Sericomyia silentis?

Bzygowate
rysiaty
Posty: 2019
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Sericomyia silentis?

Post autor: rysiaty »

uprzejmnie proszę o potwierdzenie oznaczeń trzech okazów z lubuskiego
jako że znalazłem ten gatunek na czerwonej liście w kategorii DD, bardzo proszę o informację dotyczącą częstości występowania oraz rozmieszczenia tego gatunku w Polsce (z naciskiem na Polskę Zachodnią :) jesli ktoś z forumowiczów ma oczywiście taka wiedzę, że tak powiem "od ręki" - bez specjalnego szukania
pozdrawiam
Załączniki
2012-08-28
2012-08-28
Sericomyia_silentis_DSC_0471.jpg (125.8 KiB) Przejrzano 3382 razy
2010-08-06
2010-08-06
Sericomyia_silentis_DSC_2618.jpg (151.02 KiB) Przejrzano 3382 razy
2012-08-10
2012-08-10
Sericomyia_silentis_DSC_9126.jpg (130.06 KiB) Przejrzano 3382 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sericomyia silentis?

Post autor: Rafał Celadyn »

...to ten gatunek, S.lappona ma brunatną tarczkę ,wg.klucza R.Bańkowskiej występuje w całej Polsce ,a wg. mnie tam gdzie występuje liczebność w różnych latach może ulegać zmianom,w tamtym roku u siebie widywałem je w sezonie dosyć często , w tym roku tylko kilka egzemplarzy...
Pozdrawiam
Rafał
rysiaty
Posty: 2019
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Sericomyia silentis?

Post autor: rysiaty »

dzięki Rafał, może ktoś jeszcze coś doda ... w kwestii swoich doświadczeń odnośnie częstości,
u mnie na Pojezierzu Łagowskim na jakieś 80 fotek Syrphidae w fotoarchiwum, znalazłem 3 z tym gatunkiem chociaż z uwagi na wielkość rzuca się w oczy i pewnie gdybym spotkał częściej to bym focił :)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sericomyia silentis?

Post autor: Rafał Celadyn »

rysiaty pisze:u mnie na Pojezierzu Łagowskim na jakieś 80 fotek Syrphidae w fotoarchiwum, znalazłem 3 z tym gatunkiem
...no widzisz ,to trzeba się zalogować na stronie Roberta i tam podzielić się swoimi obserwacjami ,a parę osób też od siebie coś doda i będziesz miał "klarę" :wink:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Sericomyia silentis?

Post autor: Robert Zoralski »

To jeden z moich ulubionych gatunków. Polska nazwa: "Szałaśnica". Na północy kraju jest to pospolity gatunek. Każdego roku spotykam kilkadziesiąt osobników, szczególnie jesienią na wrzosowiskach, często po kilka w jednym miejscu. O dziwo dużo częściej spotykam samce niż samice. Natomiast dostaję sygnały od kolegów z południa, że tam bywa różnie i to gatunek czasem rzadko spotykany. Lata nisko nad ziemią, przy deszczowej pogodzie i wcześnie rano można je spotkać kryjące się w kępach wrzosu. Larwy żyją w małych zbiornikach wodnych, mokradłach i kałużach wypełnionych roślinnością. Mają długie syfony oddechowe.

Dołączam zdjęcie ze zbioru, a i na forum o bzygach też zapraszam. Ruch tam niewielki, ale o fajnych muchach zawsze chętnie dyskutujemy... :)

Pozdrawiam
Robert
Załączniki
DSC_0102_c.jpg
DSC_0102_c.jpg (104.26 KiB) Przejrzano 3280 razy
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Re: Sericomyia silentis?

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Sericomyia silentis znalazła się na Czerwonej Liście słusznie. Gatunek przez wiele lat przeżywał silny spadek liczebności(przynajmniej w centrum kraju), prawdopodobnie spowodowany zmianami klimatycznymi. W okresie od 2005 do 2010 roku S. silentis poławiałem sporadycznie. Dopiero w ostatnich kilku latach S. silentis pojawiła się liczniej(mocniej popadywało latem), lokalnie bardzo licznie np. w 2011 roku. W tym roku S. silentis obserwowałem znacznie rzadziej niż w ubiegłym roku, podobnie jak wiele innych saprofagów wodnych. Oczywiście w niektórych rejonach kraju np. na Pomorzu te zmiany liczebności mogą być mniej zauważalne i trudno też o osoby które by odławiały tam regularnie bzygowate przez ostatnie kilkanaście lat.
Zasadniczo muchówki bardzo szybko reagują na zmiany w środowisku. Podobne zwiększenie liczebności i ilości stanowisk można zaobserwować u gatunków saproksylicznych np. Temnostoma vespiforme czy rodzajów o południowym typie rozsiedlenia np. Xanthogramma spp. Te zagadnienia zmiany liczebności poszczególnych gatunków są bardzo ciekawe i mam nadzieje,że dorobimy się kiedyś takiego opracowania dla Polski. Podobnie jak zrobiono to w Holandii http://www.science.naturalis.nl/media/6 ... rflies.pdf
http://www.repository.naturalis.nl/document/46394

Pozdrawiam,
Łukasz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Syrphidae”