Proszę o identyfikację i sposób pozbycia się.

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
Pulka
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 10 listopada 2019, 17:54
Gender: women

Proszę o identyfikację i sposób pozbycia się.

Post autor: Pulka »

Witajcie,
Bardzo proszę o podpowiedź co to za paskudztwa żyją w mojej toalecie. Walczę z nimi od 6 miesięcy. Próbowałam już wszystkich sposobów domowych jakie mi przyszły do głowy. Zaczęłam od Domestosa - ale w toalecie zalanej połową butelki czują się świetnie, są znacznie aktywniejsze a co gorsza po każdym zastosowaniu go wyłazi ich znacznie więcej niż przed. Tak samo po Krecie i innych granulkach i żelach.

Opróżniałam toaletę z wody, zalewałam na całą noc 5 litrami octu. Czyściłam dokładnie odpływ mocną chemią ręcznie na ile mi starczyło ręki, czyściłam rury głębiej sprężyną. Zasypywałam sodą.
I nic nie pomaga. Toaleta jest myta regularnie, nie ma kamienia. Fakt, że ma już 14 lat ale jest czysta...

Pomieszczenie toalety jest na poziomie grunt + 1metr - czy to może przypełzac z zewnątrz? Z kanalizacji?

Pomóżcie proszę w ustaleniu co to jest i jak z tym walczyć.

Pulka
Załączniki
Około 5 mm długości, bez odnóży, tylko w wodzie. 2019.11.10 Warszawa.
Około 5 mm długości, bez odnóży, tylko w wodzie. 2019.11.10 Warszawa.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (256.72 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Proszę o identyfikację i sposób pozbycia się.

Post autor: Jacek Kurzawa »

Pulka pisze: Pomieszczenie toalety jest na poziomie grunt + 1metr - czy to może przypełzać z zewnątrz? Z kanalizacji?
Toaleta z odpływem ma bezpośredni kontakt z gruntem? Obstawiam, że jest nieszczelność i larwy wchodzą do rury. Gdyby mieszkały w rurze, w wodzie itp to dezynfekcja by je wyniszczyła. Wygląda jednak na to, że one pojawiają się spoza dezynfekowanego systemu.

Z innej strony, należałoby się przyjrzeć tym larwom dokładnie i ustalić co to jest za grupa zwierząt (bo może nie owady i raczej obstawiłbym coś bliżej dżdżownic).
zaobserwuj skąd wychodzą (z odpływu?), czy zmienia się ich wielkość. Kilka z nich zlap i wrzuć do słoiczka z wodą i zaobserwuj czy żyją w odzie czy na ściankach? Chodzi o ustalenie czy oddychają tlenem z powietrza czy z wody.
Pulka
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 10 listopada 2019, 17:54
Gender: women

Re: Proszę o identyfikację i sposób pozbycia się.

Post autor: Pulka »

Żyją tylko w wodzie i nie wychodzą na ścianki toalety. Domestos ich nie zabiją - wręcz wzmaga ich funkcje życiowe. Dopóki mają wodę to żyją. Nie są to dżdżownice - tylko takie obłe robaki. Od 4 do jakiś 7 mm.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Proszę o identyfikację i sposób pozbycia się.

Post autor: Aneta »

Jeśli toaleta, to tradycyjnie obstawiałabym larwy ćmiankowatych (Psychodidae). Porównaj tu, Pulka:
http://www.galerie-insecte.org/galerie/ ... ref=173031
A jeżeli to się zgadza, to rzeczywiście biorą się z nieszczelnej kanalizacji.
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Re: Proszę o identyfikację i sposób pozbycia się.

Post autor: krzem »

pytanko co do warunków odprowadzania ścieków - toaleta skanalizowana jest do kanalizacji miejskiej, szamba czy też może poprzez osadnik do przydomowej oczyszczalni ścieków?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”