Atlas chrząszczy Polski

ICONOGRAPHIA COLEOPTERORUM POLONIAE - o stronie Lecha Borowca
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Atlas chrząszczy Polski

Post autor: L. Borowiec »

Do atlasu dodałem dwie rodziny: Agyrtidae (z jednym tylko gatunkiem) i Latridiidae. Ta druga rodzina była jedną z moich ulubionych. Są to wprawdzie maleńkie chrząszcze, wiele gatunków ma poniżej 2 mm, ale niektóre rodzaje (Cartodere, Dienerella, Stephostethus) pod względem kształtu ciała i rzeźby należą do najpiękniejszych chrząszczy. Zwracam uwagę, że w Latridiidae nazewnictwo zarówno rodzajów i gatunków uległo w stosunku do Katalogu Fauny Polski licznym zmianom. W tej rodzinie mamy do czynienia z jednym z nielicznych w historii systematyki chrząszczy polskim akcentem. Jeden gatunek, Stephostethus rybinskii, został nazwany przez Reittera na cześć naszego wybitnego zbieracza Michała Rybińskiego (1844-1905). Kolekcja Rybińskiego znajduje się obecnie w zbiorach PAN w Krakowie. Rybiński był genialnym zbieraczem i miał dobrą rękę do łowienia licznych rzadkości. Lubił mikrokoleoptera i jak na tamte czasy pięknie praparował swoje zbiory.
seniorita_24
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 11 maja 2010, 15:11
Lokalizacja: Poznań

Post autor: seniorita_24 »

mam teraz okazje pracowac nad zbiorem Rybinskiego, Kotuli i Stobieckiego w Poznaniu;) samo spisanie chrząszczy zajmuje kupe czasu a jeszcze podczepienie do nich etykiet gatunkowych to nie male wyznanie:)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Atlas chrząszczy Polski

Post autor: M. Stachowiak »

Zwróć się do Muzeum Przyrodniczego ISEZ PAN w Krakowie z prośbą o spis tego, co do Poznania zostało przekazane. Znacznie ułatwi Ci to pracę, a jednocześnie pozwoli zorientować się w ubytkach. Z pewnością pomocą będzie Ci też mógł służyć Marek Bunalski, który przed laty te zbiory porządkował.
Piszczałka
Posty: 92
Rejestracja: niedziela, 5 lipca 2009, 11:45
Gender: women
UTM: DA50
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Beskid Wyspowy

Re: Atlas chrząszczy Polski

Post autor: Piszczałka »

nie jestem pewna czy to coś istotnego ale u mnie strona nie działa. u was też?
brakkonta

Re: Atlas chrząszczy Polski

Post autor: brakkonta »

też :(
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Atlas chrząszczy Polski

Post autor: L. Borowiec »

Spokojnie, to chwilowa przerwa. Budynek, gdzie znajduje się serwer, jest w generalnym remoncie i korzystając z tego, że w tym tygodniu większość osób jest na urlopach przystąpiono do wymiany instalacji elektryczej. Musiano więc wyłączyć prąd i przy okazji również serwer. Po Nowym Roku znajdziecie w Iconografii ponad 80 nowych zdjęć (głównie Carabidae i trochę Staphylinidae).
brakkonta

Re: Atlas chrząszczy Polski

Post autor: brakkonta »

Sława i Chwała Profesorowi !!!
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Atlas chrząszczy Polski

Post autor: L. Borowiec »

Zgodnie z obietnicą, w Iconografii wraz z Nowym Rokiem pojawiło się ponad 80 nowych zdjęć. Są to głównie Carabidae, a więc grupa popularna na forum, w tym sporo z trudnych i licznych gatunkowo rodzajów Amara, Bembidion, Dyschirius i Pterostichus. Ponadto garść ciekawych kusaków, w tym gatunki niedawno wykazane z Polski, lub o których notatki są jeszcze w druku:
http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/news.htm
brakkonta

Re: Atlas chrząszczy Polski

Post autor: brakkonta »

nieprawdopodobna robota. Jestem wielkim fanem Profesora.
jon

Re: Atlas chrząszczy Polski

Post autor: jon »

J.M. pisze:nieprawdopodobna robota. Jestem wielkim fanem Profesora.

Jacek, powiedz lepiej od razu jaki masz biznes :mrgreen:
brakkonta

Re: Atlas chrząszczy Polski

Post autor: brakkonta »

jon pisze: Jacek, powiedz lepiej od razu jaki masz biznes :mrgreen:
no ni cholery nie rozumiem tej uwagi i nie do końca jestem zdecydowany jak ją odebrać. Na razie odbiorę ją jako żart.
Interes ? - nie, nijakiego interesu nie mam, no bo i jakiż tu można mieć? Od samego początku jestem wielkim fanem pracy Profesora Borowca gdyż uważam stronę Colpolonu za cudownie zjawiskową. Kapitalna ikonografia naszej fauny, kapitalnie pomocna w pracy z chrząszczami, a w połączeniu z pięknie rozwijającą się z http://coleoptera.ksib.pl/ (która to korzysta z Pracy Profesora) to już kombajn koleopterologiczny. Nadal będę gromko przyklaskiwał Profesorowi i to bez nijakich ukrytych pobudek.......no, to na razie tyle..
Mazep
jon

Re: Atlas chrząszczy Polski

Post autor: jon »

Chodziło mi tylko o rozbudowane uzasadnienie tegoż uwielbienia. ;)
Przemek Zięba

Re: Atlas chrząszczy Polski

Post autor: Przemek Zięba »

J.M. pisze:
jon pisze: Jacek, powiedz lepiej od razu jaki masz biznes :mrgreen:
no ni cholery nie rozumiem tej uwagi i nie do końca jestem zdecydowany jak ją odebrać. Na razie odbiorę ją jako żart.
Interes ? - nie, nijakiego interesu nie mam, no bo i jakiż tu można mieć? Od samego początku jestem wielkim fanem pracy Profesora Borowca gdyż uważam stronę Colpolonu za cudownie zjawiskową. Kapitalna ikonografia naszej fauny, kapitalnie pomocna w pracy z chrząszczami, a w połączeniu z pięknie rozwijającą się z http://coleoptera.ksib.pl/ (która to korzysta z Pracy Profesora) to już kombajn koleopterologiczny. Nadal będę gromko przyklaskiwał Profesorowi i to bez nijakich ukrytych pobudek.......no, to na razie tyle..
Mazep
Ja też jestem fanem Lecha i to nie tylko w aspekcie atlasu -dzieła wiekopomnego ale i wiedzy ogólnej z zakresu zoogeografii, faunistyki chrząszczy tudzież wiedzy z zakresu Formicidae, a przy okazji to wspaniały Człowiek i również jak Jackowi nie przyświeca mi żaden cel poza podziwem Jego Osoby.
brakkonta

Re: Atlas chrząszczy Polski

Post autor: brakkonta »

Dziękuję Przemku :D
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Re: Atlas chrząszczy Polski

Post autor: Witek Płachta »

Przemek Zięba pisze: Ja też jestem fanem Lecha i to nie tylko w aspekcie atlasu -dzieła wiekopomnego ale i wiedzy ogólnej z zakresu zoogeografii, faunistyki chrząszczy tudzież wiedzy z zakresu Formicidae, a przy okazji to wspaniały Człowiek i również jak Jackowi nie przyświeca mi żaden cel poza podziwem Jego Osoby.
Parafrazując cytat W. Churchilla można by rzec.
"Nigdy w historii koleopterologii tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak niewielu"
:D
Pozdrawiam.
brakkonta

Re: Atlas chrząszczy Polski

Post autor: brakkonta »

tym razem Nieoceniony Profesor dorzucił sporą garść wodniaków.
http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/news.htm
Wiecznie Wdzięczny Mazep
brakkonta

Re: Atlas chrząszczy Polski

Post autor: brakkonta »

i następna fantastyczna porcja http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/news.htm
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas chrząszczy Polski (L.Borowiec)”