Proszę o identyfikację

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
technicspl
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 19 lipca 2022, 01:29
UTM: Południe

Proszę o identyfikację

Post autor: technicspl »

Witam, coś takiego chodziło po mojej nodze, po próbie zrzucenia tego ponownie łapał się i było go bardzo ciężko zrzucić, jest bardzo twardy, drobny meszek jakby skóra, pierwszy raz coś takiego widziałem, po zdjęciu makro musiałem podzielić się na forum skąd to przybyło. Był za twardy jak na owady latające dotychczas spotkane.
Załączniki
1
1
zdjęcie 1.jpg (365.97 KiB) Przejrzano 811 razy
2
2
zdjecie2.jpg (358.44 KiB) Przejrzano 811 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: Aneta »

Hippobosca equina, pasożytnicza muchówka z rodziny narzępikowatych.
technicspl
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 19 lipca 2022, 01:29
UTM: Południe

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: technicspl »

Jest to jakiś nadzwyczajnie rzadki owad? Wgryza się w ciało ludzkie lub potrafi wgryźć się jak kleszcz?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: Aneta »

Nie jest rzadki, chociaż inne gatunki z tej rodziny spotyka się częściej (np. strzyżaki Lipoptena sp.). Jest krwiopijny jak kleszcze, ale nie zakotwicza się jak one w skórze i nie pobiera krwi aż tak długo. Żeruje zwykle na większych zwierzętach (m.in. bydło, konie, jeleniowate); człowieka potrafi ugryźć, aczkolwiek robi to niespecjalnie chętnie.
technicspl
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 19 lipca 2022, 01:29
UTM: Południe

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: technicspl »

Aneta pisze:Nie jest rzadki, chociaż inne gatunki z tej rodziny spotyka się częściej (np. strzyżaki Lipoptena sp.). Jest krwiopijny jak kleszcze, ale nie zakotwicza się jak one w skórze i nie pobiera krwi aż tak długo. Żeruje zwykle na większych zwierzętach (m.in. bydło, konie, jeleniowate); człowieka potrafi ugryźć, aczkolwiek robi to niespecjalnie chętnie.
Bardzo dziękuję Aneta za szybką odpowiedź, nie sądziłem że po 15 minutach ktoś odpowie/rozpozna.
Nie wiem jaką skorupę ma ten owad ale dostał 15 razy klockiem drewna i dalej potrafił latać, dopiero kawałek metalowej blaszki z garażu potrafił go lekko spowolnić i zgnieść, dużo krwi miał, nie ma tu żadnych zwierząt koniowatych, jedynie krówki i świnki 200 metrów dalej, żeby to od nich z chlewa.
Jak coś znowu ciekawego mi się trafi (mieszkam przy polach) to przybędę na forum, widać że są tu fachowcy. Pozdrawiam

Temat można zamknąć. :ses
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”