syrphidae.insects.pl

Bzygowate
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

syrphidae.insects.pl

Post autor: Robert Zoralski »

Cześć,

Uruchamiamy dziś nową witrynę o nazwie Syrphidae Polski. Będzie widoczna pod adresem http://syrphidae.insects.pl .

Jest to wynik współpracy mojej z Ł. Mielczarkiem i J. Wenta, którzy zgodzili się uporządkować i udostępnić swoje zdjęcia Syrphidae na potrzeby tego projektu. Szczególne podziękowania należą się Łukaszowi, który te zdjęcia oznaczał.
Witrynę rozpoczynamy skromnie, od zdjęć wybranych gatunków, wkrótce pojawi się także checklista dla Polski (w przygotowaniu) i jeśli czas pozwoli to także krótkie opisy, no a później to już pewno tylko same znakomitości ;)

I teraz najważniejsze. Na pewno część kolegów z forum posiada zrobione przez siebie (pośród innych owadów) zdjęcia Syrphidae. Serdecznie zachęcamy do przejrzenia swoich zdjęć i gdybyście chcieli współtworzyć z nami tę galerię - do podsyłania ich pod adres:
syrphidae@insects.pl

Prośba tylko o:
- to by były to zdjęcia w oryginalnej wielkości z aparatu (najlepiej nie obrabiane w żadnymi programami) - ułatwia to oznaczanie i obróbkę na potrzeby witryny, jeśli zdjęć jest więcej, to mamy przygotowany serwer ftp na który można je nadsyłać (informację o dostępie prześlemy na priv)
- podawanie nam informacji o miejscowości i dacie zrobienia zdjęcia (bardzo ważne) - każde zdjęcie w galerii będzie podpisane inicjałem imienia i nazwiskiem autora oraz tymi danymi.
- wyrozumiałość ;) robimy to hobbystycznie i w wolnym czasie, więc zanim zdjęcia pojawią się na stronie może to chwilę potrwać (obróbka trochę trwa, a zależy nam na dobrej jakości zdjęć).

No i piszcie jak się to podoba, najlepiej same "Łubu dubu..." :)


Z pozdrowieniami
Robert Żóralski
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Dobra robota chłopaki . Oby tak dalej .
brakkonta

Post autor: brakkonta »

pogratulować, pogratulować - wery mocno ładne
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Post autor: Przemek Żurawlew »

Mam około 400 zdjęć bzygowatych z Polski, oczywiście różnej jakości.
Czy Wasza strona koncentruje się na zbieraniu jedynie zdjęć do galerii, czy również pozyskiwaniu (na podstawie zdjęć) informacji np. o rozmieszczeniu tych muchówek w siatce UTM itd ?
pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Mam około 400 zdjęć bzygowatych z Polski, oczywiście różnej jakości.
Czy Wasza strona koncentruje się na zbieraniu jedynie zdjęć do galerii, czy również pozyskiwaniu (na podstawie zdjęć) informacji np. o rozmieszczeniu tych muchówek w siatce UTM itd ?
Oczywiście nie koncentruje się na zbieraniu zdjęć bo to nie jest jedyny cel tej strony. UTM ma służyć właśnie do generowania lokalizacji. Katalogu Syrphidae Polski jeszcze nie ma i każde dane o rozmieszczeniu są dość istotne. Jeśli chcesz przesłać tak ogromną ilość zdjęć to o szczegółach napiszemy na PW.


Pozdrawiam,
Łukasz
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Post autor: Przemek Żurawlew »

Bardzo chętnie udostępnię wszelkie zdjęcia.
Oprócz mnie wykonało je kilku moich kolegów.
Tym bardziej, iż wiem jakie problemy sa z identyfikacją.
Czekam na szczegóły na PW.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Post autor: Robert Zoralski »

Przemek, super z tymi zdjęciami. My wszyscy razem mamy ich (oznaczonych) _tylko_ ok. 200. :D

Z tego co rozmawiałem z Łukaszem to przekazał Ci już informację jak to z grubsza przygotować dane żeby łatwo zaciągnąć do bazy. W przypadku jakichkolwiek pytań albo problemów z dostępem do ftp daj znać.

Rekordy (obserwacje) będą oczywiście mogły zostać (jeśli autorzy się zgodzą) użyte także w późniejszych projektach. Baza danych jest do tego przygotowana. Nie wiem czy w kraju ktoś w ogóle zbierał kompleksowo dane o występowaniu Syrphidae.

Uruchomiliśmy dziś na świat także forum dyskusyjne w tym temacie. Z tego co się orientuję to najwyższy czas, bo na południu kraju najprawdopodobniej zaczął się już sezon na wczesnowiosenne Syrphidae i warto o tym poinformować. Zdaje się, że rodzaj Melangyna może pojawić się już na początku marca i później już nie występuje. Tym bardziej warto na niego zapolować. Może Łukasz coś więcej na ten temat napisze.

Forum jest widoczne pod adresem:
http://forum.insects.pl , lub poprzez link z galerii.

Można stamtąd pobrać także szablon obserwacji. Zachęcam w miarę możliwości do spisania danych o Syrphidae z etykiet ze swojej kolekcji, wypełnienie arkusza i podesłanie pod syrphidae@insects.pl .

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Post autor: Przemek Żurawlew »

Niebawem podeślę komplet fotografii o których wspominałem.
Pochodzą one głównie z powiatu pleszewskiego, SE Wielkopolska.
Pozdrawiam i obiecuję współpracę w sezonie 2009
Przemek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Syrphidae”