Roundup i trzmiele

Błonkówki
Przestrojnik
Posty: 252
Rejestracja: wtorek, 18 lutego 2014, 18:02

Roundup i trzmiele

Post autor: Przestrojnik »

Tak sobie przeglądałem wykop i trafiłem na takie coś:

https://www.wykop.pl/link/6073511/comme ... t-90983335

i strona źródłowa, która załadować mi się nie chce.
https://besjournals.onlinelibrary.wiley ... 3867?rss=1

z racji olbrzymiej ciekawości, jak w końcu z tym roundupem jest ?
czy rzeczywiście jest on tak szkodliwy dla owadów (z punktu widzenia entomologów)? Trafiam na tak sprzeczne artykuły, że sam już nie wiem co mam myśleć.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Roundup i trzemiele

Post autor: Jacek Kurzawa »

Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Roundup i trzemiele

Post autor: Warroza »

Przestrojnik pisze: czy rzeczywiście jest on tak szkodliwy dla owadów (z punktu widzenia entomologów)? Trafiam na tak sprzeczne artykuły, że sam już nie wiem co mam myśleć.
Jak zwykle wszystko w toksykologii zależy od dawki. W tym artykule (dzięki za podlinkowanie) badany jest bezpośredni oprysk na trzmiele. Autorzy wymieniają jeden z preparatów na którym widnieje w instrukcji informacja, że jest obojętny również podczas bezpośredniej aplikacji w środku dnia. W tej metodzie starają się przetestować wiarygodność tego twierdzenia (nie wiem jakie są szczegółowe przepisy w Polsce co do tego preparatu) i sugerują: "We suggest that the necessity to properly test pesticide effects on wildlife outweighs company rights to with-hold proprietary information"/

Wydaje mi się, że bez porządnej meta-analizy, ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bo wynik przypuszczalnie będzie inny przy innym charakterze kontaktu trzmieli z tą substancją czynna.
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Roundup i trzemiele

Post autor: Justyna »

Przestrojnik pisze:z racji olbrzymiej ciekawości, jak w końcu z tym roundupem jest ?
czy rzeczywiście jest on tak szkodliwy dla owadów (z punktu widzenia entomologów)? Trafiam na tak sprzeczne artykuły, że sam już nie wiem co mam myśleć.
Z tego artykułu wygląda na to, że w Roundupie to nie sam glifosat (substancja czynna) jest szkodliwy, ale któraś z substancji "pomocniczych" w nim użytych. Czyli to, co często zakłada się, że jest takim nieszkodliwym wypełniaczem i nie testuje się jak truciznę. Cytują też inną ciekawą pracę (wprawdzie już nie entomologiczną), która zwraca uwagę na problem tego, że nie tylko sama substancja czynna w danym preparacie może być szkodliwa: https://www.sciencedirect.com/science/a ... 5119307236
Natomiast inna sprawa, na którą ktoś kiedyś zwrócił moją uwagę, a o której wcześniej zupełnie nie myślałam (chociaż w sumie to nie jest jakieś trudne do odkrycia ;) ), to oddziaływanie glifosatu zgodnie z przeznaczeniem i wpływ tego na owady. Otóż ma niszczyć rośliny i niszczy, przez co uzależnione od nich owady tracą źródło pożywienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „HYMENOPTERA”