Czy to kruszel/ trzpiennik?

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
chrząszcz2
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 8 kwietnia 2021, 05:51

Czy to kruszel/ trzpiennik?

Post autor: chrząszcz2 »

Proszę o identyfikację. Znalazłem kilka egzemplarzy podobnych do siebie, choć różniących się rozmiarem owadów. Tego znalazłem martwego na szafce. Wielkość - około 1-2 mm. Widzę, że w mieszkaniu przelatują trudne do uchwycenia owadziki, na oko (bez powiększenia) latają jak owocówki, choć nie siadają na owocach, a całą żywność trzymam w pudełkach. Podobno kruszele są większe, ale też widziałem kilka egzemplarzy owadów przypominających mrówki latające, miały około 8 mm, nie wiem czy z dworu, czy z mieszkania. Może to ten sam gatunek, jednak rozmiar całkiem inny. za chwilę w kolejnym wątku kolejne egzemplarze
Załączniki
Górny Śląsk, 15 sierpnia 2021
Górny Śląsk, 15 sierpnia 2021
1a.jpg (158.36 KiB) Przejrzano 903 razy
Górny Śląsk, 15 sierpnia 2021
Górny Śląsk, 15 sierpnia 2021
1b.jpg (63.83 KiB) Przejrzano 903 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Czy to kruszel/ trzpiennik?

Post autor: Aneta »

Ta wyglądają trzpienniki:
https://insektarium.net/hymenoptera-2/s ... nnikowate/
i pomijając już wygląd, są nieporównywalnie większe od Twojego owadka, bo mogą mieć nawet 4 cm długości.

A maluch na fotce wygląda mi na jakąś owadziarkę (z Trichogrammatidae może?), ale niech to zweryfikuje jakiś fachowiec od błonkówek.
chrząszcz2
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 8 kwietnia 2021, 05:51

Re: Czy to kruszel/ trzpiennik?

Post autor: chrząszcz2 »

Dziękuję, faktycznie rozmiary zupełnie inne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Domowe robaczki.”