Co za gatunki?

Bzygowate
Borkowiak
Posty: 135
Rejestracja: czwartek, 31 lipca 2008, 18:42
Lokalizacja: Augustów

Co za gatunki?

Post autor: Borkowiak »

dzięki za oznaczenie
Załączniki
P1040560_filtered.jpg
P1040560_filtered.jpg (20.8 KiB) Przejrzano 2272 razy
P1040544_filtered.jpg
P1040544_filtered.jpg (21.34 KiB) Przejrzano 2277 razy
Ostatnio zmieniony wtorek, 7 lipca 2009, 08:46 przez Borkowiak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Pierwszy to jakiś Syrphidae a drugi to Rhogogaster viridis, prawdopodobnie.
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Post autor: Robert Zoralski »

Pierwszy to rzeczywiście Syrphidae.

Temnostoma vespiforme (Linnaeus, 1758)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

To Temnostoma apiforme, gatunek znacznie rzadszy. Odróznia się od T.vespiforme po braku pionowych żółtych kreseczek na przedpleczu w pierwszej polowie (ponad tarczką).

http://tskk.exblog.jp/8690043/
http://www.flickr.com/photos/7831900@N07/2879388387
http://www.natur-in-nrw.de/HTML/Tiere/I ... W-433.html tu jest róznica miedzy tymi gatunkami w jęz.niemieckim.
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Post autor: Robert Zoralski »

Rzeczywiście to T. apiforme. Dziękuję Jacku za poprawienie i przepraszam za pomyłkę.

Oprócz wspomnianej głównej cechy żółtych pionowych (trójkątnych) plamek na przedpleczu, której występowanie bądź nie odróżnia oba gatunki, podaje się także kolejną, tzn. poziome żółte plamki na przedpleczu, które występują u T. vespiforme, są u T. apiforme przerwane i występują w postaci dwóch plamek każda. Nie wiem natomiast czy ta druga cecha jest regułą zawsze, ponieważ nie dość mam opatrzony jeszcze ten rodzaj.

V. Veen podaje także, że typowe gatunki V. apiforme mają białawe przepaski na odwłoku i czerwonawe nogi, choć spotyka się osobnik z żółtymi wzorami tak jak V. vespiforme.

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Robert Zoralski pisze:podaje się także kolejną, tzn. poziome żółte plamki na przedpleczu, które występują u T. vespiforme, są u T. apiforme przerwane i występują w postaci dwóch plamek każda
Byc może - aż zajrzałem do klucza Bankowskiej (1963), bo pisalem z głowy, jednak tam te cechy nie są podane. Co więcej, na rysunkach z tego klucza (załączam) poziome przepaski są rozdzielone w obu przypadkach!

Ta cecha raczej nie jest dość dobra i nie odwoływałbym się też z tego powodu, że vespiformis to obecnie dwa gatunki: vespiformis i mieridionale i plamki u tych gatunków bywają zmienne. Raz moze być to pojedyncza plama a raz dwie. Natomiast te pionowe sa cechą niezmienną i dobrze widoczną (w ogóle takie cechy ze "coś jest" lub "nie ma" są najlepsze! :-) ).

Do T.apiforme miałem zawsze duze szczęście i spotykałem ją kilkukrotnie (by nie powiedzieć wielokrotnie) - w P.Pilickiej łowiłem okazy żółte, bardzo przypominające T.vespiforme, oraz te wybielone, natomiast okazy bieszczadzkie są wyraźnie srebrne i te nogi są rzeczywiście inaczej ubarwione, bardziej czerwonawo. T.apiforme z Bieszczad wygląda więc bardziej srebrzysto, czerwonawo a przepaski na odwłoku sa mleczne i zanikają. Łowiłem ją również licznie w Puszczy Bialowieskiej (wszystkie dane publikowane przez dr Soszynskiego). Ponadto T.apiforme jest drobniejsza, co też znajduje odzwierciedlenie w kluczu.
Załączniki
temnostoma_vespi_api.jpg
temnostoma_vespi_api.jpg (51.29 KiB) Przejrzano 2270 razy
Borkowiak
Posty: 135
Rejestracja: czwartek, 31 lipca 2008, 18:42
Lokalizacja: Augustów

Post autor: Borkowiak »

Dziękuję za oznaczenie i wyczerpujący dialog na temat tego bzyga, dodam, że zdjęcie zrobiłem w Puszczy Augustowskiej. Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Z Temnostoma w ostatnich latach trochę się dzieje i oznaczając rodzaj warto zachować trochę ostrożności.
Jak masz Jacku w zbiorach jakieś Temnostoma z grupy apiforme to oznaczaj materiał z tego klucza link ,a i to może być niewystarczające:(

Łukasz
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Syrphidae”