Culiseta a prążki przedwieerzchołkowe na udach

Muchówki
Awatar użytkownika
mantiss111
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 19 maja 2014, 18:05
Lokalizacja: Lasocin

Culiseta a prążki przedwieerzchołkowe na udach

Post autor: mantiss111 »

Ostatnio znalazłem okazałego komara (6 - 7mm) w kontrastowe, jasne prążki. Przypomniał mi rodzaj Culiseta i ciekawości ściągnąłem klucz PTE. Szczerze mówiąc doszedłem do podrodzaju i tu się zatrzymałem... Dylemat jest taki: w kluczu wyraźnie pisze, iż jeśli ma jasne prążki przedwierzchołkowe na udach nóg i porążek po środku pierwszego członu stopy, to jest to Culiseta alaskaensis, jeśli ich nie posiada - C. annulata. Ja jednak lubię czasem poszperać i trochę się zdziwiłem... Mianowicie widzę na stronie Świat Makro zdjęcia komara pasującego pod tym względem do C. alaskaensis podpisanego jako C. annulata. Zajrzałem na biolib.cz i... to samo, a obok jeszcze trupek, którego wg klucza zaliczyłbym jako annulata, podpisany: alaskaensis...
Teraz pytanie: czy ja źle odczytałem klucz, czy tu jest coś pokręcone?
Na zjęciu to co uznałem za ów prążek przedwierzchołkowy (na czerwono) i ten na I członie stopy (na zielono, tu w ogóle miałem problem, bo nie od razu zauważyłem, gdzie ów człon się kończy), żeby wyjaśnić, czym się kierowałem.
Załączniki
P1820670.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (209.89 KiB)
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Culiseta a prążki przedwieerzchołkowe na udach

Post autor: AJW »

Trudno powiedzieć. Stosuję inne klucze, jeśli nie mam pewności oznaczenia. Klucz jest IMO trochę zdezaktualizowany...
Generalnie, jeśli nie jest to Aedes , to o ile nie muszę tego identyfikować do gatunku, to się tym nie zajmuję na co dzień.
W tym przypadku trudno mi ocenić po obrazku.
Generalnie u Ca. alaskensis te jasne prążki na nogach stopy członu II i III stanowią co najmniej 1/4 ich długości.
Awatar użytkownika
mantiss111
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 19 maja 2014, 18:05
Lokalizacja: Lasocin

Re: Culiseta a prążki przedwieerzchołkowe na udach

Post autor: mantiss111 »

A jakimi cechami powinienem się kierować, by stwierdzić, czy to Aedes, czy Culiseta?
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Culiseta a prążki przedwieerzchołkowe na udach

Post autor: AJW »

Cechy kluczowe wydają się być u Skierskiej OK! I to może być Culiseta. Aedes takich plamek na skrzydłach nie ma :D .
Alkoholowy materiał też się zawsze trochę różni od suchego... Ciągle się komarów uczę, stąd wskazówek nie za bardzo podaję.
Oznaczanie np. w Diptera: Nematocera i Acalyptratae a tych od Calyptratae, to tak jak np. oznaczanie Heteroptera od Aphidomorpha...
(a jest to podobno jeden rząd owadów) :P ).
ODPOWIEDZ

Wróć do „DIPTERA”