Atlas chrząszczy Polski 9

ICONOGRAPHIA COLEOPTERORUM POLONIAE - o stronie Lecha Borowca
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Atlas chrząszczy Polski 9

Post autor: L. Borowiec »

Przerwa świąteczna dobrze przysłużyła się atlasowi. Udało mi się dołączyć następujące rodziny: Boloboceratidae, Cantharidae, Cleridae, Dryopidae, Melyridae, Scirtidae i Staphylinidae - Omalinae, Paederinae i Piestinae. Doszło też trochę uzupełnień do poprzednich rodzin. Prócz Curculionoidea z większych rodzin pozostaje już tylko do zrobienia Carabidae, Dytiscidae, Elateridae, Scarabaeidae i reszta Staphylinidae.
http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/index.htm
brakkonta

Post autor: brakkonta »

Hospody, jakie to piękne. Tyle człek błądzi po internecie, ale tak zajebiaszczej strony, tom nie widział. Głęboki ukłon dla Autora.
Mazep
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Podziękowania za trud włożony w rozwój strony i czekamy na dalsze pozycje . Mam jeszcze pytanie od autora . Czy wszystkie owady na zdjęciach są z własnej kolekcji ?
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Fakt, owady doskonałe w każdym, chciałoby się powiedzieć calu, ale trzeba raczej użyć zwrotu - w każdym pikselu :wink:
Gratulacje!
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Rzecz jasna GRATULACJE i czekamy jeszcze na Cerambycidae :wink:
brakkonta

Post autor: brakkonta »

jaho pisze: czekamy jeszcze na Cerambycidae :wink:
Oj zdałoby się i kozy zrobić, choć pamiętam że Autor onegdaj zastrzegł sobie "nierobienie" kóz. Ale cichą nadzieję (nie tylko ja) mamy że się złamie i w "wfotografuje" się w kozy :wink: A że i scarabaeidy też by się przydały to niejeden żukarz przyklaśnie.
Chwała i Sława Autorowi !!!
Mazep
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Post autor: L. Borowiec »

Na Cerambycidae trzeba będzie długo czekać i to z kilku powodów. Obecnie są robione zdjęcia chrząszczy przy użyciu binokularu z obiektywem 1x i to narzuca pewne ograniczenia. Przy obecnym obiektywie mogę robić gatunki nie przekraczające długością 15-17 mm. Kiedy zakończę zdjęcia maluchów przejdę na obiektyw 0,5x i wtedy dorobię fotki większych gatunków. Ale Cerambycidae w znacznej części będą musiały być robione ze statywu, bez binokularu. Drugi powód, że kózki będą robione na samym końcu to fakt, iż ja nigdy nie lubiłem tej grupy i w efekcie nasz zbiór Cerambycidae jest szczątkowy. Więc bez pomocy i wypożyczenia wielu gatunków nie da rady, bo z pustego to i Salomon nie naleje. A na razie Cerambycidae mają piękną stronę w internecie:
http://www.cerambyx.uochb.cz/
i trudno z nią konkurować. Sporo ładnych zdjęć jest też na rosyjskiej stronie poświęconej chrząszczom Rosji.
Na pewno w pierwszej kolejności wezmę się za Curculionoidea, bo we Wrocławiu jest największy zbiór ryjów i trzeba to wykorzystać. A to będzie ponad 1000 gatunków, więc jest co robić. Na dodatek wiele ryjków jest trudnych do fotografowania systemem warstwowym i daje sporo artefaktów przy składaniu, więc czas na obróbkę też musi być większy. Scarabaeidae też zostaną zrobione, zwłaszcza mniejsze gatunki są już przygotowane do fotografii.
I jeszcze informacja dla kol. Wojtasa. We wstępie do atlasu jest napisane, że ogromna większość owadów na fotografiach pochodzi ze zbioru naszego zakładu, którego podstawą jest mój były prywatny zbiór, zbiór Jarka Kani i liczne dary od wielu kolegów, którzy będą wymienieni w specjalnym linku w atlasie. Zbiór został również wzbogacony ostatnio jako reakcja na ukazanie się atlasu w internecie. Są to na ogół bardzo cenne i rzadkie gatunki. Dostaliśmy też trochę rzadkich gatunków do sfotografowania. Wszystkie osoby oferujące nam materiały do atlasu też będą wykazani w specjalnym linku z podziękowaniami.
Obecnie w obróbce jest rodzina Elateridae, a gotowe lecz przed obróbką są zdjęcia do Staphylininae (ponad 100 gatunków) i sporo Carabidae (ale nasz zbiór biegaczy jest też dość biedny). I tych taksonów należy oczekiwać w najbliższym czasie. Zawsze też znajdzie się trochę gatunków uzupełniających już podłączone rodziny, gdyż nie wszystkie okazy w zbiorze są perfekcyjnie spreparowane i część wymaga przed zrobieniem zdjęć rozmoczenia i ponownego spreparowania, a to trwa dłużej niż robienie zdjęć.
brakkonta

Post autor: brakkonta »

nic, to - każdy nowy robalek pojawiający się w Atlasie wywołuje radochę na mym ryju, więc czy to Ryj czy Sprężyk ...... radość dzika !!!!
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Jasne że każda rodzina wywołuje radość bo przynajmniej można zobaczyć co u nas za owady biegają .
Pozdrowienia Wojtas .
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Lech Borowiec pisze: Na pewno w pierwszej kolejności wezmę się za Curculionoidea, bo we Wrocławiu jest największy zbiór ryjów i trzeba to wykorzystać. .
Ojjjj..... juz zacieram ręce - czyt. odnóża ;)

Przy okazji pytanie z sugestią. Dużym ułatwieniem dla użytkownika była by informacja czy prezentowane zdjęcia stanowią już wszystkie polskie gatunki czy nie. Można np wzorem Kluczy dawać gwiazdkę czy inny znaczek przy rodzinach które są już opracowane w całości lub częściowo lub wpisywać kompletna listę polskich gatunków z danej rodziny a zdjęcia dawać tylko do tych które już są. Ułatwienie tym większe, że może ktoś będzie miał brakujący gatunek w swoim zbiorze i zechce go wypożyczyć do zrobienia zdjęcia.

Pozdrawiam
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Zgadzam się z przedmówca . Widze że np rodzaj agrilus nie jest kompletny i warto by było napisać przy takich rodzinach czy rodzajach że to nie wszyscy przedstawiciele w naszym kraju i stworzyć listę tych których nie ma i dodac zdjęcia gdy to bedzie możliwe . Bardzo dobry pomysł .
brakkonta

Post autor: brakkonta »

zgadzam się z przedmówcami tyż. Nasz Autor Lech B. powinien jeszcze wypiekać pizzę, grając na ukulele tańczyć merenque, wymachując przy tym ciupagą śpiewać "Wstawaj strana narodnaja, dawaj na smiertnyj boj". Przecie Chłop tyle czasu ma, że w zasadzie to się obija jak cholera. ...........
Ludzie, dajcie żyć. Powoli. 10-12-07 Autor nam pisał "Koledzy, rozumiem wasze potrzeby i chętnie bym zrobił wszysto według waszego życzenia. Ale pisałem już wcześniej, że na razie skupiam się na robieniu zdjęć".
Ja mam pomysłów też od cholery, ale samo robienie zdjęć to kolosalna praca i za to Chwała Autorowi
Oczu od atlasu nie można oderwać. Nawet człek nie wiedział że takie cuda łażą po naszym dziwnym kraju.
Mazep
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Ależ to nie jest żaden zarzut w kierunku Szanownego Lecha...broń Boże...

Jednak nadal uważam że danie gwiazdki (np) przy rodzinach które nie są opracowane w całości bardzo ułatwiło by sprawę. Na samym początku byłem przekonany że rodziny, które już są wrzucone na stronę są w całości dopiero potem jak zacząłem się przyglądać bliżej to nie moglem się pewnych gatunków doliczyć. Podejrzewam że nie jeden tak miał ;)

Jak jednak wspomniałem jest to jedynie luźna sugestia podobnie jak ta, że jak już to gigantyczne zadanie zostanie ukończone powinniśmy zrobić ogólnoforumową ściepę i kupić twórcy strony beczkę najlepszego przyjaciela każdego entomologa w płynnej postaci i pianka na dwa palce ;)
brakkonta

Post autor: brakkonta »

co do tych gwiazdek, to Ryjkowiec masz rację. Też chwilami myślałem, że to całość. Walnięcie "*" nie kosztuje, a studzi niejednokrotnie zapędy w oznaczaniu, zmuszając do grzebania w literaturze.
A co do ściepy to tyż popieram - może kiedy trafi się okazja poświętować, jeno nie każdy lubi piankę (ja ją zdmuchuję - tutaj niejeden Niemiec obraziłby się) :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Koledzy, przy każdym prezentowanym rodzaju jest podane ile gatunków liczy w naszym kraju i jaka ilość gatunków jest przedstawiona na zdjęciach. Lech też prosił o udostępnienie gatunków, których na zdjęciach jeszcze nie ma.
Więc idąc śladem waszych postulatów, doślijcie okazy brakujących gatunków, a katalog zdjęciowy będzie kompletny :wink: Proste :?:
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Faktycznie :)

Przyznaje sie od razu że nie widziałem tego i zwracam honor (przynajmniej częściowo ;)

Drogi Leszku napisz nam od razu jakie wymagania musi spełniać okaz, który miałby być Ci wysłany w celu jego sfotografowania. czy masz jakieś specjalne wymagania? (to że ma mieć wszytskie odnóż to oczywiste ale może coś jeszcze?
brakkonta

Post autor: brakkonta »

Jacek Kalisiak pisze:Koledzy, przy każdym prezentowanym rodzaju jest podane ile gatunków liczy w naszym kraju i jaka ilość gatunków jest przedstawiona na zdjęciach. :
O cholera, faktycznie :oops:
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Faktycznie wtopa na całego . właśnie co do okazu to dobrze wiedzieć jakie warunki im sie stawia . Kartonik czy szpilka też i tym podobne sprawy bo odnóża to faktycznie musza być całe jak i czułki chyba tyż .
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Lechu wyraźnie określił cel: zobrazowanie wszystkich dostępnych mu gatunków (bez wskazanych)!
Jeżeli widzicie potrzebę podania aktualnego katalogu chrząszczy Polski to .... do roboty :wink:

Na stronach entomo.pl są spisy wybranych rodzin (są i bogatki i kózki i biegacze i wodne !). Jeżeli chcecie zamieścić zweryfikowaną i aktualną listę gatunków innej rodziny, to Jacek na pewno wam to umożliwi :lol: :lol: :lol:

A porównanie listy bogatków z dostępnymi zdjęciami, to chyba nie jest trudne?
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Nie kajajcie się tak bardzo :shock: Chyba nie ma pewności, ze są wymienione wszystkie występujące rodzaje w opracowanych rodzinach, ale nie szukałem jakiegoś przykładu.
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Masz rację Jacku . Ale lepszym pomysłem jest moim zdaniem pomóc Panu Leszkowi jeśli chodzi o okazy do zdjęć i wtedy w jednym miejscu byłyby wszystkie nasze gatunki . Moim zdaniem pracy przy tym jest co nie miara ale czy nie warto ? Ja bardzo się cieszę że ktoś wziął sie za mniej znane rodziny niż tylko kozy , biegacze i bogatki . I za to autorowi należy się nie jedna beczka złotego napoju .
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Nie wiem, czy Lechu nie wolałby kefiru :lol:
Projekt, który realizuje, to zarówno efekt długoletniego gromadzenia kolekcji, wyposażenia jakim dysponuje (a to jest po części efektem osiągniętego sukcesu zawodowego) oraz zadziwiającej pracowitości i efektywności Lecha.

Swoją drogą byłbym bardzo ciekaw, jaki gatunek, którego Lechu nie ma w zbiorze, mogliby dyskutanci z tego wątku Lechowi podrzucić :shock: :lol: :shock:
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

Swoją drogą byłbym bardzo ciekaw, jaki gatunek, którego Lechu nie ma w zbiorze, mogliby dyskutanci z tego wątku Lechowi podrzucić
sądzę, że wspólnie by się kilka gatunków znalazło...
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Moment, moment :lol: :lol: :lol:
Ciebie tu jeszcze nie było, więć nie byłeś brany pod uwagę :wink:
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Post autor: L. Borowiec »

Nie zagladałem parę godzin do komputera (robiłem zdjęcia kolejnych chrząszczy), a tu się wątek rozwinął i trzeba na kilka spraw odpowiedzieć. Rzeczywiście, koledzy nie grzeszą spostrzegawczością i nie zauważyli tej statystyki przy rodzajach. Dobrym pomysłem wydaje mi się dodanie gwiazdki do rodzin, które są już kompletne, to niewiele kosztuje. Ale tych rodzin to chyba jeszcze za wiele nie ma. Natomiast na razie nie będę dołączał żadnej check-list brakujących gatunków bo to koszmarna robota. Nie było by problemu, gdyby skopiować tylko nazwy z KFP, ale w atlasie nazewnictwo jest według Katalogu palearktycznego i zmian w stosunku do KFP jest tak dużo, że trzeba by paru tygodni tylko na sprawdzenie, ktore nazwy uległy zmianie. Szkoda mi na to czasu. W tej chwili nawet trudno mi powiedzieć, w których rodzinach wyczerpałem już gatunki ze zbioru. Na pewno w rodzinach, gdzie są tylko małe rozmiarami taksony umieszczone są wszystkie gatunki z naszego zbioru. Ale np. z Buprestidae mamy jeszcze trochę gatunków o większych gabarytach (Dicerca, Buprestis, Chalcophora etc.), które będą fotografowane później, innym obiektywem lub ze statywu. Podobnie będzie ze Scarabaeidae, Carabidae i pojedynczymi kolosami z różnych rodzin. Tu duże okazy czekają na razie na fotkę.
Oczywiście, chętnie wypożyczę brakujące gatunki. Muszą one mieć następujące parametry: naklejone na kartoniki, obecna przynajmniej jedna noga i jeden czułek z każdej pary, im porządniej spreparowany okaz tym lepiej, musi być wyrażona zgoda na ewentualne przepreparowanie okazu. Okazy do przepreparowania powinny być wcześniej zatruwane octanem etylu, aby po rozmiękczeniu dawały się porządnie rozkładać. Klej jakim były przyklejane okazy do kartonika musi być rozpuszczalny w wodzie. No i wypożyczający musi dać mi rozsądny czas na spreparowanie i sfotografowanie okazu przed odesłaniem z powrotem.
Pozdrawiam wszystkich, LB
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

No to teraz trzeba czekać na jakąś liste gatunków od Pana Leszka i wspólnymi siłami coś zdziałać .
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Jacek Kalisiak pisze: Swoją drogą byłbym bardzo ciekaw, jaki gatunek, którego Lechu nie ma w zbiorze, mogliby dyskutanci z tego wątku Lechowi podrzucić :shock: :lol: :shock:
Na początek Cantharidae, których nie ma w aktualnym wykazie (choć może LB ma je w zbiorze ale jeszcze im nie zrobił zdjęć ;)

Cantharis liburnica Depoli, 1912
Cantharis nigricans (Muller, 1776)
Cantharis tristis Fabricius, 1798
Cantharis quadripunctata (Muler, 1776)
Cantharis cryptica Ashe, 1947
Cantharis pallida Goeze, 1777
Cantharis paludosa Fallen, 1807

Rhagonycha limbata Thomson, 1864
Rhagonycha maculicollis Maerkel, 1852
Rhagonycha elongata (Fallen, 1807)
Rhagonycha lutea (Muller, 1774)

Ancistronycha cyanipennis (faldermann, 1835)
Ancistronycha erichsonii (Bach, 1852)

Nazewnictwo przyjąłem za monografia "Omomiłki Polski" A. Kuśki

Jeśli Szanowny Kolega Lech Borowiec był by zainteresowany to służę swoim zbiorem
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Post autor: L. Borowiec »

I to jest konkretna propozycja. Jestem zaintersowany wszystkimi podanymi gatunkami omomiłków poza trzema:
Cantharis pallida - mamy okaz, który wymaga tylko przepreparowania
Rhagonycha limbata jest w atlasie pod obecnie obowiązującą nazwą R. nigriventris
Ancistronycha cyanipennis jest w atlasie pod obecnie obowiązującą nazwą A. violacea
Nasz adres:
Zakład Bioróżnorodności i Taksonomii Ewolucyjnej
Uniwersytetu Wrocławskiego
Przybyszewskiego 63/77
51-148 Wrocław
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

W tym tygodniu postaram się wysłać paczkę :)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

To jest konkretny efekt małej prowokacji :wink:

Curculio, tylko pogratulować szybkiej reakcji :lol:
I nie ma co czekać na jakieś listy, nie ma zdjęcia, a rodzina lub podrodzina w atlasie już jest, to pytać Lecha czy potrzebuje brakujących w atlasie gatunków :!:
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Pare drobiazgow:

Tetartopeus quadratus - na stronie ze zdjeciem jest Tatertopeus

Ptomaphagus / Ptomophagus

Zilora sericea (Sturm, 1807) - jesli nic sie nie zmienilo to jest to mlodszy synonim Z. obscura (Fabr., 1794) (Jaech, Kodada. 1999. Parnus obscurus Fabricius is a melandryid! (Coleoptera, Dryopidae, Elmidae, Melandryidae). Entomol. Blatter, 95: 81–83).

Pawel
H.S.
Posty: 63
Rejestracja: poniedziałek, 16 stycznia 2006, 19:39
Lokalizacja: Brynek

Post autor: H.S. »

Witam wszystkich forumowiczów.

Czytając pilnie wszystkie posty tego wątku, odniosłem wrażenie że potrzebny jest aktualny wykaz chrząszczy Polski. Otórz majac chwilę wolnego czasu skleciłem taki i mogę go zamieścić na forum jeżeli moderator podpowie jak (w tym jestem zielony). Nie jest to jeszcze wykaz kompletny i chyba nigdy nie będzie, gdyż zawsze znajdzie się ktoś kto coś nowego wydłubie. Jak na razie jest tego 6027 gatunków (plik ma około 700 KB) zestawionych w excelu alfabetycznie wg nadrodzin, rodzin i rodzajów. Nazewnictwo przyjąłem za Fauna Europaea, z wyjątkiem gatunków tam nie prezentowanych (są tam pewne braki w Staphylinidae). Składajac to w całość oparłem się przede wszystkim na danych z KFP, oraz wykorzystałem zamieszczone na forum zestawienia Cerambycidae Jacka Kurzawy, Buprastidae Romana Królika, Carabidae Mieczysława Stachowiaka, chrząszczy wodnych Marka Przewoźnego. Curculionoidea oparłem na opracowaniu Marka Wanata i Tomasza Mokrzyckiego, a przy opracowywaniu Staphylinidae pomoc okazał mi Andrzej Melke. Gorąco Im wszystkim dziękuję za ułatwienie roboty.
Prośba: uwagi krytyczne proszę formułować rzeczowo, co zmienić? dlaczego? i jak? Myślę że wspólnym wysiłkiem wyjdzie coś konkratnego i pożytecznego.
Uwaga! W tym wykazie jest kilka gatunków na pewno w Polsce występujących ale na razie nieoficjalnie (poblikacje dopiero się ukażą).
Ten wykaz sporządziłem z myślą zamieszczenia go na stronie Śląskiego Towarzystwa Entomologicznego (która mam nadzieję niedługo ruszy i na pewno tam się znajdzie) gdyż marzy nam się tu na południu Polski, aby porównać aktualną entomofaunę Śląska z obrazem jaki nam zostawił J. Gerhardt w 1910 r. Każdy chętny będzie mógł zaprezentować swoją kolekcję, wszyscy mamy w swoich zbiorach cudeńka tylko mało kto o tym wie. Mam nadzieję że będą chętni i takie porównanie będzie możliwe.
Pozdrawiam
Heniek
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Heniek zamieszczaj zamieszczaj :lol:

Mnie się podoba, że Lechu utrzymał w swoim atlasie numerację z KFP, to ułatwia w niektórych sytuacjach życie i nawiązuje do tej wspaniałej publikacji! Po drugie, jeżeli możesz zaznacz wyraźnie gatunki nowo wykazane z Polski i dodatkowo wyróżnij te jeszcze nie publikowane (a jak rozumiem prace są już w druku?).

Gratuluję wykonanej pracy i niecierpliwie czekam na zamieszczenie listy! :lol:
Awatar użytkownika
ptica
Posty: 233
Rejestracja: poniedziałek, 15 listopada 2004, 20:54
Lokalizacja: Lubin / Rudziniec

Post autor: ptica »

Brawo Heniu, Brawo, Wielkie Brawo. Tak Trzymać. Ludek tam na dole- to jak ja potrzebuje takiej listy. Będzie to bardzo potrzebne opracowanie :D
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

H.S. pisze:wszyscy mamy w swoich zbiorach cudeńka tylko mało kto o tym wie. M
Heniek
jestem święcie przekonany, że najwięcej takich cudeniek ma sam H.S. :mrgreen:
Rafał Ruta
Posty: 250
Rejestracja: poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 11:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Rafał Ruta »

Nazewnictwo przyjąłem za Fauna Europaea
Nie wiem, czy posilkowanie sie nazewnictwem z Fauna Europaea to dobry pomysl. Obecnie standardem, ktory bedzie przez wiele lat obowiazywal jest nazewnictwo Catalogue of Palaearctic Coleoptera, ktorego wyszly juz 4 tomy, a kolejny jest na ukonczeniu. Oczywiscie taki wykaz bardzo przyda sie doraznie, ale slyszalem glosy o licznych rozbieznosciach i delikatnie mowiac - zroznicowanej jakosci opracowan poszczegolnych grup chrzaszczy w Fauna Europaea. Moze warto sprawdzic i ujednolicic nazewnictwo dla grup, ktore juz zostaly ujete w nowym katalogu chrzaszczy Palearktyki?
Pozdrawiam i gratuluje dobrej roboty,
Rafal
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Może po prostu synonimy też napisać np. w drugiej liście . I tak np.Rhagonycha limbata to obecnie R. nigriventris i ten gatunek będzie w liście w głównej tabeli .
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Heniek zaproponował swoją wykonaną pracę, ja niestety mam wszystko w kawałkach bardzo nierównomiernie zrobione. Jednak oferuję się w czynie społecznym dopisać nazwy z jakiegoś tomu katalogu lub jego części, jak będzie taka potrzeba.

Różnice w FE i CoPC są dwie. Chyba przy FE jest więcej wątpliwości, ale do FE dostęp jest powszechny. Częściowo rozwiązywałoby sprawę zachowanie numerów z KFP i przyjęcie nazw z CoPC (posługując się źródłami KFP można by dojść, pod jaką nazwą z CoPC kryje się coś z FE). A że to żyje, to zawsze jakieś nazwy będą nieaktualne :cry:
H.S.
Posty: 63
Rejestracja: poniedziałek, 16 stycznia 2006, 19:39
Lokalizacja: Brynek

Post autor: H.S. »

Dziękuję za odzew i sugestie.
Właśnie przed chwilą wysłałem Jackowi ten cały "pasztet" i on oceni co się z tym da zrobić.
Oparłem się o FE bo jest to jakaś podstawa ogólnodostępna, ale wiadomo , wiedza się zmienia i nic nie stoi na przeszkodzie by zmiany wprowadzać na bieżąco. W ostatniej kolumnie już podaję synonimikę w odniesieniu do KFP. Czego w tej liście brak to numerów z KFP ale to się da szybko uzupełnić, oraz gatunków wykazanych z Polski po ukazaniu się ostatniego tomu KFP. Jednej osobie trudno ogarnąć całość poblikacji, ale myślę że wspólnym wysiłkiem tą lukę szybko wypełnimy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas chrząszczy Polski (L.Borowiec)”