Czy to karaluch?

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
Voiteque
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2023, 02:34
UTM: Warszawa

Czy to karaluch?

Post autor: Voiteque »

Dzień Dobry,

Wczoraj w nocy w moim mieszkaniu, przy butach na podłodze zauważyłem insekta jak na fotografii. Był żywy, ale bardzo nieruchliwy. Nie uciekał przede mną ani przed światłem.

Czy to karaczan wschodni czy jakaś inna odmiana karalucha? Czy powinienem zacząć się martwić?

Mieszanie jest bardzo czyste więc nie wiem czego on mógłby u mnie szukać. Czy jest możliwe, że po prostu wleciał przez okno/balkon i się zgubił?

Dziękuję,
Wojtek
Załączniki
Screenshot 2023-06-04 at 10.45.27.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (310.45 KiB)
Screenshot 2023-06-04 at 10.45.32.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (303.95 KiB)
Screenshot 2023-06-04 at 10.45.38.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (300.63 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Czy to karaluch?

Post autor: Aneta »

Tak, to karaczan, rzeczywiście wygląda na B. orientalis. Wlecieć przez okno nie mógł, bo jak widzisz, nie posiada skrzydeł. Mógł za to przewędrować od sąsiadów, opcjonalnie zostać skądś przywieziony (nie podróżowałeś ostatnio albo nie miałeś gości?).
Voiteque
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2023, 02:34
UTM: Warszawa

Re: Czy to karaluch?

Post autor: Voiteque »

Dzięki wielkie! Tego się obawiałem.

Dopiero się przeprowadziłem (w czwartek przywiozłem rzeczy z Berlina do Warszawy). W poprzednim mieszkaniu nie miałem takich "współlokatorów". Ale może przybrał się na gapę w vanie firmy transportowej? Zostaje też opcja, że przylazł od sąsiadów - to tłumaczyłoby, dlaczego był niedaleko drzwi (niedaleko butów).

Rozumiem, że skoro znalazłem jednego, to już tylko kwestia czasu zanim pojawi się ich mnóstwo, tak? Co powinienem teraz zrobić aby zapobiec inwazji?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Czy to karaluch?

Post autor: Aneta »

Jeśli to od sąsiadów, to prawdopodobne jest, że karaluchów będzie więcej. Jeżeli to pasażer na gapę z przeprowadzki, to niekoniecznie - problemem byłaby dorosła samica, zdolna do składania jaj, a ten osobnik wygląda na nimfę (niedojrzałe płciowo stadium). Na razie obserwuj sytuację; w przypadku faktycznej inwazji pomóc może tylko dezynsekcja.
Voiteque
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2023, 02:34
UTM: Warszawa

Re: Czy to karaluch?

Post autor: Voiteque »

Będę obserwować. Pogadam też z sąsiadami. Dam znać jak sytuacja się rozwinie.

Dziękuję bardzo za poradę i przyjemnej niedzieli życzę!
Wojtek
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”