Cześć !

Miejsce na powitania i pożegnania.
Mamil
Posty: 104
Rejestracja: sobota, 24 kwietnia 2010, 19:55
Lokalizacja: Lublin

Cześć !

Post autor: Mamil »

Witam Was bardzo serdecznie :wink:
Nazywam się Kamil,mam 12 lat.Entomologią się interesuje od 5lat ale dopiero od roku sie tym przejąłem.Od zawsze w mojej klasie robiłem za świra co łapie "glizdy".Jednak popularność wśród płci przeciwnej miałem nadzwyczajnie wielka :grin: .Teraz każdy jak coś znajdzie co"jest obślizgłe,ma duzo nóg i nie jest ładne" to tylko słysze głos mojej mamy przy domofonie:"Halo..tak jest Kamil...już go daje..".
Szczególnie interesuje sie pająkami,chrząszczami,modliszkami i w części prostoskrzydłymi.
Hoduje:
-SPhodoromantis Gastrica 1samiczka
-Cetonia Aurata
-Carabus cancellatus
-świerszcze jako karmówka ale też lubie sie im poprzyglądać
-Trochosa terricola
-Lithobius forficatus
-I jeszcze 4nieoznaczone biegaczowate i rownież nieoznaczony koprofag



P.S.
Jeśli jest jakiś uzytkownik z woj.lubelskiego (w co nie wątpie)to ogłaszam ze 8maja w Lublinie odbedzie sie giałda terrarystyczna
Gmach AGRO II, ul. Akademicka 15
Bilety: normalny 5 zł
Ulgowy ( dzieci do lat 8 ): 3 zł
Godziny 10:00-14:00 a od 14 wykłady wliczone w cene biletu
Z powodu zmian np.godzin otwarcia daje link do forum na ktorym mam konto o naziwe oliver.atrax : http://www.arachnea.org/forum/f27/lubli ... 10-t53319/
Awatar użytkownika
Robert M.
Posty: 377
Rejestracja: poniedziałek, 26 września 2005, 17:07
Lokalizacja: Opole / Branice
Kontakt:

Post autor: Robert M. »

Witam!
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post autor: Voltrax »

Mamil pisze:I jeszcze 4nieoznaczone biegaczowate i rownież nieoznaczony koprofag
Jak sądzą koledzy entomolodzy? 5 lat za motylka w hodowli, a co z chrząszczem?
Oznacz je i jeśli pod ochrona to wypuść bo prędzej czy później Cię znajdą. :twisted:

Witam kolegę. :razz:
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Nieoznaczone jak nieoznaczone, ale ten Carabus cancellatus to już prawna wtopa :cool:
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post autor: Voltrax »

:mrgreen: Jeśli chodzi o te nieoznaczone to z tego co wiem o biegaczach to cała podrodzina Carabus jest pod ochroną. Jeśli się mylę to proszę, popraw mnie.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Carabus to rodzaj, nie podrodzina. Ale rzeczywiście, wszystkie Carabusy są chronione, takoż i wszystkie Calosoma sp.
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post autor: Voltrax »

I jak zwykle chlapię niewiedzą. :mad: A Carabusów jest u mnie w lasach pod dostatkiem.
Awatar użytkownika
joannna
Posty: 37
Rejestracja: piątek, 10 kwietnia 2009, 15:44
Gender: women
Lokalizacja: Zakopane/Poronin

Post autor: joannna »

co do carabusów. od małego jak "hodowałam" szykonie i biegacze w wiaderku z piaskiem, nie sądziłam ze biegacze są pod ochroną. co prawda jako kilkuletnie dziecko nie miałam o tym pojęcia, że coś co jest pod każdym kamykiem/pniakiem w ilościach masowych może być chronione. wiem, że wiedzą na temat ochrony gatunkowej nie błyszczę ale czemu np. Carabus violaceus (dla mnie cholernie pospolity,i najczęściej mordowany w "hodowli") jest chroniony? czy naprawdę są miejsca w Polsce gdzie ich nie ma? czy chodzi o zupełnie co innego?
Awatar użytkownika
Tomasz Krepski
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 6 lutego 2009, 23:25
UTM: VV71
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Tomasz Krepski »

chodzi o ich pożyteczność :) O to, że czyszczą środowisko z padliny :)
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post autor: Voltrax »

Jeśli chodzi o ochronę Carabusów to są chronione tylko i wyłącznie ze względu na ich drapieżność. Regulują poziom szkodników lasów. I fakt. Są pospolite. W jednym leżącym, rozkładającym się pniu można znaleźć ich masę, różnych gatunków.
Pozdrawiam. Robert
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post autor: Voltrax »

Pierwsze słyszę by biegacze były trupojadami.(?)
Awatar użytkownika
joannna
Posty: 37
Rejestracja: piątek, 10 kwietnia 2009, 15:44
Gender: women
Lokalizacja: Zakopane/Poronin

Post autor: joannna »

jak miło wiedzieć dlaczego moje ulubione stworzenia są chronione, dziękuje :)

~no moje nie narzekały, zjadały "trupy", nawet odznaczały się biagaczowatym kanibalizmem....
Ostatnio zmieniony niedziela, 25 kwietnia 2010, 11:09 przez joannna, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post autor: Voltrax »

Oho, faktycznie niektóre są padlinożerne. Ale to ich drapieżni koledzy są pod ochroną.
Awatar użytkownika
Tomasz Krepski
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 6 lutego 2009, 23:25
UTM: VV71
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Tomasz Krepski »

w sumie główną ich zaletą jest odżywianie się owadami roślinożernymi :) I z tego również wielki pożytek. Co do padlinożerców to w sumie przesadziłem. Niektóre tylko żywią się padliną.
Ostatnio zmieniony niedziela, 25 kwietnia 2010, 11:34 przez Tomasz Krepski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
joannna
Posty: 37
Rejestracja: piątek, 10 kwietnia 2009, 15:44
Gender: women
Lokalizacja: Zakopane/Poronin

Post autor: joannna »

moje bardzo lubiły jaja mrówek. jeej, przypomniały mi się czasy kiedy najważniejsze było tylko to wiaderko z robalami, i ja mała i głupia.
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post autor: Voltrax »

Tak dla potwierdzenia tego co tu piszemy: "W krajowej entomofaunie ochroną gatunkową objęte są wszystkie gatunki z rodzaju biegacz (Carabus) i liszkarz (Calosoma), ich hodowla jest więc prawnie zabroniona. W przypadku pierwszego rodzaju, powodem jest raczej rola ekologiczna jaką owady te odgrywają w środowisku niż rzadkość występowania."
Źródło: http://www.terrarium.com.pl/zobacz/cara ... e-103.html
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post autor: Voltrax »

Proponuję powrócić do hodowli biegaczy. Może nie koniecznie z rodzaju Carabus ani Calosoma ale hodowla to na prawdę fajna sprawa. :wink:
Awatar użytkownika
joannna
Posty: 37
Rejestracja: piątek, 10 kwietnia 2009, 15:44
Gender: women
Lokalizacja: Zakopane/Poronin

Post autor: joannna »

więc dla sprostowania-od czasu kiedy nauczyłam się czytać, i rozumieć to co czytam, po wyczytaniu w przewodniku przyrodniczym, że pod ochroną to przestałam zbierać. jak pisałam wcześniej- młode to i głupie, ale za to czym zaowocowało w przyszłości.
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post autor: Voltrax »

Ja bym powiedział tak: Olać prawo, jeśli nie działa się im krzywda. Wartość naukowa, poznanie biologii, zachowań społecznych. Tych wszystkich rzeczy trudno dowiedzieć się z samej obserwacji w terenie. Uważam że hodowla to rzecz wymagana w entomologi.
Awatar użytkownika
joannna
Posty: 37
Rejestracja: piątek, 10 kwietnia 2009, 15:44
Gender: women
Lokalizacja: Zakopane/Poronin

Post autor: joannna »

racje przyznam z tą wiedzą, bo cholernie dużo jak na szkraba się dowiedziałam o zachowaniu tych owadów. i to trzeba "przeżyć" samemu, bo internet, filmy czy relacje innych to zdecydowanie nie to samo.
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post autor: Voltrax »

Otóż to. Myślę że gdybyś założyła temat w Biegaczach właśnie o hodowli,biologi itp. lecz w sposób profesjonalny, to nikt by nie miał nic przeciwko. Można by coś takiego przedyskutować z Adminem. Hodowla jakiegoś gatunku, zdjęcia ciekawych zachowań co jakiś czas itp. To było by całkiem ciekawe. :smile:
Awatar użytkownika
joannna
Posty: 37
Rejestracja: piątek, 10 kwietnia 2009, 15:44
Gender: women
Lokalizacja: Zakopane/Poronin

Post autor: joannna »

tylko mnie do profesjonalizmu daleka droga. za to amator przeogromny! no i do hodowli trzeba mieć ciut czasu, a z trudem jestem wstanie pogodzić obowiązki z "polowaniami" na robale. ale kiedyś na pewno się wrócę do zachowań sprzed lat. tym razem nie będą to chronione. bo, biegacze-obieg materii w przyrodzie ważna rzecz! :D
Mamil
Posty: 104
Rejestracja: sobota, 24 kwietnia 2010, 19:55
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Mamil »

Zdaje sobie sprawe ze są pod ochrona ale ja je hoduje do rozmnozenia i po spokojnej kopulacji pojda sobie tam gdzie je znalazlem, a te 4 biegaczowate dzis rano wypuscilem dalej nieoznaczone
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Voltrax pisze:Myślę że gdybyś założyła temat w Biegaczach właśnie o hodowli,biologi itp. lecz w sposób profesjonalny, to nikt by nie miał nic przeciwko.
Chciałabym zauważyć, że od tematów o hodowli jest dział "Hodowla" :cool:
viewforum.php?f=14
Mamil pisze:Zdaje sobie sprawe ze są pod ochrona ale ja je hoduje do rozmnozenia i po spokojnej kopulacji pojda sobie tam gdzie je znalazlem
Niezależnie jaki jest Twój cel, łamiesz tym prawo.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

"Chronione"- temat cykliczny na forum :mrgreen: Proponuję zdusić go w zarodku, bo już wielokrotnie był poruszany i często wywoływał wyładowania ;)
Polecam też temat o Proserpinus proserpina. Warto na tym zakończyć dyskusję.
Link: viewtopic.php?t=4288&highlight=proserpinus
Mamil
Posty: 104
Rejestracja: sobota, 24 kwietnia 2010, 19:55
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Mamil »

Dobra to wypuszcze te biegacze :sad:
Dzis dozszedl pajak Dysdera Crocata i jakas różowa poczwarka,wyglada jak macznika tlyko ma szersze przdplecze i jest rozowa
p0zdr0 from Mamil
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powitania”