Opylenie ciał muchówek

Muchówki
AsiaBio
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 31 lipca 2022, 14:50
Gender: women

Opylenie ciał muchówek

Post autor: AsiaBio »

Cześć!
Jestem dopiero początkującą osobą w entomologii i ostatnio miałam do oznaczenia kilka muchówek i w kluczu trafiłam na kwestie opylenia ich ciała.
Z tego co zauważyłam, to niektóre gatunki faktycznie pod mikroskopem wyglądały, jak wyciągnięte z mąki. Nie jestem pewna, czy to o to chodziło w kluczu, czy to, że one były czymś oprószone to przypadek i osobna sprawa.

Dlatego chciałam zapytać o co chodzi z tym opyleniem ciał muchówek. I jakie ma to dla nich znaczenie, w sensie czy ten pyłek im w czymś pomaga?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Opylenie ciał muchówek

Post autor: Jacek Kurzawa »

Opylenie to musi być cecha morfologiczna, nie chodzi z pewnością o żaden pyłek czy przypadkowe przyprószenie ciała jakimś "proszkiem". Ciekaw jestem w jakiej grupie muchówek wystąpiła taka cecha. Opylone ciało - taka cecha występuje u rączyc (np. Tachinidae, Calliphoridae). Podaj może przykład z klucza, jakie tam są gatunki z ciałem opylonym i będzie wiadomo, "co autor miał na myśli".
AsiaBio
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 31 lipca 2022, 14:50
Gender: women

Re: Opylenie ciał muchówek

Post autor: AsiaBio »

To zdecydowanie były muchówki z rodziny plujkowatych i jeśli się nie mylę, to były to gatunki z rodzaju Calliphora (ale z racji tego, że to było jakiś czas temu, to pewna nie jestem).

Zastanawiam się zatem skąd to opylenie się bierze i czy muchy wytwarzają go w jakimś konkretnym celu? Czy może pełni jakieś ochronne funkcje?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Opylenie ciał muchówek

Post autor: Rafał Celadyn »

...wiadomo, że nie pomogę ;) ale rozmawiałem kiedyś z ze specem od ryjkowców :birra: i też zastanawiałem sie nad opyleniem u rodzaju Lixus ,okazało się, że na ten czas nawet nie poznano struktury tego fenomenu(w sensie opylenia :mrgreen: )dodaje przykład Lixus punctiventris świeżego osobnika z opyleniem kompletnym...nie ma to opylenie nic wspólnego z chetotaksją osobnika a z substancją która "otula"całe pokrywy z włoskami włącznie.Na moje oko chroni osobnika przed wilgocią, bo woda spływa po tym jak po szybie.... tyle wiem ;)
:papa:
Rafał
Załączniki
49530834357_da829ced32_o.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (160.33 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Opylenie ciał muchówek

Post autor: Rafał Celadyn »

...bez opylenia
Załączniki
P1160051.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (189.46 KiB)
AsiaBio
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 31 lipca 2022, 14:50
Gender: women

Re: Opylenie ciał muchówek

Post autor: AsiaBio »

Ciekawe obserwacje, dzięki w takim razie za odpowiedź! :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „DIPTERA”