Witam wszystkich!

Miejsce na powitania i pożegnania.
gorwin
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 30 października 2011, 15:34
Gender: women
Lokalizacja: Białystok/Kijów

Witam wszystkich!

Post autor: gorwin »

Nazywam się Olena Gordovska. W chwili obecnej mieszkam w Białymstoku.
Ukończyłam Uniwersytet rolniczy w Kijowie (Zooinżynerię). Jest to kierunek, na którym nie ma za dużo lekcji z entomologii, oprócz może pszczół, dlatego czytam literaturę o owadach samodzielnie.
Piszę doktorat (zaocznie w Kijowie), poświęcony życiu i działalności naukowej i organizacyjnej prof. Zygmunta Mokrzeckiego (1865-1936). Jak wielu pewnie wie, uczony ten ukończył Instytut Leśny w S.-Petersburgu, był pierwszym entomologiem gubernialnym w Imperium Rosyjskim na Krymie, od 1922 roku mieszkał i pracował w Polsce, m. in. był pierwszym prezesem PZE.
Jestem bardzo wdzięczna za pomoc, którą otrzymałam od Pana Profesora Tomasza Majewskiego (kaf. fitopatologii SGGW).
Mam nadzieję spotkać wcześniej czy później na forum osoby, które interesują się i może mają jakieś informację na temat historii entomologii stosowanej w okresie międzywojennym...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Witam wszystkich!

Post autor: Jacek Kurzawa »

Witaj Olena.

Jak pewnie wiesz, początki PTE były we Lwowie, wtedy były inne granice państw a polscy entomolodzy badający obecne tereny Ukrainy, Białorusi i Rosji pisali w PPE. Tak się składa że dostepne są numery archiwalne z lat (1922 - 1948) link na stronie PTE:
http://pte.au.poznan.pl/ppe/ppe.htm
LINK: http://156.17.59.206/POLSKIE%20PISMO%20ENTOMOLOGICZNE/
i tam znajdziesz duzo informacji na ten temat.
Jest to serwer znajdujący się we Wrocławiu, więcej o nim znajdziesz tutaj: viewtopic.php?f=134&t=16592
Całość zajmuje 723 MB, jesli masz wolne łącze, to mogę podesłać Ci CD z kompletem plików.

Mam nadzieję, że informacje będą dla Ciebie przydatne.

PS. PPE 1922 t.1 z.2 str 80:
Drugie zebranie administracyjne członków S. E., odbyło się
dnia 4 grudnia 1922 r. o godz. 6 wiecz. we Lwowie, w Muzeum
im. Dzieduszyckich.
Na zebraniu tem zapadła wszystkiemi głosami obecnych
członków następująca uchwała:
Sekcja Entomologiczna Oddziału lwowskiego Polskiego Towarzystwa
Przyrodników im. Kopernika na zebraniu administracyjnem
z dn. 4 grudnia 1922 r. uchwala rozwiązać się jako taka
i przeobrazić się w samodzielne Towarzystwo pod nazwą: Polski
Związek Entomologiczny.
Potem wybrano Zarząd Polsk. Z w. Ent. na r. 1923 w następującym
składzie: Prof. Zygmunt Mokrzecki (przew.), Dr. Michał
Swiątkiewicz (1 zast.), Prof. Jarosław Łomnicki (II zast.), Józef
Grolle (skarbnik), Roman Kuntze (zast.), Jan Noskiewicz (bib).),
Jan Kinel (sekr.).
W z.1-4 t.6 z 1927 jest życiorys i spis prac prof Mokrzeckiego, cały zeszyt jest Jemu poświęcony. Ponadto w tym zeszycie jest spis Entomologów Polskich.
Załączam spis prac prof. Mokrzeckiego i jego życiorys nakreślony w 1927 r.
Załączniki
PPE_1927_t6_MOKRZECKI_Z.A..pdf
(1.97 MiB) Pobrany 2 razy
gorwin
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 30 października 2011, 15:34
Gender: women
Lokalizacja: Białystok/Kijów

Re: Witam wszystkich!

Post autor: gorwin »

Dziękuję ogromnie za odpowiedź!!!
Niestety (chociaż raczej "stety" :)) mam już tą informację, a także, pewnie, wszystkie publikację, poświęcone Z. Mokrzeckiemu i raczej wszystkie prace uczonego w języku polskim; pracy, które pisał on na Krymie, teraz krok za krokiem wyszukuję w pismach. Najtrudniej może jest z archiwami na Ukrainie - mało co zachowało się po dwóch wojnach... i okresach między nimi. Podobno w latach czterdziestych archiwum Uniwersytetu Taurydzkiego utonął pod czas ewakuacji, a archiwum Uniwersytety w Charkowie się spalił. W bibliotekach coś jest, ale nie tak dużo, jak można byłoby się spodziewać - raczej jakieś prace pojedyncze. O Z. Mokrzeckim tylko kilka publikacji (w Polsce - kilkadziesiąt).
Największy artykuł napisał J. Czyżewski po śmierci swojego nauczyciela, został on wydrukowany również w PPE, T. XIV-XV, 1935-1936 (potem artykuł ten wyszedł oddzielną odbitką, ok. 80 stron).
Zauważę, że niektóre późniejsze wydania mają w swoich publikacjach sporo błędów w datach i ocenie działalności uczonego. Pominę tu źródła rosyjskie, ale jest para niedokładności w słowniku "Uczeni polscy XIX-XX stulecia" (A. Śródka, W-wa, 1997, t. III M-R, s. 167-169). Nic tam nie napisano o tym, że był Z. Mokrzecki pierwszym entomologiem gubernialnym (a to jednak czy nie jedno z najważniejszych), że był docentem na Uniw. Taurydzkim z roku 1916 (był. z r. 1918, a sam Uniwersytet powstawał w latach 1917-1918)...
Jeżeli chodzi o "Polskie Pismo Entomologiczne", nie znalazłam na stronie niektórych numerów (lat, jeśli dobrze pamiętam, z 80-90, ale w tej chwili nie mogę znaleźć), w których były publikowane jakieś ogólne szkice historyczne PTE (PZE), gdzie tez spodziewałam się znaleźć informację na ten temat.
W każdym razie najważniejsze, i może najbardziej dla mnie trudne - ocena działalności Z. Mokrzeckiego. Słyszałam, na przykład, takie zdania, że uczony ten, gdy przeprowadził się do Polski, był już niemłody i zmęczony. Sporo rękopisów, zdjęć, kolekcji, wyników badan musiał on zostawić na Krymie pod czas ewakuacji i tu, w Polsce, odgrywał raczej rolę prezesa honorowego... W kraju był kryzys polityczny i gospodarczy. Nauka dostawała tragiczne dofinansowanie (jak czytałam u B. Suchodolskiego w "Historii nauki polskiej", uczonym ledwie wystarczało takiego finansowania na korki do probówek). Faktycznie, nie widzę w działalności późniejszej już takiej energii, jak kiedyś na Krymie. Jednak... Wykładał na SGGW i UW. Był zapraszany jako konsultant przez Dyrekcję Lasów Państwowych i Monopol Tytuniowy. Był zaproszony zostać prezesem PZE. Brał udział w powstaniu państwowej służby ochrony roślin. Był inicjatorem konferencji. W sumie też niemało.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powitania”