Prośba o identyfikację :)

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
AleksandraB
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 5 listopada 2021, 18:33
Gender: women
UTM: Kraków

Prośba o identyfikację :)

Post autor: AleksandraB »

Chciałam prosić o pomoc w identyfikacji załączonego "stwora": znalazłam go przed chwilą "zasuszonego" na podłodze w pokoju, leżał odnóżami do góry. Wymiary tułowia to ok. 4-5 mm długości, w najgrubszym miejscu odwłoka ok. 3 mm. Myślałam, że to śmietek, no ale nie...Czy ktoś z Państwa wie, co to może być? Będę bardzo wdzięczna za pomoc :).
Zdjęcie wykonane 5.11. w Krakowie (stwór od góry i od dołu)
Załączniki
20211105_181049_copy_926x926.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (399.67 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16266
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Prośba o identyfikację :)

Post autor: Aneta »

Obrzeżek (Argas sp.), pewnie gołębi (A. reflexus). Musicie mieć gdzieś w pobliżu mieszkania gołębie gniazda z lokatorami.
AleksandraB
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 5 listopada 2021, 18:33
Gender: women
UTM: Kraków

Re: Prośba o identyfikację :)

Post autor: AleksandraB »

Bardzo dziękuję za odpowiedź :) Mieszkam na 4 (ostatnim) piętrze, a na dachu są gołębie...
Pozwolę sobie dopytać, może Pani albo ktoś z forumowiczów wie: czy powinnam obawiać się żywych osobników w domu? I co z tym można/ trzeba zrobić?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16266
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Prośba o identyfikację :)

Post autor: Aneta »

Tak, obrzeżki mogą gryźć ludzi, wywołując niefajne reakcje alergiczne, są też wektorami chorobotwórczych zarazków. I jeżeli gołębie pasożyty przedostają się do mieszkania, to najprawdopodobniej ptaki są nie tylko na dachu, ale gnieżdżą się gdzieś w jego konstrukcji, więc IMO najlepiej byłoby poinformować zarządcę budynku (bo rozumiem, że jest on wielorodzinny) - powinien zająć się usunięciem gniazd i dezynsekcją.
AleksandraB
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 5 listopada 2021, 18:33
Gender: women
UTM: Kraków

Re: Prośba o identyfikację :)

Post autor: AleksandraB »

Oj, niefajnie... Bardzo dziękuję za pomoc i wskazówki, skontaktuję się z administracją bloku, mam nadzieję, że zadziałają... I zrobię rewizję w mieszkaniu, czy nie ma ich więcej... (o rany, oby nie...)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”