Ogromniasty bzyg????

Bzygowate
Awatar użytkownika
arczi
Posty: 21
Rejestracja: niedziela, 4 listopada 2007, 00:25
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Ogromniasty bzyg????

Post autor: arczi »

Dzisiaj w czasie "polowania" z aparatem na bzygi i inne owady lubiące kwiatki - do miejsca w którym się usadowiłem przyleciało takie ogromniaste coś:

Obrazek

...na początku trochę się wystraszyłem... bo wyglądało bardzo podobnie do bzyga... ale było od niego ZNACZNIE większe...

Ten owad miał coś około 3cm długości!!!! Normalnie jakaś masakra!!!

Niestety ten stwór był za duży aby zmieścić mi sie w kadrze, ale dla celów poglądowych zrobiłem jeszcze takie zdjęcie: ZDJĘCIE


Co to był za potwór? Pierwszy raz takiego typka widziałem...a dużo ostatnio łażę za owadami... Pomoże ktoś zidentyfikować? Z góry dziękuję.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Volucella zonaria

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jest to największy polski przedstawiciel bzygowatych - Volucella zonaria.

Wpisz zonaria w Szukaj.
Poza tym załączam fotkę, którą kiedyś już przygotowałem na Forum, ale zniknęła wraz z jednym z postów.
Załączniki
zonaria_mix.jpg
zonaria_mix.jpg (52.33 KiB) Przejrzano 2178 razy
Awatar użytkownika
arczi
Posty: 21
Rejestracja: niedziela, 4 listopada 2007, 00:25
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: arczi »

admin - dziękuję za identyfikację. Często jest spotykany w Polsce? (Ja go tylko raz widziałem i nie wiem czy u mnie rzadziej występuje... czy po prostu nie miałem do tej pory szczęścia natknąć się na niego). Nie bardzo mogę znaleźć jakiś fajny opis tego potwora - w google wyrzuca mi tylko masę linków do zdjęć :(
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

To dość rzadki gatunek w całej Polsce, ale lubi trzymać się większych miast i osiedli ludzkich. Larwy Volucella sp. żyją w gniazdach os i trzmieli. Czy jednak V.zonaria też, nie jestem pewien.... mam wrażenie że związana bedzie raczej ze ściekami, jak Eristalinae, ale czy to jest wiadomo - trudno powiedzieć. W literaturze nie znalazłem żadnej informacji o tym, ale literatury do Syrphidae jest bardzo duzo, szczególnie w ostatnich kilkunastu latach, i moze gdzieś to juz jest napisane. Z mojej strony to jest tylko domysł.
Awatar użytkownika
arczi
Posty: 21
Rejestracja: niedziela, 4 listopada 2007, 00:25
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: arczi »

admin - dzięki za informacje... jeszcze będę szukał informacji o nim w necie (niestety podręcznikami nie dysponuję, a czasu trochę brak aby wybrać sie do jakiejś biblioteki). W każdym bądź razie bardzo ciekawy jest ten bzyg... mam nadzieję że jeszcze go spotkam.

Pzdr.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Syrphidae”