Prośba o id. - pająk

STAWONOGI głównie gromady: pajęczaki (Arachnida), skoczogonki (Collembola), pierwogonki (Protura), widłogonki (Diplura) i inne. Również ślimaki, bo i takie na Forum się pojawiają.

Podział stawonogów: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stawonogi
KrzysztofOstrowski
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek, 13 marca 2017, 22:42
UTM: XS44

Prośba o id. - pająk

Post autor: KrzysztofOstrowski »

Witam
Mógłby ktoś pomóc przy identyfikacji tego delikwenta?
Tzw. zdjęcia ;-) robione w kiepskich warunkach oświetleniowych czymś co się nie nadaje do fotografowania, a już z całą pewnością nie do makro :hahaha:

W każdym razie pająk przykuł moją uwagę z tego względy, że już kiedyś na niego (lub bardzo podobnego) trafiłem w internecie. Była tam zdaje się wzmianka o tym, że jest to gatunek dość rzadki w Polsce, chyba zawleczony - chociaż pewności nie mam. Nie mogę sobie jednak teraz przypomnieć gdzie to było napisane i gdzie zdjęcia tego pajęczaka oglądałem w sieci.

Co do (właściwej) lokalizacji pochodzenia i środowiska to sprawa będzie dość niejasna. Pająka obserwowałem tydzień temu na S od Wrocławia (dolnośląskie). Siedział w plastikowych pojemnikach typu E2, które trzy dni wcześniej przyjechały do zakładu spod Legnicy (dolnośląskie). Także czy pająk był już w tych pojemnikach, jak jeszcze były pod Legnicą czy wszedł do nich już w zakładzie pod Wrocławiem to nie wiem.
Załączniki
pajak.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (366.19 KiB)
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Prośba o id. - pająk

Post autor: Robert Rozwałka »

Scytodes thoracica :brawo: , coraz częstszy w PL, to że przyjechał z pojemnikami to nic
dziwnego, to synantrop.

I z Legnicy i z Wrocławia są już publikowane rekordy, mógł przyjechać, mógł
być i w miejscu docelowym.
KrzysztofOstrowski
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek, 13 marca 2017, 22:42
UTM: XS44

Re: Prośba o id. - pająk

Post autor: KrzysztofOstrowski »

Dzięki Robert za szybką odpowiedź :-)
Ja już ze 2-3 lata się za nim rozglądam, bo to piękny, niepowtarzalny pająk i chciałbym go jakoś fajnie sfotografować. Słabo mi się zrobiło ;-) jak zobaczyłem go w pracy, gdzie nie miałem przy sobie sprzętu foto :ap:

A tak jeszcze dopytam. Ten gatunek naturalnie rozszerza swój zasięg czy został raczej zawleczony do nas?

Aha...obserwowany w miejscowości Nowojowice (pow. wrocławski; DŚ).
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Prośba o id. - pająk

Post autor: Robert Rozwałka »

Cóż, i jedno i drugie. Ewidentnie w ostatnim ca 30 leciu rozszerza swój zasięg na północ i wschód
nie tylko w Polsce ale i w Niemczech. Będąc synantropem to niewątpliwie człowiek mu
bardzo "pomaga" przewożąc go ze sobą :D Z drugiej strony jakaś autodyspersja też zachodzi, gdyż
ten gatunek się wolno to wolno ale rozprzestrzenia na własnych nogach itp., np. "zdobywając"
i zasiedlając kolejne miasta :D w tym sensie, że staje się całkiem licznym ich mieszkańcem.
Póki co to właśnie lubuskie i dolnośląskie, opolskie? są miejscem w miarę częstych obserwacji.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Stawonogi (bez owadów)”