Kolekcja bez szpilek

Błonkówki
krzysztof12
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 21:58

Kolekcja bez szpilek

Post autor: krzysztof12 »

Jakieś 5 lat temu postanowiłem, że zrobię sobie kolekcję żywych/latających/itp. Co roku coś mnie odwiedza, coś którego nie jestem w stanie oznaczyć. Z ubiegłego roku, czas lotu koniec maja/początek czerwca. Nie widziałem pszczoły, bo mi umknęła w chmarze Osmia bicornis. Korek zrobiony, jak mi się wydaje z przeżutych płatków kwiatów, na świeżo lekko różowawy. Wyjęty korek uleciał mi z wiatrem przed zrobieniem foty, szlag :( . Anthocopa jakś? Kiedyś Anthocopa, potem zdaje się Hoplitis, a teraz już Osmia chyba, wariactwo w systematyce.
Zaskakujące jest to , że przestrzenie miedzykomórkowe są wyładowane pociętymi liśćmi. Miałem jakieś 10 kawałków uleciały z wiatrem :( .
Załączniki
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (220.32 KiB)
krzysztof12
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 21:58

Re: Kolekcja bez szpilek

Post autor: krzysztof12 »

Coś tam dalej.
Załączniki
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (357.21 KiB)
4 (2).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (175.83 KiB)
krzysztof12
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 21:58

Re: Kolekcja bez szpilek

Post autor: krzysztof12 »

W sierpniu latała do dziurek pszczoła "nogozbieraczka" niby raczej nie powinna, a latała. Nosiła do gniazda żółte obnóża. Gniazda zamknęła całkowicie przeźroczystym-bursztynowym korkiem. Próba "zapalniczki wykazała" , że palony korek pachnie jak pieczone ziemniaki. Czyli nie żywica, ani poliester, raczej białko lub węglowodany, chyba.
Załączniki
5 (2).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (349.4 KiB)
6 (2).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (235.22 KiB)
krzysztof12
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 21:58

Re: Kolekcja bez szpilek

Post autor: krzysztof12 »

Z wiosennymi pozdrowieniami, zdjątko z dzisiaj :
Załączniki
7.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (180 KiB)
krzysztof12
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 21:58

Re: Kolekcja bez szpilek

Post autor: krzysztof12 »

Aj! Zapomniałem wrzucić zdjęcie pociętych liści w przestrzeniach międzykomórkowych.
Załączniki
8.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (360.15 KiB)
krzysztof12
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 21:58

Re: Kolekcja bez szpilek

Post autor: krzysztof12 »

Gniazdo z 2018 r. Bezpośrednio za delikatnym błoniastym korkiem zostały zrobione zasieki z kolców róży. Owad wykorzystywał do tworzenia zasieków również ostre igły jałowca. Kokony w delikatnym, białawym oprzędzie-niestety brak zdjęcia. Nie będę nawet strzelał rodziny. W 2019 nie zauważyłem nowych gniazd.
Załączniki
2018.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.79 KiB)
krzysztof12
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 21:58

Re: Kolekcja bez szpilek

Post autor: krzysztof12 »

Samiec "troszkę" większy od standardu. Sporo jest takich, więc około 15-16 mm nie jest czymś wyjątkowym. Samiec nie jest "wyciągnięty" - prosto z lodówki żeby nie spindolił.
Załączniki
2 (3).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (304.71 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kolekcja bez szpilek

Post autor: Brachytron »

U nas gniazda materiałem roślinnym zabezpieczają tylko Megachilidae, osobiście widziałem tylko u Osmia, ale z kolcami się nie spotkałem.
krzysztof12
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 21:58

Re: Kolekcja bez szpilek

Post autor: krzysztof12 »

Dlatego dałem szeroko w Hymenoptera. Ani myślę żeby kolce wpakować w jakiekolwiek pszczoły. Tak ja napisałem wcześniej. Pojawiają się też inne cudeńka, będę zdawał relację.
krzysztof12
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 21:58

Re: Kolekcja bez szpilek

Post autor: krzysztof12 »

Wątpię żebyś pamiętał jeden z moich pierwszych wpisów, ale dalej mam tremę, żeby coś dodać po Twojej wypowiedzi.
Materiał roślinny do zabezpieczania gniazda (w sensie liście, włókna, rdzeń) wykorzystuje sporo gatunków błonkoskrzydłych i nie tylko pszczoły. Jeżeli nie zagubię się w moim pieprzniku z gniazdami, to wrzucę parę fotek. Np. niektóre Eumenidae, jak mi się wydaje, zabezpieczają gniazdo kawałkami mchu i łodyg roślin. Tzn. gniazdo jest zamknięte ziemią, a ostatnią warstwę stanowi mech, liście i włókna roślinne. Inne gatunki z Hymenoptera do zamknięcia gniazd wykorzystują np. rdzeń łodyg roślin. Zamknięcie/korek jest długie i nie stanowi "ściany" jak u pszczół.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kolekcja bez szpilek

Post autor: Brachytron »

Faktycznie, nie pamiętam :mrgreen:
krzysztof12
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 21:58

Re: Kolekcja bez szpilek

Post autor: krzysztof12 »

Do kolekcji doszły porobnice włochatki i to z gratisem. Melecta albifrons zdaje się, ale prosiłbym o potwierdzenie. W końcu utrafiłem ze zwartością ścianki dla porobnic, od razu jest efekt. Wcześniejsze próby bardziej nadają się na strop schronu przeciwlotniczego. Niech sobie stoją, może z czasem zmiękną :laugh:
Załączniki
13042020.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (329.79 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „HYMENOPTERA”