Atlas chrząszczy Polski 17

ICONOGRAPHIA COLEOPTERORUM POLONIAE - o stronie Lecha Borowca
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Atlas chrząszczy Polski 17

Post autor: L. Borowiec »

Po dłuższej przerwie atlas znowu ruszył. Tym razem rozpoczynamy od ryjkowców. Na razie tylko rodziny Attelabidae i Brentidae (=Apionidae), ale za to komplet krajowych gatunków, a nawet nieco więcej. Jak zwykle jest też trochę uzupełnień. Dwie monotypowe rodzinki, trochę wodnych chrząszczy i kilka innych. Razem ponad 200 nowych gatunków w atlasie. Powoli dochodzimy do połowy krajowych gatunków. Teraz główny nacisk będzie położony na dalsze grupy ryjkowców, zostało jeszcze też trochę Dytiscidae do obróbki i trzeba będzie pouzupełniać rodzinki z dużymi (w sensie wielkości chrząszcza) gatunkami, które są w znacznym stopniu dobrze spreparowane, ale wymagają trochę innej techniki fotograficznej.
Na razie zapraszam na nowinki:
http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/news.htm
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Długo wyczekiwany ciąg dalszy ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Lechu, nieustające gratulacje i podziękowania :!:

Jest przewidywany jakiś termin zakończenia części zasadniczej? Potem jak rozumiem uzupełnienia i przechodzisz do Chrząszczy Europy :?: :shock:
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
brakkonta

Post autor: brakkonta »

niesamowite. Nadal brak słów ku pochwałom i dziękczynieniom.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

A dlaczego Rhopalapion longirostre nie ma numeru, tak jakby nie był stwierdzony w Polsce ?
Już od 2003 roku jest on znany z Polski http://www.curci.de/kozlowski/Kozlowski.htm
Obecnie jest w silnej ekspansji w Polsce :grin:
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Post autor: L. Borowiec »

To są numery z Katalogu Fauny Polski. Gatunki, które były wykazywane po ostatnim tomie Katalogu FP z roku 2000 nie mają już przypisanych numerów. Sytuacja się zmieni jak ruszy program Chrząszcze Polski z bazą danych, bibliografią, rozmieszczeniem, zdjęciami itd. Na razie projekt jest w fazie organizacyjnej. Gdyby wypalił, to by się spełniły marzenia większości młodych koleopterologów, bo w jednej bazie znalazły by się wszystkie dane z KFP, moja Ikonografia, dane biologiczne i nie publikowane dane ze zbiorów instytucjonalnych.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Teraz mam już jasność :)
I tez mam nadzieję że projekt z KSIB-u wypali, sam będę tam robił parę rzeczy :)

Pozdrawiam
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Post autor: L. Borowiec »

Jacku,
Nie ma żadnych terminów zakończenia. Cały ten projekt robię na boku, głównie w weekendy. Obecnie jestem na rocznym urlopie i teoretycznie mam więcej czasu, ale ja ten urlop wziąłem głównie dla skopńczenia 4 tomu monografii afrykańskich tarczyków (a również trochę z powodów zdrowotnych). Zwykle udaje mi się w tygodniu zrobić 20-30 gatunków (od etapu zrobienia zdjęcia do końca obróbki), ale nie w każdy weekend mogę się poświęcać tylko tej pracy. Po wakacjach musiałem spreparować okazy z letnich wojaży i mniej robiłem przy iconografii. W tej chwili mam zrobione zdjęcia ok. 200 gatunków Curculionidae i trochę Dytiscidae i ten materiał będę teraz obrabiał w Photoshopie. Raz w tygodniu robię sesje zdjęciowe, co daje ok. 20 gatunków do dalszej obróbki. Ponieważ ryjów mamy w kolekcjach wrocławskich ok. 1000 gatunków więc wychodzi jeszcze prawie rok roboty. A ciągle też ktoś mi podrzuca brakujące gatunki, niektóre wymagają preparacji przed zdjęciami, więc roboty jest ciągle sporo. Jak mi oczy nie wysiądą to jeszcze z parę latek to potrwa.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Lechu,
trzymamy kciuki za twoje oczy :grin: i za dokończenie przedsięwzięcia :grin:
A tobie życzymy sto lat jeszcze, żeby na wszystko czasu starczyło :grin:

I wybacz pytanie, ale właśnie o jakiś taki orientacyjny termin prac nad tym co masz chodziło, a że coś będzie ciągle dochodzić to oczywista. Dzięki za odpowiedź.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas chrząszczy Polski (L.Borowiec)”