Weryfikacja oznaczeń

Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Dokopałem się w końcu do chrząszczy z minionego sezonu(2012) ...na razie okazy z Niemiec(Zagłębie Ruhry) ,wszystkie z pułapek żywołownych zainstalowanych w Stadtparkach :Bochum ,Essen(Asaphidion nad Ruhrą w Kettwig) .Luty i marzec to nie najlepszy okres na połów ,ale i tak udało się zebrać ok. 30 gatunków(połowa to biegcze).
To gatunki, co do których nie mam 100 procent pewności(może z wyjątkiem P.albipes :wink: ) .Zostaną jeszcze Amary i Harpalus sp.-to rodzaje ,których chyba nigdy nie ogarnę ...
Bembidiony przeleciałem z kluczem ,ale polskim....
...typy:
1. Asaphidion pallipes
2. Bembidion lampros
3. Bembidion tetracolum
4. Notiophilus biguttatus
5. Badister bullatus
6. Pterostichus diligens
7. Paranchus albipes
...oprócz tych (?) gatunków ,do pułapek wpadały :Nebria brevicollis,Anchomenus dorsalis,Leistus rufomarginatus , Loricera pilicornis,Platynus assimilis +2gat Amara sp. i 1gat Harpalus sp.

Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.51 KiB)
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.72 KiB)
3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.77 KiB)
4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.94 KiB)
5.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.86 KiB)
6.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (123.2 KiB)
7.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (101.09 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

1. Asaphidion flavipes
Pozostałe oznaczenia OK.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

:) ,dzięki !Akurat przy jedynce to czeski bład miało być flavipes ,tylko przy wklejaniu jakaś pomroczność jasna mnie naszła :wink: .
lux :ok:
pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...taka zagwozdka ...pośród moich Pterostichus nigrita (wszystkie w granicach 11 mm) znalazłem 5 okazów, które oprócz mniejszych rozmiarów (ok 9 -10 mm) różnią się pokrojem ciała i wyglądem przedplecza(różnica tak ulotna, że nie do opisania )... no i wypreparowałem połowie załogi kopulatory (poniżej) ,paramera wygląda mi bardziej na P.rhaeticus-pytanie, czy faktycznie tak jest ,czy tylko umysł płata figle.... 8) ???
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
paramera i edeagus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (70.25 KiB)
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Robert Zoralski »

Jak patrzę na obrazki w Trautnerze to na Twoim zdjęciu widzę P. rhaeticus.
Chociaż kopulatorów wypreparowanych w tej grupie jeszcze nie widziałem.

Pocieszę cię. U mnie też cała grupa P. nigrita, P. rhaeticus, P. anthracinus. P. gracilis a nawet P. minor też czeka na podobne zabiegi. ;)
Nie ma lekko.

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Robert Zoralski pisze: U mnie też cała grupa P. nigrita, P. rhaeticus, P. anthracinus. P. gracilis a nawet P. minor też czeka na podobne zabiegi.
... Robert ,dodaj sobie jeszcze diligens ,vernalis i niemiecki klucz ,a wtedy masz pełnie rozpaczy :wink:
Pozdrawiam
Rafał

...tak w ogóle to cały czas jestem pełen podziwu, jak przeszedłeś przez te amary w zdjeciach zbiorów... :ap:
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Robert Zoralski »

Heh. P. vernalis to jest akurat nie do pomylenia. Amary zacząłem w ubiegłym roku dopiero w miarę "widzieć" i rozumieć te cechy z klucza - ale przyznam, że weryfikuję je na "świeżo" co pół roku i ciągle znajduję błędy w swoich oznaczeniach. W miarę jak zbiór rośnie to można je potem porównywać między sobą i to mocno ułatwia sprawę. No i zawsze najgorsze są te osobniki z cechami "pomiędzy" - strasznie zmienne są niestety te Amary.
Dużo trudniejsze są dla mnie Agonum (wciąż się poddaję przy niektórych gatunkach) i Harpalus.

A niemiecki - zajrzyj do poczty za parę minut ;)

Pozdr.
Robert
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Rafał, odpreparuj paramery i dopiero oceniaj, czy jest to P. nigrita, czy P. rhaeticus, chociaż z opisu wynika, że raczej na pewno ten drugi :-).
Z oznaczaniem tak już jest, że im więcej „dupogodzin” spędzonych przy binokularze i im więcej oznaczonego materiału z różnych źródeł, tym łatwiej — ćwiczenia czynią mistrza. Ważne jest, aby ciągle weryfikować swoje oznaczenia i uczyć się na swoich błędach. Tu nie ma nieomylnych. Często lepiej odłożyć na jakiś czas materiały szczególnie trudne, w danej chwili praktycznie nie do oznaczenia, niż oznaczać na siłę. W międzyczasie może znajdzie się dodatkowe piśmiennictwo lub dojdą nowe, poprawnie oznaczone przez eksperta materiały i będzie łatwiej ;-).
Rzeczywiście, niektóre Agonum dają się we znaki, ale znacznie trudniejsze są Ophonusy :-).
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki! :ok: Co do paramery, to za krótko je gotowałem,a nie chciało mi się czekać i fotkę zrobiłem od strzału przy lampce na stole , jak tylko ustawiłem ją tak, żeby było coś widać :wink:
M. Stachowiak pisze: im więcej oznaczonego materiału z różnych źródeł, tym łatwiej — ćwiczenia czynią mistrza.

...zgadza się,dlatego np.Agonum, jak znajdę w pniaku to biorę przynajmnieej 8 sztuk -wtedy jest już seria i można się czegoś chwycić ,natomiast inna sprawa jest z amarami, których mam wypreparowanych koło setki ,niektóre jakoś tam charakterystyczne są ,ale reszta...no, nie do przejścia :wink: .
M. Stachowiak pisze: Często lepiej odłożyć na jakiś czas materiały szczególnie trudne, w danej chwili praktycznie nie do oznaczenia, niż oznaczać na siłę.
...a w ten sposób to ja stale działam ,tylko że w końcu trzeba jakoś ten zbiór ułożyć ,a to trudne jak się nie ma 100 % pewności do oznaczenia :wink: ,będziemy walczyć dalej jutro jakieś prostsze rodzaje sobie odfajkuję przy pomocy speca :ok:, a potem może wspomniane agonum, których mam ładne seryjki i na oko widać, że jest z 5-6 gatunków....zima zawsze jest dłuuuga ...
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...dodaję parę fotek z typami ,niemieckie amary i harpalus + 2 może pospolite ,ale śliczne Agonum :wink:

typy do "niemców":
1-H.affinis
2-A.familiaris(6 mm)
3-A.aenea(7,5 mm)

pewniaki :wink: :
4.A.marginatum
5.A.sexpunctatum
...jak obrobię foty, to zabawy będzie na pare dni... :ok:
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.46 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (122.11 KiB)
2a.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (114.93 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (106.15 KiB)
3a.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.17 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (74.92 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (85.12 KiB)
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: CARABUS12 »

A.sexpunctatum
bardzo ładny, te kolory nie można oczu oderwać :ok: :brawo:
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Robert Zoralski »

Amary wg. mnie ok - wszystkie cechy pasują. Agonum - nie ma co pisać - nie do pomylenia. Harpalus - na zdjęciu nie widać na końcu i po po bokach (2-3 skrajne rzędy) owłosienia pokryw - zerknij na okaz od tyłu i pod światło i będzie jasność...

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...hmm,Harpalus ma jakieś pojedyncze "blond piórka",ale ja ,jak pisze owłosienie ,to wyobrażam sobie jakiegoś kudłatego Eumenes sp. i wtedy to ja wiem ,że to jest owłosienie :wink: ,ale jeśli ,to te pojedyncze zapałki -to jest owłosiony :ok: .Co do tych amar to ja ci wierzę ,jednak jakby jeszcze ktoś przyklepał to byłoby lux . Szczerze powiedziawszy, żadnych cech w tych dwóch rodzajach nie jestem w stanie zinterpretować...ale to nic ,dodaję jeszcze jeden okaz-przesiedziałem nad nim w sumie pół dnia i nawet rodzaju nie potrafię dopasować :gl: ,wyglądał na pterostichusa ,ale nie ma takiego(?),później przeleciałem harpalusy -pudło,to co to jest????? Wielkość 11 mm,smoliście czarny ...nie daję rady...lokalizacja Puszcza Dulowska 21.06.2010
:hi:
Rafał
:arrow:
Załączniki
N.D.O.-niedoogarnięcia :P
N.D.O.-niedoogarnięcia :P
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (120.87 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Harpalus z poprzedniego postu to H. distinguendus. Pozostałe oznaczenia OK. W ostatnim poscie Harpalus latus.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

M. Stachowiak pisze:Harpalus z poprzedniego postu to H. distinguendus. Pozostałe oznaczenia OK. W ostatnim poscie Harpalus latus.

Super ,Dzięki ! No to robi się jaśniej i jest się czego chwycić :ok: ,na dzisiaj jeszcze w bonusie trzy gatunki ,dwójka nie do pomylenia ,z tamtymi dwoma trochę zeszło...
typy:
1-Demetrias monostigma
2-Calodromius spilotus
3-Elaphrus aureus
:hi:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (83.55 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (94.85 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.49 KiB)
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Ostatnie trzy okazy dobrze oznaczone.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Rafał Celadyn pisze: „…na dzisiaj jeszcze w bonusie trzy gatunki…”
Hmmm, dla kogo „w bonusie”? :smiech:
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Przy okazji tego Elaphrusa wrzuconego przez Rafała przypomniał mi się ten stary wątek:
viewtopic.php?f=68&t=15395&hilit=elaphrus
Były tam różne dywagacje na temat identyfikacji E. riparius i E. aureus, przy czym decydującą cechą odróżniającą, którą Mietku podałeś, było owłosienie przedpiersia lub jego brak. Tymczasem dziś, sprawdzając okaz Rafała, rzuciła mi się w oczy w kluczu (FHL) cecha, o której nie było mowy w tamtym wątku (wtedy mi najwyraźniej umknęła), a mianowicie liczba szczecin na nadustku. Przy jej pomocy okazy z zalinkowanego tematu, które pokazywał Paweł, da się oznaczyć jako E. riparius bez oglądania przedpiersia, którego tam nie widać. W swoim kluczu tej cechy nie podajesz, ciekaw jestem zatem, co o niej sądzisz.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Tak, masz rację Bartek :). To jest bardzo dobra cecha, która mi umknęła podczas zestawiania przypomnianego przez Ciebie klucza (już zapomniałem, że coś takiego popełniłem :wink:). Warto zatem o nią klucz uzupełnić.
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Mnie również ta cecha umknęła, dopiero dziś zwróciłem na nią uwagę. W przeciwnym wypadku zapewne jej brak w kluczu wypomniał bym Ci wcześniej :wink:
Zatem dla porządku, za FHL:
- nadustek z 4-6 szczecinami: E. riparius
- nadustek z 2 szczecinami: E. aureus
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Bartek Pacuk pisze: Ostatnie trzy okazy dobrze oznaczone.
Dzięki Bartek! :ok:
M. Stachowiak pisze:Hmmm, dla kogo „w bonusie”?  
...jak to dla kogo- dla mnie :ok: ,każdy zweryfikowany okaz ma podwójną cenę i moja maszynka do liczenia szmalu przeskakuje o kolejne 100 tysięcy dolców :P :wink: .A poważnie, to ja do tego podchodzę w ten sposób, że każda fotka na forum , jeśli niesie ze sobą informacje o przynależności gatunkowej jest cenna ,więc stąd ten bonus...
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
M. Stachowiak pisze: (już zapomniałem, że coś takiego popełniłem ). Warto zatem o nią klucz uzupełnić.
...chętnie przyjmę każdą zapomnianą pracę 8) ,zwłaszcza że jestem fanem dwóch poprzednich(rodzaje :Leitsus,Anisodactylus ),które posiadam , min. ze względu na ojczysty ... :ok:
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Robert Zoralski »

Zatem dla porządku, za FHL:
- nadustek z 4-6 szczecinami: E. riparius
- nadustek z 2 szczecinami: E. aureus
Ooo - też przegapiłem tę cechę. Zrobię dodatkową weryfikację na swoim zbiorze.
W mojej ocenie (patrząc na serie) widoczna jest też różnica wzoru pokryw obu gatunków - dokładnie różnią się układem błyszczących obszarów ("lusterek") po wewnętrznej stronie pokryw. Nie wiem jak to dokładnie opisać. Nie wiem też czy to stała cecha - za mało jeszcze okazów mam.

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Tak, to prawda, że poszczególne gatunki różnią się wzorem rzeźby pokryw, ale akurat ta cecha nie jest na tyle stała, aby można się było do niej odwołać w kluczu (jest to cecha dość trudnia do interpretowania, szczególnie przez początkujących; są cechy pewniejsze i łatwiejsze w interpretacji).
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...do popołudniowej kawy :wink: ,dwa okazy ,generalnie pasują mi i po kluczu FHL i po fotach w necie...ale to mnie pasują... 8)
lewy -N.aestuans
prawy-N.palustris (tych mam ładna seryjkę :ok: )
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
notiophilus a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.02 KiB)
notiophilus b.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.74 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...do późnej kolacji :wink: ,"żółte" Bembidiony spod lampy: lato 2010, obrzeża P.Dulowskiej,wydaje się, że poszło nieźle... :o
1
- Bembidion dentellum (Thunberg, 1787)
- Bembidion tetracolum (Say, 1823)
2
- Bembidion quadrimaculatum (Linnaeus, 1761)
- Bembidion articulatum (Panzer, 1796)
...a tak działa maszyna do przeliczania szmalu :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=wy04c-6DEgE :ok:
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119.22 KiB)
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (129.82 KiB)
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Co do Notiophilusów - aestuans dobrze oznaczony, ten drugi trudno powiedzieć, bo na zdjęciach nie widać dobrze zakończenia pokryw.
Co do Bembidionów - dentellum, quadrimaculatum i articulatum ok., z tym oznaczonym jako tetracolum się na razie wstrzymam, bo w tym momencie nie mam dość czasu, by mu się poprzyglądać dokładniej.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Bartek Pacuk pisze:Co do Notiophilusów - aestuans dobrze oznaczony, ten drugi trudno powiedzieć, bo na zdjęciach nie widać dobrze zakończenia pokryw.
...z ostrością faktycznie spudłowałem ,ale międzyrzędy zanikają na pewno ,a okaz świeci się jak...wiadomo co :wink: ,dzieki temu połyskowi wyłowiłem z serii, 1-go matowego N.bigutatus który od razu rzucił sie w oczy...
w FHL stoi(dzięki za tłumaczenia :ok: ) :

-Z połyskiem, międzyrzędy pokryw gładkie także przy powiększeniu x50, mikrorzeźba
przytłumiona, jedynie wierzchołek wyraźnie szagrynowany(?). Rzędy z przodu wyraźnie
grubo punktowane, w końcowej części zwykle całkiem zanikające
, . Rzędy przytarczkowe często podwójne. Bruzdki na czole rozbieżne ku przodowi. 4,0-5,5 mm. W Europie Srodkowej od nizin do gór, wszędzie częsty.
Stanowiska zacienione, wilgotne.
palustris (DUFTSCHMID, 1812).
Bartek Pacuk pisze: z tym oznaczonym jako tetracolum się na razie wstrzymam, bo w tym momencie nie mam dość czasu, by mu się poprzyglądać dokładniej.
...jedyny gatunek jaki jeszcze brałem pod uwagę to B.cruciatum,ale na moje oko, przedplecze zdecydowanie bardziej pasuje do B.t. ,a mam już oznaczony okaz z Niemiec i "ładnie" wyglądają obok siebie :wink: .
Dzięki Bartek ! :ok:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Potwierdzam poprawność oznaczenia ostatniego „Bembidiona” — to Ocydromus tetracolus (Say). Na marginesie, przestawcie się już na nowe nazewnictwo :) .
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

M. Stachowiak pisze:Potwierdzam poprawność oznaczenia ostatniego „Bembidiona” — to Ocydromus tetracolus (Say).
Dzięki!lux :ok:
M. Stachowiak pisze: Na marginesie, przestawcie się już na nowe nazewnictwo   .
Ja trzymam się galerii ze względu na wygodę(w temacie, jak zawsze siedzę z doskoku ) ,ale nie mam nic przeciwko poprawkom :wink: .
Zanim przejdziemy do "badisterów " ,to jeszcze odnośnie Notiophilusa ,kolor odnóży wg.FHL eliminuje mi N.aquticus ,dalej pomijając N.palustris, mamy N.greminyi -bruzdy na czole równoległe-odpada zostaje laticolis ,ale ten pomijając brak lśnienia :wink: ,też bruzdy czołowe ma równoległe- przynajmniej na fotkach...to może da się przyklepać ? 8) ,jutro jak będę fotografował osy mogę coś dodatkowego pstryknąć... Tylko co ?


Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Wklejam" badistery" -do zabawy, zanim zapadnie wyrok.Szczerze, to od gapienia sie na nie, tak się zakreciłem,że do każdego mam minimum dwa typy ,więc nawet nie będę się wygłupiał .Jak ktoś ma ochotę, można sobie postrzelać ,ja widzę podwójnie, więc odpuszczę :wink: .

Jeśli miałoby to w czymkolwiek pomóc ,to B.bullatus z pierwszego posta ma ok 7 mm(mnie nie pomogło :P )

Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.15 KiB)
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.3 KiB)
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: CARABUS12 »

Nie wiem ale przypomina Badister unipustulatus (Duftschmid, 1812)
pewnie się mylę :?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

CARABUS12 pisze:Nie wiem ale przypomina Badister unipustulatus (Duftschmid, 1812)
Wszystkie ? ...no to ja ten gatunek w ogóle wykluczyłem :mrgreen: ,sam jestem ciekaw jak to będzie wyglądało...
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: CARABUS12 »

Rafał Celadyn pisze:
CARABUS12 pisze:Nie wiem ale przypomina Badister unipustulatus (Duftschmid, 1812)
Wszystkie ? ...no to ja ten gatunek w ogóle wykluczyłem  :mrgreen: ,sam jestem ciekaw jak to będzie wyglądało...
Pozdrawiam
Rafał
Choć mam dużo wątpliwości jakieś one takie małe, widziałem okazy 10mm.
Także Rafał nie sugeruj się tym moim strzałem.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

B. unipustulatus to nie jest :smiech: . Strzelajcie dalej :twisted:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

CARABUS12 pisze:Także Rafał nie sugeruj się tym moim strzałem.
...to na razie jest zabawa i jedynie ktoś z dużym opatrzeniem może pewnie ustalić przynależność tych okazów do gatunku,tak więc puki co można sobie strzelać :ok: .Już po wypreparowaniu przypomniałem sobie mail od Bartka, w którym pisał o cechach determinacyjnych na spodzie tułowia i to były jasne i czytelne rzeczy ...cóż na razie ich nie mam kiedy poodklejać ,ale jeśli będzie trzeba...to odkleję :o
Pozdrawiam
Rafał
M. Stachowiak pisze:B. unipustulatus to nie jest :smiech: . Strzelajcie dalej :twisted:
:ok: no ,to zostają trzy wyjścia ... 8)
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Też sobie :gun:

1,2,4 B. lacertosus, 3 B. bullatus
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: CARABUS12 »

To jeszcze jedne strzał pewnie chybiony
może to być Badister bullatus lub Badister lacertosus i na tym moje pomysły się kończą.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...nie wiem dlaczego, tak po macoszemu potraktowaliście B.meridionalis :wink:
:hi:
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Rafał Celadyn pisze:...nie wiem dlaczego, tak po macoszemu potraktowaliście B.meridionalis  :wink:
:hi:
Wszystko możliwe, przecież to zabawa. Szczerze to nr dwa mi pasował na B.meridionalis (bo taki trochę brzydszy) ale trzy gatunki na cztery osobniki to za dużo szczęścia pomyślałem i napisałem jak napisałem.

Ułatwiła by informacja gdzie łapane
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Wszystkie okazy z P.Dulowskiej CA-95, ta 4-ka z kumplami (bardziej bogatymi w pomarańcze i żółcienie)złowiona na skraju cieku wodnego pod wierzbą ,reszta -nie pamiętam, ale też w okolicy...
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Czyli praktycznie z jednego stanowiska. Kiedyś jak jeszcze zajmowałem się chrząszczami, to takim subiektywnym wstępnym kryterium do rozróżnienia B.m. i B.l. było to, że B.m jest brzydki. Sprawdzało się 95% :mrgreen:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Dominika+Jurek Radwańscy pisze: to takim subiektywnym wstępnym kryterium do rozróżnienia B.m. i B.l. było to, że B.m jest brzydki. Sprawdzało się 95%  
....no to idąc tym tropem najładniejszy "na oko" jest nr 1 :mrgreen:,chociaż czwórce i jego kumplom też niczego nie brakuje poza rozmiarami :P
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Rafał Celadyn pisze:
Dominika+Jurek Radwańscy pisze: to takim subiektywnym wstępnym kryterium do rozróżnienia B.m. i B.l. było to, że B.m jest brzydki. Sprawdzało się 95%  
....no to idąc tym tropem najładniejszy "na oko" jest nr 1  :mrgreen:,chociaż  czwórce i jego kumplom też niczego nie brakuje poza rozmiarami  :P
Dlatego jedynka dla mnie to lacertosus :twisted:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Dominika+Jurek Radwańscy pisze:Dlatego jedynka dla mnie to lacertosus
..też bym go odfajkował :ok:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...dodam ostatnie fotki jakie mam przygotowane.Te okazy oznaczyłem ,więc dołączą do zagadki ,a o numerze 6 chętnie bym się czegoś dowiedział, bo w KFP był w ekspansji, a od tego czasu trochę lat upłynęło.Obydwa okazy Młoszowa CA- 95 maj i lipiec 2010(światło) .
...muza do poduchy(kurcze usłyszałem to na trójce i... :ok: ) :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=T9ucKkaKjPU
:hi:
Dobranoc
Rafał
Załączniki
5,6.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (114.51 KiB)
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

w ramach zabawy strzelam dalej (niezobowiązująco):

1. Stomis pumicatus
2.Dromius quadraticollis

Skoro oznaczone to czekam na weryfikację.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...jedynka ok ,dwójka jutro :wink:
!@#$%^&*trdcvbhyt-tak to wygląda jak wali się łeb na klawiaturę :mrgreen:
:wink:
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze:...z ostrością faktycznie spudłowałem ,ale międzyrzędy zanikają na pewno ,a okaz świeci się jak...wiadomo co  :wink:
Rafał Celadyn pisze:dalej pomijając N.palustris, mamy N.greminyi -bruzdy na czole równoległe-odpada zostaje laticolis ,ale ten pomijając brak lśnienia :wink: ,też bruzdy czołowe ma równoległe- przynajmniej na fotkach...to może da się przyklepać ? 8) ,jutro jak będę fotografował osy mogę coś dodatkowego pstryknąć... Tylko co ?
Jeśli jest błyszczący i międzyrzędy zanikają w tyle pokryw, to musi być N. palustris. Jeśli miało by być jakieś dodatkowe ujęcie, to tylko dla potwierdzenia na ten tył pokryw.
M. Stachowiak pisze: Na marginesie, przestawcie się już na nowe nazewnictwo :)
Staram się, ale nijak nie mogę tego spamiętać. To tak jak z biedronkami - pamiętam nazwy rodzajowe, gatunkowe rzadko kiedy...
Dominika+Jurek Radwańscy pisze: 1,2,4 B. lacertosus, 3 B. bullatus
Też bym tak oznaczył, choć mam pewne wątpliwości. Nr. 4 nie ma przyciemnionych końców pierwszych członów czułków (tak przynajmniej to widzę), zaś nr. 1, patrząc na te plamy na pokrywach, tak trochę skręca w stronę B. meridionalis...
Dominika+Jurek Radwańscy pisze:2.Dromius quadraticollis
No co ty, po takiej podpowiedzi od Rafała? Zupełnie nie takie przedplecze ;)
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Bartek Pacuk pisze:
Dominika+Jurek Radwańscy pisze:2.Dromius quadraticollis
No co ty, po takiej podpowiedzi od Rafała? Zupełnie nie takie przedplecze  ;)
Miał być rzadki i w ekspansji za dawnych czasów. To by się zgadzało.

Kurna, wiecie i nie powiecie. Na ten moment nic mi nie przychodzi do głowy z uciętą dupą i tak jasnymi odstającymi częściami.

Zlitujcie się i oświećcie mnie co to, bo mnie męczy, a w głowie czarna dziura

R.
PS na pobudkę z rana: https://www.youtube.com/watch?v=GMH4iSYiFs8
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Dominika+Jurek Radwańscy pisze: na pobudkę z rana: https://www.youtube.com/watch?v=GMH4iSYiFs8
:ok:
Wake up! :P
Dominika+Jurek Radwańscy pisze:Zlitujcie się i oświećcie mnie co to, bo mnie męczy, a w głowie czarna dziura
...no przecież Bartek powiedział, że nie to przedplecze 8)
...też się trochę namordowałem z oznaczeniem...trzeba walczyć dalej :ja wiem:
Pozdrawiam
Rafał
Bartek Pacuk pisze:Też bym tak oznaczył, choć mam pewne wątpliwości. Nr. 4 nie ma przyciemnionych końców pierwszych członów czułków (tak przynajmniej to widzę), zaś nr. 1, patrząc na te plamy na pokrywach, tak trochę skręca w stronę B. meridionalis...
...no,to ja takich wątpliwości miałem x3 :wink:
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Dominika+Jurek Radwańscy pisze:Kurna, wiecie i nie powiecie. Na ten moment nic mi nie przychodzi do głowy z uciętą dupą i tak jasnymi odstającymi częściami.
Czy ty aby nie wylazłeś poza Dromiusy w tych poszukiwaniach :?: Jeśli tak, to wracaj i się przyjrzyj raz jeszcze ;)
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Przejrzałem jeszcze sobie co piszą w ksibie i jak byk jest, że D. quadraticollis jest często mylony z D. laeviceps i vice versa. Co też i mnie się chyba przydarzyło. Całkiem o nim zapomniałem, jako że nigdy z nim do czynienia nie miałem.

No nic innego to już chyba nie jest, ale niespodzianki się zdarzają więc z niecierpliwością czekam na korektę.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Dominika+Jurek Radwańscy pisze: Przejrzałem jeszcze sobie co piszą w ksibie i jak byk jest, że D. quadraticollis jest często mylony z D. laeviceps i vice versa. Co też i mnie się chyba przydarzyło. Całkiem o nim zapomniałem, jako że nigdy z nim do czynienia nie miałem.
...pudło ! :no: 8)
... ja zaczynałem w pewnym momencie wątpić czy to biegacz :mrgreen:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...żartowałem :mrgreen:
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Rafał Celadyn pisze:...żartowałem  :mrgreen:
Ale w jakiej kwestii,

zwątpienia w biegacze, czy też pudła mojego.

Właśnie przebrnąłem przez ruski klucz http://assazhnev.narod.ru/dromius.html i wyszedł mi D. agilis
Chyba popełnienie rytualne :gun: :sepuku:
http://www.youtube.com/watch?v=NkYYYew8CUI
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

:mrgreen: ,spokojnie ,Twój poprzedni typ był jak najbardziej ok :ok:
Wiem przez co przeszedłeś, bo miałem to samo i dlatego nie mogłem sobie odmówić tego "wkręcenia" :wink: .Temat tylko o owadach byłby jałowy, więc na na Twoje skołatane nerwy i innych forumowiczów, coś na rozluźnienie :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=mV_fEAtrlrI
...ja się popłakałem ,zwłaszcza przy faragmencie z wieszakiem :mrgreen: .Polecam :ok:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

No to zrobim oftop i to taki niepoprawny politycznie ;)
http://www.youtube.com/watch?v=bixWbJaFkns
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...cóż, od jutra można by się zmierzyć z rodzajami Amara i Harpalus :wink: .Więc ,żeby nie przedłużać oddam swoje strzały do badisterów:
:gun: 1-B.meridionalis
:gun: 2,4-B.lacertorosus
:gun: 3-B.bullatus
...i nic innego nie wymyślę .
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...do przemyśleń przed snem ,mam w głowie znowu pustkę, więc może to Harpalus :wink: ,nic ,kompletnie nic mi do głowy nie przychodzi...Pogonusy łażą po solniskach...nie wiem...
Pozdrawiam
Rafał
muzyczka :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=wmbw3xNKrPc ,tego dzisiaj słuchałem przy robieniu fotek,do poduchy będzie jak znalazł :ok:
Załączniki
who I'm.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (108 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zdjęcie oko cieszy, osiągnąłeś już ten "słuszny" poziom, gratuluję.
Awatar użytkownika
Komosinski K
Posty: 178
Rejestracja: poniedziałek, 19 grudnia 2005, 12:30
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Komosinski K »

Zdjęcie eleganckie, jednak przynajmniej w moim przypadku, gdy Carabidae oznaczam ściśle wg cech kluczowych (biegacze nie należą do moich ulubionych rodzin) to trochę za mało. Nie widać owłosienia członów czułków, szczecinek na głowie, nie mówiąc już o oszczeceniu 2 członu głaszczków wargowych, które są pod spodem. Jednak mam pewne podejrzenia i być może jest to pewien gatunek z rodzaju Amara. Jak masz klucz do Carabidae (najwygodniejszy i najprostszy, bo mało rozbudowany jest klucz Hurki), to chwytaj za niego i do roboty!
Rodzaj Amara to tylko mój strzał :gun: , więc sam musisz się z chrząszczem rozprawić, albo poczekać na speców od Carabidae.
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Komosinski K pisze:Rodzaj Amara to tylko mój strzał  :gun: , więc sam musisz się z chrząszczem rozprawić, albo poczekać na speców od Carabidae.
To jest bardzo dobry strzał, ale skoro już zapędzasz Rafała do roboty, to niech będzie, dajmy mu się wykazać ;)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Komosinski K pisze:Jednak mam pewne podejrzenia i być może jest to pewien gatunek z rodzaju Amara.
...nie wiedziałem, że one są takie ogromne :shock:
Komosinski K pisze:Zdjęcie eleganckie, jednak przynajmniej w moim przypadku, gdy Carabidae oznaczam ściśle wg cech kluczowych (biegacze nie należą do moich ulubionych rodzin) to trochę za mało. Nie widać owłosienia członów czułków, szczecinek na głowie,
No niestety, dopóki nie będę miał sanek do makro i jakiegoś programu do składania,moje mozliwości są ograniczone ....
Komosinski K pisze:Jak masz klucz do Carabidae (najwygodniejszy i najprostszy, bo mało rozbudowany jest klucz Hurki), to chwytaj za niego i do roboty!
...niestety mam tylko tłumaczenia FHL do niektórych rodzajów,ale do tego akurat mam :ok: ,powalczę wieczorem ,a przygotowałem trochę fotek, więc będzie się można pobawić.
...Amara ,no jaja ... :wink:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Robert Zoralski »

Rafał - rzeczywiście, zdjęcia coraz lepsze.
Ta Amara to akurat każdego "dziwi" przy pierwszym kontakcie :)

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Z podrodzaju Curtonotus w Polsce występują trzy gatunki: A. (C.) aulica (Panz.), A. (C.) gebleri Dej. i A. (C.) convexiuscula (Marsh.). Ostatni jest halofilny i znany z zaledwie kilku stanowisk (Kraków, Łężkowice ad Bochnia, Ciechocinek, Inowrocław Mątwy, Janikowo, Gdynia Babie Doły, Władysławowo, Rowy, Kołobrzeg, Wyspa Chrząszczewska, Międzyzdroje), przez co łatwo go wyeliminować chociażby ze względu na wymagania środowiskowe. Dwa pierwsze są do siebie bardzo podobne, ale dobre cechy różniące podał Hieke w ostatnim wydaniu FHL :). Zresztą, jeżeli mnie pamięć nie myli, chyba o tych gatunkach była już mowa na forum.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki za informacje :ok: ,w sumie to prosty gatunek ,oczywiście A.(Curtonotus) aulica :D .
Co do tych podrodzajów w FHL ,to proszę w miarę możliwości je wymieniać ,nawet jak chcecie mnie pomęczyć :mrgreen: ,bo przy przyklejonych okazach te cechy z wyrostkami przedpiersia, są nie do ogarnięcia ,a odklejać mogę ,ale w krytycznych przypadkach :wink: .Ja jeszcze jestem w 2010, a został mi 2011 i 2012 :ap: i mówię tylko o biegaczach i kusakach, a gdzie reszta...
A co z tymi Badisterami ? 8)
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Robert Zoralski »

Za chwilę będziesz musiał kupić dedykowana lodówkę do owadów. No wiesz - tak na 20 kg mięska. :)


Co do Badisterów to ze zdjęć one zostaną częściowo zagadką - wzory na skrzydłach są mocno zmienne. Kształt przedplecza i dołków przypodstawnych nie jest widoczny - a nawet gdyby było widać to też oznaczenia byłyby niepewne. ;)
Masz klucz rosyjski Komarova? Kiedyś był chyba na forum - w razie czego podeślę. Możesz powalczyć z okazami - tam jest więcej cech.

Moim zdaniem to tylko 3-ka ma książkowy wzór i wielkość - B. bullatus.
1,2,4 to będą z B. meridionalis lub B. lacertosus i tu chyba masz oba gatunki.
Nic więcej nie widzę.

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Robert Zoralski pisze:Nic więcej nie widzę.
Ja też :mrgreen: ,spróbuję w przyszłym tygodniu podejść do tematu profesjonalnie 8) ,ten rosyjski klucz też mam ,ale pojawiło się światełko w tunelu ,więc może będzie łatwiej :ok: .
Pozdrawiam
Rafał
Robert Zoralski pisze:Za chwilę będziesz musiał kupić dedykowana lodówkę do owadów.
..wiesz ,dzięki temu przynajmniej jest pełna :mrgreen:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...jakimś cudem je oznaczyłem :wink:
Pozdrawiam
Rafał
do zabawy :arrow:
Załączniki
zagadkowe ktosie ;).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135 KiB)
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: CARABUS12 »

To ja sobie pozgaduje:

1.Harpalus distinguendus
2.Harpalus laevipes
3.Harpalus latus
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Ostatni z prawej to nie Harpalus
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Robert Zoralski »

Moje typy:
H. rubripes
H. distinguendus (jeśli ma punktowanie/owłosienie na zewn. dwóch międzyrzędach to H. affinis)
A. binotatus

Jeśli chodzi o ostatni z prawej - dla odróżnienia od Harpalus to pierwszy człon stóp tylnych nóg Anisodactylus jest dłuższy niż dwa kolejne - widać na zdjęciach.

Pozdrawiam
Robert
Ostatnio zmieniony niedziela, 13 stycznia 2013, 21:18 przez Robert Zoralski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

....musicie się bardziej skupić 8)
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Robert Zoralski »

Heh. Łatwo mówić, gdy widać tylko część cech. ;)
U siebie możesz spotkać jeszcze H. honestus, ale jakoś mi tu nie pasował kształtem przedplecza.

Pozdr.
Robert
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...dodaję do zagadki numery 4,5,6 jako pomoc.... 8)
i odfajkujemy nr 1 -to Harpalus rubripes :ok:
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
pomocnicy;P.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.19 KiB)
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Robert Zoralski »

Moje typy:
H. distinguendus (lub H. affinis)
Ophonus azureus
H. distinguendus (lub H. affinis)

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...nie ma podwójnych strzałów -przecież to strzały ,trzeba się zdecydować :no:
:wink:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Robert Zoralski »

Oki. Jeśli tak, to obydwa H. distinguendus - czułki czarne od drugiego członu, kąty przedplecza słabo zaokrąglone.

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Rafał Celadyn pisze:....musicie się bardziej skupić  8)
Pozdrawiam
Rafał
Jak napisałem, pierwszy z prawej to nie Harpalus :smiech:. Poza ogólnym pokrojem ciała wystarczy spojrzeć na głowę — jest czerwona plama ciemieniowa, a to oznacza, że jest to … :twisted:. I tu Robert ma rację :tak:. Zresztą słusznie podał także inne cechy identyfikacyjne :okok:.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...no ,widzisz jakie to proste :ok:
Ok,4,6-trafiony zatopiony
Do pozostałych można strzelać do jutra :D
Bez strachu, przecież to tylko zabawa ,a tylko Robert się bawi :ok: :birra: .
M. Stachowiak pisze:
Rafał Celadyn pisze:....musicie się bardziej skupić  8)
Pozdrawiam
Rafał
Jak napisałem, pierwszy z prawej to nie Harpalus :smiech:. Poza ogólnym pokrojem ciała wystarczy spojrzeć na głowę — jest czerwona plama ciemieniowa, a to oznacza, że jest to … :twisted:. I tu Robert ma rację :tak:. Zresztą słusznie podał także inne cechy identyfikacyjne :okok:.
Wszystko ok, że to Anisodactylus to nikt wątpliwości nie ma :wink:

muza na dzisiaj :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=6fMnF0Fvdpo
:hi:
Dobranoc
Rafał
Ostatnio zmieniony niedziela, 13 stycznia 2013, 23:00 przez Rafał Celadyn, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Carabidae (Biegaczowate)”