Larwa w mieszkaniu (mącznik?)

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
PoProstuM
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 2 kwietnia 2021, 19:35
Gender: women

Larwa w mieszkaniu (mącznik?)

Post autor: PoProstuM »

Cześć wszystkim!
Dziś rano znalazłam u siebie w mieszkaniu larwe. Wydaje mi się że to może być mącznik, ale nie mam pewności. Znalazłam go (chyba martwego) na ziemi w pokoju który nie jest bezpośrednio przy kuchni. Musiał więc już w nim być lub mogłam go przenieść z kocem, który rano wzięłam do tego pokoju z kanapy w salonie, który już sąsiaduje z kuchnią.

Jak mógł się on u mnie znaleźć?
Nie mam w domu żadnych produktów mącznych. Ze 'świeżo' kupionych rzeczy (ok. miesiąc temu) makaron, ryż. Płatki/musli posiadam, jednak są to zapasy, które mają po 3/4 miesiące jak nie więcej, więc wydaje mi się że ewentualne przyniesienie ich ze sklepu zauważyłabym wcześniej.. Rzadko spożywam choćby pieczywo, jeśli już to zdarzy mi sie kupić chrupkie typu Wasa.
Niestety nie miałam czasu przed wyjściem do pracy żeby przeszukać szafki, a teraz jestem juz poza domem na okres świąteczny, jednak nie daje mi to spokoju.. Czy jest szansa żeby taka larwa wpełzła oknem? Czy nastawić sie na wyrzucenie wszystkiego z szafek i szuflad?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Larwa w mieszkaniu (mącznik?)

Post autor: Aneta »

Najpierw zrób zdjęcie tej larwy.
PoProstuM
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 2 kwietnia 2021, 19:35
Gender: women

Re: Larwa w mieszkaniu (mącznik?)

Post autor: PoProstuM »

Nie zauważyłam że nie dodało sie zdjęcie
Załączniki
IMG_20210404_181720_Easy-Resize.com.jpg
IMG_20210404_181720_Easy-Resize.com.jpg (234.7 KiB) Przejrzano 1792 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Larwa w mieszkaniu (mącznik?)

Post autor: Aneta »

Co prawda nie ma na zdjęciu żadnej skali porównawczej, ale te larwa pasuje mi bardziej do pleśniakowca (Alphitobius) niż mącznika. Czy w pobliżu mieszkania znajdują się gniazda gołębi, gołębniki albo kurniki?
PoProstuM
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 2 kwietnia 2021, 19:35
Gender: women

Re: Larwa w mieszkaniu (mącznik?)

Post autor: PoProstuM »

Mieszkanie jest w bloku z lat 60 XX wieku, piętro 1 z czterech. Czasami będąc w łazience słyszę gruchanie, najprawdopodobniej z wentylacji. Jeśli chodzi o wielkość to było to ok. 1,5-2 cm.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Larwa w mieszkaniu (mącznik?)

Post autor: Aneta »

W zasadzie w gniazdach gołębich mogą bytować i mączniki, i pleśniakowce, więc co do oznaczenia przy tym ujęciu raczej nie rozstrzygnę, natomiast najwyraźniej to właśnie ptaki i ich gniazda są problemem. Podobnie jak w tym wątku radziłabym, żeby przynajmniej zasłonić czymś przewiewnym ujścia wentylacji.
PoProstuM
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 2 kwietnia 2021, 19:35
Gender: women

Re: Larwa w mieszkaniu (mącznik?)

Post autor: PoProstuM »

Dziękuję za poradę. Rzeczywiście możesz mieć racje co do tego pleśniakowca. Przejrzałam google grafikę i jeśli dobrze widzę mają one bardziej stożkowe dupki, a to by odpowiadało osobnikowi z mojego mieszkania. Niemniej jednak przejrzę jutro zapasy i będę obserwować czy to jednorazowy incydent czy plaga... Powiedz mi proszę jeszcze, gdzie ich można szukać w razie zalegnięcia?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Larwa w mieszkaniu (mącznik?)

Post autor: Aneta »

Tak mączniki, jak i pleśniakowce żerują głównie na materii rozkładającej się, zbutwiałej, nieświeżej. W związku z czym w domu też wybiorą zbliżone warunki - stare, zapomniane, zatęchłe zapasy pieczywa, otrębów i innych przetworów zbożowych. Jeśli więc masz w domu tylko świeże produkty, to będą one raczej bezpieczne.
PoProstuM
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 2 kwietnia 2021, 19:35
Gender: women

Re: Larwa w mieszkaniu (mącznik?)

Post autor: PoProstuM »

Mieszkanie mam świeżo wyremontowane, stan techniczny całego budynku też jest raczej dobry - cegły + żelbet, strychów nie mamy. Cały czas szukam jeszcze informacji w googlach i myślę nawet nad przejrzeniem kwiatków (czy jakieś liście nie gniją), zapasów (na wszelki wypad) i przestrzeni za szafkami w kuchni - po montażu miałam w domu tartak. Może nie udało mi się tego usunąć w 100% i siedzą gdzieś w trocinach...
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Larwa w mieszkaniu (mącznik?)

Post autor: Aneta »

Kwiaty i trociny IMO bardzo mało prawdopodobne, stawiałabym jednak na gołębie.
PoProstuM
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 2 kwietnia 2021, 19:35
Gender: women

Re: Larwa w mieszkaniu (mącznik?)

Post autor: PoProstuM »

Aneta dziękuję ślicznie za pomoc w identyfikacji i wszystkie porady. Zastawie kratki i zgłoszę sprawę w administracji. Mam jednak nadzieję, że moja reakcja będzie na wyrost. Gdyby jednak wynikło coś jeszcze z tego to postaram się zrobić update.
Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”