Klucz do Syrphidae

Bzygowate
Awatar użytkownika
Chlamydocassis
Posty: 35
Rejestracja: środa, 8 marca 2006, 19:10
Lokalizacja: Wrocław

Klucz do Syrphidae

Post autor: Chlamydocassis »

Pytanie moje, skierowane głównie do dipterologów (których jak na lekarstwo) jest następujące - jaki klucz do Syrphidae ?
W związku z tym co się pozmieniało klucze z lat 80' itp nie wchodzą w gre.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Klucz do Syrphidae

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Chlamydocassis pisze:Pytanie moje, skierowane głównie do dipterologów (których jak na lekarstwo) jest następujące - jaki klucz do Syrphidae ?
W związku z tym co się pozmieniało klucze z lat 80' itp nie wchodzą w gre.
Kolega ma chyba złe podejście do tematu. Istotne jest, żeby oznaczyć, a potem znacznie łatwiej odnaleźć aktualne nazewnictwo. Nie sądzę, żeby przy każdej zmianie ktoś aktualizował klucze. Dla większości grup klucze są lekko przestarzałe, nie przeszkadza to jednak w korzystaniu z nich. Zmiany w systematyce są tak duże, że cała literatura - idąc tokiem rozumowania Kolegi - jest przestarzała :)
Trzeba z tym żyć ;-)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Trzeba sie obstawić literaturą zachodnią i ponanosić własne poprawki. Do tego mamy kilka serwisów w sieci. Zycie Syrphidologa stało sie ciężkie. Klucz Bankowskiej jest tak mocno przestarzały, ze strach z niego korzystać a nzewnictwo pozmieniało się tak wielokrotnie i delece, że trzeba sobie stworzyc wlasną listę gatunków z własnym, skompilowanym kluczem.
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Jacek ma racje.
Dobrym kluczem jest "Hoverflies of Northwest Europe Identification keys to the Syrphidae. M.P. van Veen, 2004. KNNV Publishing, Utrecht, The Netherlands."
Znajduje się tam większość gatunków występujących w Polsce, jednak kilku gatunków brakuje. Dla uzupełnienia braków trzeba zbierać rewizje rodzajów czy opisy nowych gatunków.
Samo oznaczanie gatunków to często bardzo trudne zadanie, szczególnie jak się dany gatunek widzi po raz pierwszy. Niezbędny jest zbiór porównawczy. Cechy gatunkowe są często bardzo subtelne i by je dostrzec trzeba naprawdę poświęcić wiele czasu porównując całe serie okazów. W pracy czasem wychodzą niedoskonałości cech kluczowych którymi sie posługujemy.
Dobrze jest również mieć jak sie zaczyna "grać" w Syrphidae kogoś kto pomoże "zobaczyć" te gatunki, wiedza osoby bardziej doświadczonej, posiadającej wiele gatunków w zbiorach jest tu bardzo przydatna. Ja miałem i ciągle mam możliwość korzystania z takiej bezcennej pomocy.
Awatar użytkownika
Chlamydocassis
Posty: 35
Rejestracja: środa, 8 marca 2006, 19:10
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Chlamydocassis »

Ufff... odetchnąłem z ulgą. Co do korzystania ze starych kluczy to nie jestem taki przekonany, posiadam klucz do Syrphidae Polskiego Związku Entomologicznego - jest (a raczej było) nieźle dopóki nie dostałem van Veena.
Z góry dziękuje za pomoc w oznaczaniu, obiecuję że skorzystam jak tylko uporam się z tym materiałem (który na pierwszy rzut oka wygląda jak kolekcja Syrphus riibesi - ha! napierwszy rzut oka ;)
Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Syrphidae”