisane pismem klinowym, nie mam teraz pracy pod ręką, ale w grę wchodzi okres nawet 4-5 tys. lat temu. Rysunek rabunku miodu od pszczół z jednej z hiszpańskich jaskiń datuje się na 8 tys. lat.
ODPOWIEDZ

Wróć do „DIPTERA”