Pszczoła murarka

Błonkówki
Doti
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 10 maja 2021, 12:11
Gender: women
UTM: Koszalin

Pszczoła murarka

Post autor: Doti »

Witam serdecznie, proszę o poradę jak mogłabym wyprowadzić murarki z tarasu. Dzwoniłam do jednego pszczelarza ale powiedział tylko że są pod ochroną i nieprzydatne do niczego. Nie bardzo wiem co teraz, ponieważ są w podbitce nad tarasem a na tarasie wystawiałam dzieci na drzemke. Czy ktoś może doradzić jak sobje z nimi poradzić, nie robiąc im krzywdy? Może jest ktoś z okolic Koszalina żeby je „przygarnąć”?
Gatunek oznaczył specjalista od usuwania insektów, gniazd os itp
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Pszczoła murarka

Post autor: Justyna »

Nie bardzo poradzę, jak wyprowadzić, ale spytam - czy na pewno wyprowadzka jest konieczna? Murarki są pszczołami samotnymi, więc nie będą żądlić w obronie gniazd, nie zaatakują same, o ile np. nie złapie się ich w rękę - a dokładniej samicy, bo samce w ogóle nie mają żądeł. A że nie mają w zwyczaju przylatywać np. do słodkiego, jak pszczoła miodna czy osy, to nie jest takie łatwe, żeby dać się użądlić. Gdyby to się jednak zdarzyło, to użądlenie jest porównywalnie bolesne do ukłucia pokrzywą, a żądło nie zostaje w skórze - przetestowałam na sobie, bo badałam murarki przez kilka lat i wiązało się to czasami z potrzebą wzięcia samicy do ręki i np. naklejenia jej na pleckach specjalnego znacznika z numerkiem (można takie oznakowane pszczoły pooglądać np tu https://naukadlaprzyrody.pl/2018/07/16/ ... z-1-wstep/ )
krzysztof12
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 21:58

Re: Pszczoła murarka

Post autor: krzysztof12 »

Zakładam, że to najpospolitsza murarka ogrodowa, więc "problem" zniknie za miesiąc, półtora. Mają taki cykl życiowy, że dorosłe latające osobniki żyją bardzo krótko. Reszta ich życia w ciągu roku, to larwy, poczwarki itp. W czerwcu już ich nie będzie widać. Tak jak napisała Justyna, szansa na użądlenie dziecka leżącego na tarasie przez jakiegoś owada, jest taka sama w przypadku bliskich gniazd murarek , jak i bez nich. Są zainteresowane tylko dziurą, do której znoszą pyłek i składają jaja. Otoczenie i ludzi, którzy przebywają/kręcą się w pobliżu mocno olewają.
Jedyny dyskomfort spowodowany ich sąsiedztwem jaki będziesz miała, to świadomość ich obecności.
ODPOWIEDZ

Wróć do „HYMENOPTERA”