Cacoxenus?

Muchówki
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Cacoxenus?

Post autor: red45 »

2019.05.05. Łódź

Koleżanka zidentyfikowała mi tę muchówkę jako Cacoxenus, prawdopodobnie indagator. Owad sfotografowany na moim balkonie, kręcił się na domku dla owadów, w którym pracowały murarki. Często penetrował rurki, do których wlatywały pszczoły. Czy z tego zdjęcia da się przeprowadzić identyfikację? Jeżeli nie, to będę próbował sfotografować zwierza w następnych dniach. Poczytałem trochę o C.indagator i naprawdę jestem pod wielkim wrażeniem jego ciekawych zachowań np. przy kruszeniu muru podczas opuszczania gniazda gospodarza.
Załączniki
20190505-07.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (164.55 KiB)
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Cacoxenus?

Post autor: Justyna »

Nie pamiętam, żebym się spotkała z informacjami o innym gatunku niż Cacoxenus indagator, który by był pasożytem murarek i tak wyglądał, więc jeśli są jakieś gatunki, z którymi można go pomylić, to też się chętnie dowiem :)
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Cacoxenus?

Post autor: AJW »

W Polsce wykazywane były dwa gatunki z tego rodzaju... Trzeci znany jest z Czech i Słowacji...
Niestety klucza do całości gatunków nie mam. Jeśli ktoś posiada pdf-a: Baechli et al.. 2004. The Drosophilidae (Diptera) of Fennoscandia and Denmark (Fauna Entomologica Scandinavica 39), to chętnie przygarnę...
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Cacoxenus?

Post autor: Justyna »

AndrzejJW pisze:W Polsce wykazywane były dwa gatunki z tego rodzaju... Trzeci znany jest z Czech i Słowacji...
A wiesz może, czy wszystkie mają podobną biologię (kleptopasożyty murarek/samotnic)?
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Cacoxenus?

Post autor: AJW »

trochę trzeba poszperać w necie ale tu jest jakaś informacja: https://cyberleninka.org/article/n/1047468.pdf
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Cacoxenus?

Post autor: Justyna »

Tu też coś jest o biologii: http://www.drosophila.jp/jdd/class/030706/03070673.pdf
A które gatunki żyją w Polsce i u sąsiadów?
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Cacoxenus?

Post autor: AJW »

Cacoxenus (Paracacoxenus) exiguus Duda, 1924 opisany był z Bystrzycy Kłodzkiej.
Ten z Czech i Słowacji to: Cacoxenus (Paracacoxenus) kaszabi (Okada, 1973)
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Cacoxenus?

Post autor: AJW »

dane o rozmieszczeniu Cacoxenus z Europy do roku 2012: https://fauna-eu.org/cdm_dataportal/tax ... 5dde03bf85

więcej danych nie znam...
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Cacoxenus?

Post autor: Warroza »

Na zdjęciu prawdopodobnie piękne siedlisko Cacoxenus indagator (wlotka murarkowa). Chciałbym się upewnić.
Skowronka na łące pisze mi także, że podobno mogą być tam inne pasożyty.
Załączniki
wlotka.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (152.67 KiB)
Alex_63

Re: Cacoxenus?

Post autor: Alex_63 »

Proszę zebrać okazy i wrzucić dobre fotki/albo przesłać do identyfikacji :laugh: to może da się oznaczyć
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Cacoxenus?

Post autor: Warroza »

Musiałbym zabić chyba te "muchy", a nie zabijam much, a tutaj jeszcze dodatkowo ciekawych pszczelich parazytów.
Alex_63

Re: Cacoxenus?

Post autor: Alex_63 »

No to pozostają fotki foto: .
Tylko nie wiem, czy oznaczę, skoro mucha ma ok. 3 mm, a są tam np. do policzenia rzędy szczecinek na mesonotum.
Po co i jak mamy zbadać coś, czego nie możemy nazwać?
Póki co muchy nie są pod ochroną (ani jeden gatunek).
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Cacoxenus?

Post autor: Warroza »

Przepraszam nie wyraziłem się jasno. Dziękuję za chęć pomocy tak szczegółowej.
Nie jestem naukowcem. Zamierzałem opublikować to zdjęcie i mogę podpisać: murarki czy pszczoły i ich pasożyty, ale wydaje mi się, że to są cacoxenusy.
Wystarczyła by mi nawet rodzina dla potwierdzenia czyli: wywilżnowate
Nie zależało mi na gatunkach, bo wiem jakiej jakości zdjęcia muszą być do tego.
Alex_63

Re: Cacoxenus?

Post autor: Alex_63 »

Próbowałem wycisnąć z tej fotki ile się da, ale przy jej powiększaniu, w programie graficznym, "wyskakujące piksele" ograniczają identyfikację do poziomu rodziny. Jest tam "dużo owada", prawdopodobnie z rzędu Diptera, a jak z Diptera to z grupy Acalyptratae. Podejrzenie, że są to muchówki z rodzaju Cacoxenus wydaje się być prawdopodobne, ale osobiście z identyfikacją poniżej rzędu się nie utożsamiam :cry: .
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Cacoxenus?

Post autor: Warroza »

Rozumiem. :) Dziękuję. Zatem podpiszę, że muchówki będące pasożytami pszczół, żeby było bezpiecznie.
Alex_63

Re: Cacoxenus?

Post autor: Alex_63 »

Te muchówki to kleptopasożyty a nie pasożyty (to są dwa zupełnie różne od siebie mechanizmy zachowania i odżywiania)
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Cacoxenus?

Post autor: Warroza »

O ile się orientuje to pasożyt po prostu obniża fitness hosta, eksploatuje jego czy jego zasoby.
Alex_63

Re: Cacoxenus?

Post autor: Alex_63 »

Wykrada zasoby.. To jest pasożytnictwo poprzez kradzież zapasów pokarmowych a nie bezpośrednie osłabianie żywiciela.
Kleptopasożyt może wyjadać zapasy nie tylko zgromadzone przez jednego osobnika i nie musi z nim wchodzić w bezpośrednią relację (https://pl.wikipedia.org/wiki/Paso%C5%BCytnictwo)
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Cacoxenus?

Post autor: Warroza »

Niuanse językowe i kwestia interpretacji. Jeżeli organizm żeruje na zasobach (pokarmie i potomstwie) organizmu to moim zdaniem wchodzi w nim w bezpośrednie relacje. W tym wypadku zmniejsza sukces ewolucyjny gospodarza lub w ogóle gopozbawia. Uczyłem się, że są 3 podstawowe relacje symbiotyczne: mutualizm, komensalizm i pasożytnictwo. Do tego można dodać kooperację (kiedy obopólnie korzystny związek nie jest ścisły). A od tego odchodzą odnogi. Jeżeli już powołujemy się na wiki to po angielsku kleptopasożytnictwo jest formą pasożytnictwa.
https://en.wikipedia.org/wiki/Parasitism
Alex_63

Re: Cacoxenus?

Post autor: Alex_63 »

Jest różnica w istocie pojęć i nie tylko (ta muchówka nie ma żadnych cech przystosowawczych, jakie stwierdzamy u typowego pasożyta), a skoro jest różnica, to jest i termin, który należy użyć. Tyle w sprawie Cacoxenus.
:uciekam:
ODPOWIEDZ

Wróć do „DIPTERA”