Osa z rodziny nastecznikowatych???

Błonkówki
Awatar użytkownika
errni
Posty: 24
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 12:29
UTM: FA79
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Osa z rodziny nastecznikowatych???

Post autor: errni »

Niestety nie udało mi się zrobić zdjęcia owada mimo obserwacji gniazda przez parę dni. Myślę że gdzieś zginą i pewnie już nie przyleci. Wnioskuję że jest to jakiś nastecznikowaty gdyż w niezalepionym jeszcze otworze widać pająka. Gniazdo jest usytuowane na belce pod dachem. Nie wiem czy na podstawie gniazda da się określić gatunek ale za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję!
Załączniki
Rozmiary gniazda 12cm x 4cm
Rozmiary gniazda 12cm x 4cm
P1110390.jpg (131.7 KiB) Przejrzano 2457 razy
Awatar użytkownika
errni
Posty: 24
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 12:29
UTM: FA79
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Post autor: errni »

Dzisiaj z tego gniazda wyszło takie coś, może teraz ktoś będzie wiedział co to za osa:
Załączniki
osa.jpg
osa.jpg (53.25 KiB) Przejrzano 2444 razy
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Czyżby znów Sceliphron destillatorium? Nie znam się za bardzo na błonkówkach, ale ostatnimi czasy tyle zdjęć tego gatunku się przewinęło na forum, że nawet ja się zdążyłem nauczyć, jak ta bestia wygląda :smile:
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Ano znowu :smile: Prawdziwy wysyp w tym roku :wink:
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

A z jakiej to części kraju? Też Polska SE?
Awatar użytkownika
errni
Posty: 24
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 12:29
UTM: FA79
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Post autor: errni »

okolice Tomaszowa Lubelskiego. dzięki za rozpoznanie czekałem rok ale się doczekałem :grin:. czy jest jakaś strona gdzie mógłbym znaleźć więcej informacji na temat tego gatunku, bo po wpisaniu w google Sceliphron destillatorium dużo tego nie ma a to co jest to bez szczegółów???
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Bardzo dużo może i nie ma, ale już na drugiej stronie z wynikami jest taki link, a w nim następujący tekst (IMO dość wyczerpujący):
Ten owad spotykany jest w Azji Środkowej, Iranie i południowej Europie. Nieliczne jego stwierdzenia na Węgrzech, czy Słowacji wymieniane są obok największych walorów przyrodniczych tamtejszych parków narodowych. W Polsce po raz pierwszy pojawił się w 1968 r. w Czesławicach k. Lublina. Dopiero dwadzieścia lat później stwierdzono go w Bieszczadach (Łubne, Wetlina, Ustrzyki G., Ustrzyki D.). W 1995 i 1996 r. Sceliphrona obserwowano w okolicy Szymbarku i Ropy. Na powojennym obszarze Polski był więc stwierdzony zaledwie siedmiokrotnie.
Według dra W. Celarego (Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN) istnieją dwie drogi migracji tego gatunku do Polski: 1) od wschodu z Wołynia i Podola; 2) z południa przez Przełęcze Łupkowską i Dukielską.
Samica lepi gliniane gniazda składające się z pojedynczych, rurkowatych komórek larwalnych. W każdej z nich przebywa jedna larwa. Glinę zwilża wcześniej wodą i ubity w gałkę budulec zanosi podtrzymując w locie przednimi odnóżami na miejsce przeznaczenia (zazwyczaj na mur budynku). Po złożeniu do komórki jaja, leci na pobliską łąkę, gdzie wyszukuje pająki. Umiejętnie żądli je nie powodując ich śmierci, lecz ?tylko? całkowity paraliż. Po zapełnieniu komórki larwalnej sparaliżowanymi pająkami, zasklepia ją. Larwa zaopatrzona na cała zimę w żywy pokarm, latem, jako dorosły owad, odkrawa gliniane wieko i wydostaje się na zewnątrz.
Awatar użytkownika
errni
Posty: 24
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 12:29
UTM: FA79
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Post autor: errni »

dzięki za linka! byłem na tej stronie, ale nie przewinąłem w dół i nie zobaczyłem opisu :oops:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Sceliphron

Post autor: Jacek Kurzawa »

W Niedzicy pod zamkiem (Pieniny), kilka dni temu, 30.7.2008 r., upał, południe, obserwowałem kilka sztuk Sceliphron destillatorum zbierających glinę z drogi. Odlatywały w kilku kierunkach, domyślam się, ze tam były 3 gniazda (3 rożne kierunki). Łącznie około 7-8 osobników. Owady formowały kulke gliny całkiem pokaźnych rozmiarów i odlatywaly z nią do swoich gniazd. Zrobienie kulki zajmuje im około 30 sekund.

Pierwsze Sceliphrony mialem szczęście obserwowac na początku lat 90-tych, kiedy był niemal nowy dla Polski. Dane z Mikowa, przy gnieździe) poszły do pracy jakiegoś Niemca, który wówczas opisywał rozmieszczenie tego gatunku. Tą jego pracę gdzieś mam.

Jak widać gatunek jest coraz liczniejszy w Polsce :-)
Załączniki
formuje kulkęz gliny. W pewnym momencie charakterystycznie staje do pionu, by pewniej pobrać ją w przednie łapki...
formuje kulkęz gliny. W pewnym momencie charakterystycznie staje do pionu, by pewniej pobrać ją w przednie łapki...
sceliphron_4.jpg (169.89 KiB) Przejrzano 2439 razy
odlatuje właśnie z kulką gliny ...
odlatuje właśnie z kulką gliny ...
sceliphron_3.jpg (157.11 KiB) Przejrzano 2438 razy
sceliphron_2.jpg
sceliphron_2.jpg (224.31 KiB) Przejrzano 2439 razy
sceliphron_1.jpg
sceliphron_1.jpg (38.99 KiB) Przejrzano 2439 razy
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

A w tym roku obserwowany również w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego:)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

A dlaczego ?

Post autor: Jacek Kurzawa »

No to ładnie poszedł na północ!!!!!!!

Ciekawe, co powoduje, że gatunki południowe, środziemnomorskie, tak nagle dryfują w obszary, do których wcześniej "nie miały wstępu"? Czy zmiana puli genetycznej? Czy jest to naturalny proces wypełniania niszy ekologicznej po ostatnim zlodowaceniu? Czy są inne uznane zjawiska które to powodują?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „HYMENOPTERA”