Prośba o identyfikację pająka

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
tivio
Posty: 3
Rejestracja: środa, 17 listopada 2021, 17:12
Gender: women
Kontakt:

Prośba o identyfikację pająka

Post autor: tivio »

Witam wszystkich,

to mój pierwszy post na forum, a do rejestracji zmotywował mnie największy pająk, jakiego do tej pory widziałam w domu. Pojawił się na podłodze wieczorem i szybko biegł, więc niestety nie udało się go złapać i wypuścić (zginął w akcji). Nie mam arachnofobii, ale jednak pierwszym odruchem jest niepokój.
Trochę sama szukałam i mam podejrzenie, że to kątnik domowy większy (Eratigena atrica).
Lokalizacja: Polska południowa (Gliwice), mieszkanie w bloku.
Data: 13 listopada 2021 r.

Z góry dziękuję za pomoc w identyfikacji.
Pozdrawiam :)
Eleonora
Załączniki
1.jpg
1.jpg (317.41 KiB) Przejrzano 1067 razy
2.jpg
2.jpg (305.81 KiB) Przejrzano 1067 razy
3.jpg
3.jpg (321.25 KiB) Przejrzano 1067 razy
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Prośba o identyfikację pająka

Post autor: Robert Rozwałka »

Tak, to Eratigena atrica.
Ten gatunek bywa duży jak na polskie warunki, nawet do 20 mm dł. ciała.

Bywa w bloku nawet na 10 piętrze :D Teraz (jesienią) trwa szczyt ich sezonu rozrodczego,
stąd się włóczą w poszukiwaniu partnerów, a ponadto zaczęli grzać, stąd ciepło
a raczej suche powietrze wygania je z kryjówek w poszukiwaniu źródeł wilgoci.

"Patentem na złapanie pająka" jest nakrycie go szklanką, a potem wsunięcie pod nią
kartki papieru. Przy innych "robalach" w domu też to działa. :tak:
tivio
Posty: 3
Rejestracja: środa, 17 listopada 2021, 17:12
Gender: women
Kontakt:

Re: Prośba o identyfikację pająka

Post autor: tivio »

Dziękuję za potwierdzenie :)
Wspomniany patent ogólnie stosujemy z mężem do łapania owadów w domu (np. latem miewamy dużo koników polnych). Tym razem się nie udało...
Dziwne stworzenia z tych pająków. Mają siły witalne w listopadzie, kiedy ja usiłuję przetrwać w szarudze, bo do Świąt daleko, o wiośnie nie mówiąc. :mysl:
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Prośba o identyfikację pająka

Post autor: Robert Rozwałka »

Ogólnie w przypadku Eratigena atrica to dorosłe niezbyt licznie można spotkać w zasadzie przez cały rok co wynika z jego częściowej synantropizacji, bo jak się żyje w środowisku antropogenicznym w sensie w piwnicach, zabudowaniach gospodarczych czy innych zakamarkach budynków to i pokarm jest w zasadzie cały rok a i nie ma wyraźnych pór roku, ale i tak IX-XI jest bardzo wyraźny wysyp osobników dorosłych, które chcą się rozmnożyć przed zimą
korzystając z późnoletniej/wczesnojesiennej obfitości pożywienia. Wiele pająków tak ma, składa jaja przed późnym latem/jesienią, a potem i tak dorosłe giną a zimują jaja, młode w kokonie lub wkrótce, po wylęgu lub jakieś młode po paru wylinkach. To dość racjonalna strategia, bo maluchy łatwiej znajdą jakieś szczeliny do zimowania, potrzebują mniej jedzenia/zadowolą się małą zdobyczą w zimowym okresie itd. Co nie znaczy że nie ma np. gatunków czyniących odwrotnie :D
tivio
Posty: 3
Rejestracja: środa, 17 listopada 2021, 17:12
Gender: women
Kontakt:

Re: Prośba o identyfikację pająka

Post autor: tivio »

Mnie pod tym względem zaszokowały trzmiele, które dawniej uważałam za urocze bombowce o lśniącym futerku, kojarzące się z kwiatami i latem. Po obejrzeniu filmu o tym, jak wygląda ich życie w cyklu rocznym (m.in. bezwzględny mord na królowej, a potem zimują zapłodnione samice), nie umiem już patrzeć na nie tak, jak dawniej... A takie słodziutkie się wydawały :wow:
Tak, wiem, prawa natury itp. - ale dawno się tak nie zaskoczyłam przyrodniczo.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”