Identyfikacja - 3mm czarne owady zamieszkujące w drewnie

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
mat2
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 27 czerwca 2020, 18:54

Identyfikacja - 3mm czarne owady zamieszkujące w drewnie

Post autor: mat2 »

Dzień dobry,

Chciałbym prosić o identyfikację szkodników drewna, które zadomowiły się w belce progowej drzwi wewnętrznych w moim domu.

Od co najmniej kilku lat wiedzieliśmy, że próg jest zamieszkały, jednak nie otrzymałem zgody na jego wymianę czy naprawę. Belkę usunąłem tydzień temu. Dzisiaj rozbijałem jej pozostałości siekierą wzdłuż otworów; w środku znalazłem małe, czarne owady o długości około 3 mm. Owady są chyba jednolicie czarne, podczas dokładnej obserwacji nie zauważyłem na nich odcieni w innych kolorach. Nie znalazłem natomiast białych larw.

Chętnie dostarczę więcej zdjęć. Z góry dziękuję.

Miejsce: Racibórz, woj. śląskie,
Data wykonania zdjęć: 20 i 27 czerwca 2020r.
Belka po usunięciu, ułożona do góry nogami.
Belka po usunięciu, ułożona do góry nogami.
AAA_DSC09653_skomppresowane.JPG (374.78 KiB) Przejrzano 2295 razy
Dodatkowe informacje: Szkodniki wyraźnie preferowały jedną stronę belki. Na pierwszych 3 zdjęciach próg jest ułożony spodnią stroną do góry. Owady niestety zaatakowały także ościeżnicę drzwi z jednej strony (z drugiej jest ona prawie nie tknięta). Pomieszczenie, w którym znajdowała się belka, nie było wilgotne.

Po usunięciu belki tydzień temu i wykonaniu niektórych zdjęć zanurzyłem ją w roztworze płynu do mycia naczyń, chcąc ubić owady (planowałem zachować belkę do identyfikacji). W wodzie leżała ok. 1 dzień. Na powierzchnię wody wypłynęło wtedy kilka-kilkanaście tych czarnych owadów opisanych wcześniej. Znalazłem także nieliczne owady z rozwiniętymi skrzydłami (chyba nie powiązane).
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: Identyfikacja - 3mm czarne owady zamieszkujące w drewnie

Post autor: wojtas »

Wygląda na Cossonus sp.
Pomieszczenie samo w sobie może nie było wilgotne jednak przy podłodze wilgoć się utrzymuje.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Identyfikacja - 3mm czarne owady zamieszkujące w drewnie

Post autor: Aneta »

Cossonus nie, za krótki i za gruby ryjek. Powiedziałabym raczej Stereocorynes truncorum, choć tez bez 100% pewności.
mat2
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 27 czerwca 2020, 18:54

Re: Identyfikacja - 3mm czarne owady zamieszkujące w drewnie

Post autor: mat2 »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi.
Pomieszczenie samo w sobie może nie było wilgotne jednak przy podłodze wilgoć się utrzymuje.
Racja, dlatego muszę dopilnować, żeby przy podłodze nie było drewna - nowy próg z innego materiału musi być wykonany także pod ościeżnicą.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”