dziwna larwa w nowo wybudowanym domu

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
maciej82
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 15 kwietnia 2021, 18:49
UTM: polska

dziwna larwa w nowo wybudowanym domu

Post autor: maciej82 »

Witam jestem tutaj świeży. Mam problem ostatnio w naszym nowym domu zauważyłem dziwne larwy pełzające po suficie i po ścianach
ściany i sufity pomalowane farbą podkładową , dom jest przezimowany i cały czas wygrzewany . Wiem że to nie forum budowlane. ale pomóżcie mi sie dowiedzie co to za szkodnik , bo zauważyłem już ich z kilkanaście sztuk w ciągu paru dni. Nie znam źródła ich pobytu , nie wiem czy są groźne dla drewna i więźby , i jak je zwalczać . Proszę was forumowiczów o pomoc . Dom jeszcze niezamieszkały do wykończenia .
Załączniki
fotka larwy
fotka larwy
20210415_180328.jpg (26.11 KiB) Przejrzano 1632 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: dziwna larwa w nowo wybudowanym domu

Post autor: Aneta »

Słabe zdjęcie, ale to zapewne larwa chrząszcza z rodziny Malachiidae. Nie wiadomo dlaczego - bo to "dzikie" chrząszcze, nie synantropy - czasem pojawiają się w domach, tu więcej wątków z nimi w roli głównej. Nie są groźne, nie są szkodnikami, niczego nie zjedzą ani nie uszkodzą.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: dziwna larwa w nowo wybudowanym domu

Post autor: Aneta »

Dostałam od Marka Kozłowskiego link do takiego artykułu (ze zdjęciami jego autorstwa):
https://www.carsekt.pl/baza-wiedzy/pasterek-domowy/

Podsumowując - larwy tego pokroju to na pewno coś z Cleroidea, w drewnianych budynkach bardzo prawdopodobny będzie opisany w artykule Opilo. Aczkolwiek - jak wskazuje wpis z tego bloga - czasem można się też spodziewać innych gatunków z tej nadrodziny, np. Malachiidów.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: dziwna larwa w nowo wybudowanym domu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Sprostowanie, ktore nadesłał Paweł Jałoszyński:
Paweł Jałoszyński pisze:Na zdjęciach Marka jest larwa, która nie może należeć do Cleridae, ponieważ na pierwszy rzut oka widać, że ma bardzo długi szew epikranialny. Spośród występujących w Polsce rodzin Cleroidea, tak długi szew mają wyłącznie larwy Melyridae sensu lato (włączając bębliki). To są larwy Malachiinae. Ponadto larwa Opilo jest uderzająco kudłata i nawet nie trzeba oglądać żadnych szczegółów budowy głowy, żeby ją rozpoznać na pierwszy rzut oka; to omalże jak różnica pomiędzy gąsienicą niedźwiedziówki a rolnicy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”