Weryfikacja oznaczeń

wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: wojtas »

Rafał a może po prostu komuś bardzo smakuje i dlatego go wykreślili z tej listy.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Brachytron »

Albo jest zbyt smaczny, dobre flaki można upichcić :mrgreen:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...tia, grzyby to zawsze nośny temat 8) .
Generalnie, to nie był dobry dzień...
Ale po kolei.
Zacznę od tego, że zgubiłem telefon ,co już kładzie temat :mrgreen:.Nie znalazłem, bo w wawozie nie ma zasięgu,a więc można liczyć tylko na zmysł wzroku.... Niech spoczywa w buczynie.
Tak więc eksplorację zacząłem o dziesiątej ,do chaty wpadłem coś zjeść o trzeciej,potem od 15.30 jeszcze półtorej godziny poszukiwań telefonu....
Górka ma tylko 150 m przewyższenia ale, momentami kąt nachylenia dochodzi do 70 stopni...przebiegłem sie po niej 4 razy i czuję, że długo tam nie zajrzę...
To wszystko nic...fotek do pokazania mam może dwie, bo nieumyślnie przestawiłem Iso ze 100 na 1600...w Panasoniku jest to równoznaczne z tym, żeby w ogóle nie robic fotek...
Tyle moich dramatów :mrgreen: .Teraz możemy przejśc do konkretów.
Tak więc przez pięc godzin poświęconych na poszukiwania przynisło takie efekty:
Kilkanaście okazów C.intricatus ,2- P.oblonogopunctatus,1- C.arvensis,liczny Bolitophagus reticulatus,żerowiska i truchełka Sinondredon cylindricum,1 -Anostirus purpureus,3- Endomychus coccineus...
C.intricatus co jest ciekawe to dominant w punktach 1 i 2.Jak wspominają naturaliści "zwłaszcza po przyskalach daje sie zoczyć" co jest szczerą prawdą bo pierwszymi okazami jakie znalazłem były właśnie dwa intricatusy zimujace pod mchem na skałach z fot 1 ,potem znajdowałem je w każdym rodzaju przeszukiwanego materiału :
-pod korą leżaniny bukowej i brzozowej
- wewnątrz kompletnie zniłych i spróchniałych pni
-w glinie oblepiającej wykroty(niekoniecznie omszonej)
C arvensis znalazłem pod mchem na zboczach wawozu.Reszta w naturalnym dla siebie habitusie.
Co do rodzju lasu to typowa buczyna ,trochę sosny i brzozy ,dębów niewiele i wszystkie martwe (stojące tyki).
Ciekawe w tym wszystkim jest to, że intricatus w ogóle w tej pracy nie był podawany ,a zmoich poszukiwań wynikałoby, ze to dominant...no ale może jest zbyt inteligentny, żeby wpaść do berberówek...dziwne to trochę.
Ciekawe jest też nie znalezienie C.auronitens, czy dominanta (wg pracy. )C.glabratus...moze siedzą głęboko w ziemi ...
Nie wiem.
Dodaje kilka fotek, jak to wyglądało,niektóre są na 1600 fajerek ;) .
Z pozytywów -idzie wiosna, kwitną przylaszczki ,przebiśniegi i wawrzynek :ok:
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=guKoNCQFAFk
:papa:
Rafał
...nie dzwońcie do mnie .
:ses
Załączniki
1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.35 KiB)
3.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (130.17 KiB)
4.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (73.75 KiB)
5.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.23 KiB)
2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (56.85 KiB)
the end.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (99.22 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...dla porównania z miejscem powyżej ,zestaw z Doliny Kobylańskiej z wczoraj:
Carabus intricatus Linnaeus, 1761 -2exx
Carabus (s. str.) granulatus granulatus LINNÉ, 1758.-2exx
Carabus (Tachypus) cancellatus cancellatus ILLIGER, 1798.-1exx
Carabus (Oreocarabus) hortensis hortensis LINNÉ, 1758.-1exx
Carabus (Oreocarabus) glabratus glabratus PAYKULL, 1790.-1 exx
Carabus (Megodontus) violaceus violaceus LINNÉ, 1758.-1 exx
Carabus (Procrustes) coriaceus coriaceus LINNÉ, 1758.-1 exx
Pterostichus (Bothriopterus) oblongopunctatus oblongopunctatus (FABRICIUS, 1787).-2 exx
Pterostichus (Platysma) niger niger (SCHALLER, 1783).-2 exx
Amara familiaris (Duftschmid, 1812)-2 exx

+ Amara sp.7 exx
...las, o ile to można lasem nazwać, taki jak na focie(brzoza, sosna,osika ,mnóstwo jerzyn i pojedyncze buki i młode dęby, praktycznie tylko na skałkach) ,normalnie to sie do "takiego lasu" nie wchodzi ;) .
Fotki z zimowisk dodam moze w łykend ,ale jest okazja, żeby zrobic zagadkę 8) .
Otóż wygrzebałem 7 sztuk gatunku ze zdjęć i oznaczyłem w chacie
Pytanie: Jaki to podrodzaj i jaki gatunek jest na zdjęciu?
Dla ułatwienia, to czego nie widać:wyrostek przedpiersia obrzeżony bez szczecin,golenie tylnych nóg gęsto oszczecone,kolec końcowy goleni przednich nóg prosty.
Wiadomo, że Bartek i reszta chłopaków rozpykają to "na lajcie", ale może ktoś będzie miał ochotę się pomęczyć...
Za podrodzaj 1 pkt za gatunek powiedzmy....2 :o
a muzyka dla wszystkich :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=VSQjx79dR8s ,podoba mi się sychronizacja w tym numerze...
:papa:
Rafał
Załączniki
1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (88.1 KiB)
2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.41 KiB)
3.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (95.15 KiB)
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze: Otóż wygrzebałem 7 sztuk gatunku ze zdjęć i oznaczyłem w chacie
Pytanie: Jaki to podrodzaj i jaki gatunek jest na zdjęciu?
Jeśli dobrze widzę, to jest to Amara similata?
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Ano on ci :-)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...on ci to !Ten skorobieżek! :ok: :mrgreen: .3 punkty dla Bydgoszczy!
To co mi się nasunęło przy oznaczaniu tego gatunku,to tyle, że ,cecha z odległością chetoporów na przedpleczu jest ciężka do prawidłowej interpretcji...Na szczęście miałem w porównawczym oznaczone wcześniej ovatę i montivagę(eurynotę też mam, ale ona ma czarne nogi i wypada w kluczu dużo wcześniej) i dzieki temu mogłem sobie ten niuans obejrzeć i oznaczyć prawidłowo .
W ramach uzupełnienia trochę fotek z D.Kobylańskiej(1-6) .Znaleziska głównie z wykrotów,pod korą właściwie nic...spotkałem też oprócz imago kilka niezbyt dużych larw C.coriaceus.
Dodaję też przy okazji foty z Rez.Dolina potoku Rudno(1a-1f) ,tam licznie violaceusy i arcensisy ,pojedynćzo P.niger i P.oblonogopunctatus,poza tym Anostirusy-jak zwykle,P.coccinea i jej niedoszły obiad-R.mordax.
:papa:
Rafał
dla zwycięzców :arrow:https://www.youtube.com/watch?v=TehFZ38kt6o
Załączniki
1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.18 KiB)
2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (108.34 KiB)
3.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.87 KiB)
4.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (94.74 KiB)
5.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (97.11 KiB)
6.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.38 KiB)
1a.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (86.9 KiB)
1b.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (118.72 KiB)
1c.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.99 KiB)
1d.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.03 KiB)
1e.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (121.69 KiB)
1f.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.13 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...jak juz tak sobie gawędzimy o Carabusach ;) ,to ostatnio byłem w nieczynnym kamieniołomie w Miękini,generalnie poszukiwania dotyczyły tym razem Anostirus gracilis, który ponoć był tam odławiany...spenetrowałem cały grzbiet kamieniołomu ,przeszukujac wykroty i glinę zalegajacą na wierzchowinie kamieniołomu (na dole w sumie też ;) ) i jak to zwykle bywa nie znalazłem tego co zamierzałem .Ale przy okazji znalazłem kolejny(czwarty) okaz C. hortensis. Znowu miejscówka jak poprzednie, wystawa południowa na szczycie skałek w glinie pod nawisem skalnym.Na skałce pod mchem również C. intricatus .Fotka stanowiska (1) tylko z dołu ,bo jak wylazłem na grzbiet nie chciało mi się juz nawet wyciągać aparatu ;) .
...ale to było przedwczoraj ,dzisiaj wybrałem się w Beskid Makowski,wlaściwie bez celu ,ale trochę pogrzebałem w pniaczkach...
Znowu zaowocowało to 4 okazami Pterostichus rufitarsis cordatus i już w drodze powrotnej C.auronitens escherii(2)...no i zaczęło się grzebanie ...
W KSiB-ie ,chyba lepiej byłoby podawać występowanie bez wnikania w podgatunki, bo to co jest na mapach dla podgatunków w ogóle nie trzyma się kupy...
:arrow: http://baza.biomap.pl/pl/taxon/species- ... fault/tr/y
:arrow: http://baza.biomap.pl/pl/taxon/species- ... fault/tr/y
...Ten rekord z UTM-DA-05 jest podawany za tą pracą, którą linkowałem wcześniej odnośnie atteunatusa, chociaż w treści nie jest nawet wspominane o podgatunku.Pewnie błąd, ale prostuje, żeby ktoś nie szukał escherii w dolinkach pod Krakowem ;) .
Co Do P.rufitarsis i jego podgatunków to wg.klucza FHL to co pokazują na CotW :arrow: http://carabidae.org/taxa/rufitarsis-de ... 99-feronia a podpisane jest P.r.cordatus to prawdopodobnie P.r.rufitarsis...W każdym razie rysunek z klucza i opis przedplecza
pasują...P.r.cordatus do tej pory znajdowałem Na Policy,na Babiej Górze i kawałek dalej pod Jordanowem.Nie wygląda na rzadki gatunek, a zimuje troche podobnie jak C.granulatus, czy L.assimilis...Na B.G. ,widywałem go w sezonie pod kamieniami na Markowych Szczawinach i na Przełęczy Krowiarki, na szczycie nie spotykałem...
i tyle...
music! (żeby wypełnić ciszę ;) )
https://www.youtube.com/watch?v=_G6NtIVZhRE
:papa:
Rafał
Załączniki
1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.14 KiB)
2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (110.4 KiB)
;P
;P
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.53 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...gatunek, który na forum jeszcze nie gościł ,znaleziony pod kamieniem na Policy (03.10.2015) około 1200 m n.p.m.
Trochę kamyczków w zeszłym roku poodwracałem w górach, a na Policy byłem trzy razy... ale to jedyny okaz jaki spotkałem.
:papa:
Rafał
Załączniki
cm.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (111.11 KiB)
Polica.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (116.05 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...na dzisiaj kolejny górski gatunek,odłowiony pod spróchniałą kłodą w Beskidzie Niskim.Fajna, duża bestia ,circa 2,5 cm, fiucika nie powstydziłby sie nawet jakiś większy Carabus... prawie 6 mm! :P .
...lepszej jakości fotka Calathusa :arrow: https://www.flickr.com/photos/109379666 ... ateposted/
:papa:
Rafał
wczoraj zapomniałem dodać pod metallicusa...
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=Z33VWOaCImQ
Załączniki
a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.46 KiB)
Beskid Niski.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.1 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tu wystarczyłoby lekko dmuchnąć w ten aedagus i miałbyś ładnie wynicowany endophallus.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Jacek Kurzawa pisze:wystarczyłoby lekko dmuchnąć w ten aedagus i miałbyś ładnie wynicowany endophallus.
...nie wiem, czy kiedyś próbowałeś, ale to wcale nie jest takie proste...tu w ogóle mi na tym nie zależało ,bo u nas jest tylko ten podgatunek ,więc pomylic nie ma z czym...fiuta pstryknałem, bo wydał mi się ogromny ... 8)
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Jacek Kurzawa »

Próbowałem :-) To było takie luźne wtrącenie, bo jak widzę endophallus na wierzchu to aż mnie drze. W kózkach, żeby doprowadzić endophallus do tego stanu trzeba się bardzo napracować. Tu, u biegaczy, ten problem po prostu nie istnieje!
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Jacek Kurzawa pisze: Tu, u biegaczy, ten problem po prostu nie istnieje!
...jedynym prostym sposobem, jaki na pewno działa ,ale nie zawsze ;) , to potrzymać świeżego delikwenta dobe- dwie w wodzie z octem i na chwilę jest idealnie...co do tych kombinacji ze strzykawkami, to raz zciekawości cos próbowałem , ale efekt tego był żaden...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...kolejny przedstawiciel górskiej fauny,tym razem spotkanie miało miejsce w dolinie Zakulawki u stóp Policy ,późny termin(październik) i może dlatego tylko jeden okaz...tak czy inaczej na forum gościł tylko w ofercie wymiany chyba Ruslana z dopiskiem "riadkij" ;) .
Troche preparuje i oznaczam materiał z gór, ze względu na (nie)pogodę i myślę, że jeszcze trochę ciekawych gatunków sie znajdzie...
:papa:
Rafał
Załączniki
Zakulawka.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.79 KiB)
n.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (114.86 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...na dzisiaj pospoliciuch P.burmeisteri,który na Wyżynie Krakowskiej jest bardzo liczny w buczynach ,na Babiej Górze ,znalazłem jeden okaz pod kamieniem poniżej Markowych Szczawin, ale na pewno gania tam tabunami ;) .Co do Nebrii z poprzedniego wpisu wykopałem kolejny okaz , tym razem z Gorców znaleziony nad Kamienicą... to ładna rzeka i warto ja odwiedzić, w tym roku planuję pogrzebać nad nią za Duvaliusami, a wiem, że są... ;)

:papa:
Rafał
Załączniki
P.b.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (97.87 KiB)
Kamienica.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (95.85 KiB)
Kamienica n..jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (110.59 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Marek Hołowiński »

Rafał Celadyn pisze:Co do Nebrii z poprzedniego wpisu wykopałem kolejny okaz  , tym razem z Gorców znaleziony nad Kamienicą... to ładna rzeka i warto ja odwiedzić, w tym roku planuję pogrzebać nad nią  za Duvaliusami, a wiem, że są... ;)  

:papa:
Rafał
Rzeka ładna, ale te fotki to z lata ubiegłego roku. Nie powiesz przecie że tam już kwitnie niecierpek Impatiens noli-tangere i trochę zanadto zielono jak na koniec marca :lol: :ja wiem:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...wszystkie okazy są z zeszłego roku(wykopane z zamrażarki ;)) ,w tym dopiero planuję road-tripy ...
:birra:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...kontynuując podróż sentymentalną po górach, typowo zagadkowe gatunki ;) .Oznaczenie ich z tłumaczeniem FHL sprawiło mi trochę problemów(myślę o amarach)...jakoś dziwnie się, to wzystko rozjeżdża w pewnym momencie...i jest trochę niedomówień...oznaczyłem powiedzmy w jeden wieczór, ale potem przez trzy grzebałem w necie i literaturze, żeby mieć pewność...Może ktoś ma ochotę się zmierzyć 8) .
Jeden ze skorobieżków, to typowy góral,drugi może niekoniecznie...a w bonusie kolega, którego bez problemu można w terenie wziąć za Amarę ,ale już pod szkłem wygląda normalnie ;) .Wszystkie trzy znalezione powyżej 1400 m n.p.m.(foty) .Można porównywać, albo bawić się z kluczem jak kto lubi ...albo czekać, aż ktoś poda rozwiązanie... :tiaa:
Na łykend mam trzy sztuki Trechusów-cięęęężko idzie...
music!
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=4a7a28NifQc
:papa:
Rafał
Ps.Nocą właduję większe foty na Flikra.
Załączniki
1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (55 KiB)
2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (60.09 KiB)
3.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (115.15 KiB)
4.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.47 KiB)
5.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (53.56 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...widać, że zagadka za prosta i nikt nie chce zepsuc zabawy i dobrze ;) . Odfajkujemy tylko Pterostichusa - Pterostichus unctulatus (Duftschmid, 1812)
1 punkt wędruje do Warszawy :tiaa: .
Jaho przy okazji wymiany pw, trochę oderwanej od tematu, rzucił nazwą mimochodem :ok: .
Co do Trechusów, to po dwóch wieczorach dochodzę do wniosku, że oznaczyć je poprawnie naszym kluczem, czy kluczem Hurki, to dla mnie mission impossible...bez porównawczego nie ma szans...chyba, że mam trzy okazy T.pilisensis, z nad Skawy w okolicach Makowa Podhalańskiego,z Dolinek Krakowskich i z Babiej Góry.... z których każdy jest "inny" ,a ja za bardzo szukam dziury w całym :-? ...
O ile ten z dolinek i ten z nad Skawy wyglądają prawie identico, to ten z babiej odstaje ,ale najbardziej leje z T.pilisensis...Foty wyszły tragicznie, bo to małe okazy więc pójdą do poprawy. Jedyne, na co od bidy da się popatrzeć, to okaz z Doliny Racławki...
T.pilisensis?
:papa:
Rafał
Załączniki
Trechus Dolina Racławki.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (130.2 KiB)
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze:...widać, że zagadka za prosta i nikt nie chce zepsuc zabawy i dobrze ;) . Odfajkujemy tylko Pterostichusa -  Pterostichus unctulatus (Duftschmid, 1812)
Pterostichus rzeczywiście był prosty, ale skoro nie ma chętnych na Amary, to ja spróbuję:
1. Amara erratica
2. Amara lunicollis
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Bartek Pacuk pisze:1. Amara erratica
2. Amara lunicollis
:jupi: :ok: ,jak zwykle bezbłędnie. +2 dla Bydgoszczy .
Gatunki dosyć charakterystyczne ze względu na ubarwienie czułków ,chociaż jest jeszcze alpejski gatunek z wszystkimi segmentami czarnymi (A.nigricornis), ale na szczęście u nas nam on nie grozi ;) .
No to dla zwycięzców...
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=9WbFvzY41mw
:papa:
Rafał
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze:chociaż jest jeszcze alpejski gatunek z wszystkimi segmentami czarnymi (A.nigricornis), ale na szczęście u nas nam on nie grozi  ;) .
No nie wiem ;-) Póki co znany tylko z 2 stanowisk, ale możliwe, że występuje jeszcze tu i ówdzie...
2011/viewtopic.php?f=68&t=4692
http://pte.au.poznan.pl/we/2012/01_wojas.pdf
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...tylko właśnie ten okaz z linku(popatrz na szczękoczułek ;) ) jest opisany w ikonografii profesora Borowca jako samica A.erratica :arrow:http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/am ... ratica.htm i jak dla mnie to by się zgadzało... Nie patrzyłem do oryginału klucza FHL, więc nawet nie wiem jak subtelnymi cechami trzeba się posłuzyć, żeby oznaczyć A.nigricornis i czy przypadkiem, tylko wyciągnięcie fiucika nie daje na to odpowiedzi ....
Może Mieczysław zreferuje ;)
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...wróciłem właśnie z Ojcowa i siadłem na chwilę przy kompie...Sprawa jest dosyć prosta, a zarazem skomplikowana ,bo nie znam literatury, która to "uczyniła" ...Co do samego oznaczania to erratica(Amarocelia) jest w kluczu innym podrodzaju niż nigricornis(Amara) i stąd łatwo je rozdzielić, o czym już zdążyłem zapomnieć :P .Natomiast rozsiedlenie obydwu gatunków jest bardzo rozległe...biorąc pod uwagę górski charakter wręcz przedziwne (erratica jest podawana nawet z Alaski ...)
:arrow: http://carabidae.org/taxa/nigricornis-cc-thomson-1857
:arrow: http://carabidae.org/taxa/erratica-duftschmid-1812
Coś tu chyba nie gra... :-?
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Rafał Celadyn pisze:...tylko właśnie ten okaz z linku(popatrz na szczękoczułek ;) ) jest opisany w ikonografii profesora Borowca jako samica A.erratica :arrow:http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/am ... ratica.htm  i jak dla mnie to by się zgadzało... Nie patrzyłem do oryginału klucza FHL, więc nawet nie wiem jak subtelnymi cechami trzeba się posłuzyć, żeby oznaczyć A.nigricornis i czy przypadkiem, tylko wyciągnięcie fiucika nie daje na to odpowiedzi ....
Może Mieczysław zreferuje ;)
:papa:
Rafał
Na obrazie z linku jest Amara nigricornis z Karkonoszy, natomiast w atlasie okazy Amara erratica są właśnie z tego gatunku — to nie są te same okazy :-). A. nigricornis należy do innego podrodzaju niż A. erratica i właśnie po cechach podrodzajowych te dwa gatunki można najłatwiej odróżnić. Ponadto A. erratica, w przeciwieństwie do A. nigricornis, ma dość wyraźny zielonkawy, metaliczny połysk i nieco wystające, zaokrąglone przednie naroża przedplecza. Nie ma nic dziwnego w rozmieszczeniu A. erratica — jest to gatunek holarktyczny. Zresztą zajrzyj do prac nieżyjącego już (niestety) F. Hieke.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

M. Stachowiak pisze:Nie ma nic dziwnego w rozmieszczeniu A. erratica — jest to gatunek holarktyczny.
...rozumiem, tylko że to typowo górskie gatunki i dziwi mnie, że trzymając się łańcuchów górskich nie tworzą, ras, podgatunków itd...
Gdy tymczasem "byle jaki" Carabus na półwyspie iberyjskim ma x-podgatunków...
Co do foty, muszę wierzyć na słowo ;) .
M. Stachowiak pisze:Zresztą zajrzyj do prac nieżyjącego już (niestety) F. Hieke.
A mozna prosić o pełny tytuł...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Tu link do wykazu publikacji F. Hieke:
http://www.naturkundemuseum-berlin.de/i ... tversion=1
Można z niej ściągnąć katalog rodzaju Amara.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

lux! :ok: Dzięki!
...a co z Trechusem...nie daję z nimi rady w żaden sposób... :-?
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Generalnie Trechusy nie są łatwe do oznaczenia, szczególnie dla tych, którzy oznaczają je okazjonalnie. Akurat to zdjęcie nie jest najlepszej jakości, aby na jego podstawie podjąć się oznaczenia. Spróbuj zrobić nowe, lepiej doświetlone i skontrastowane zdjęcia, a wówczas podejmę temat :-).
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

M. Stachowiak pisze: Generalnie Trechusy nie są łatwe do oznaczenia, szczególnie dla tych, którzy oznaczają je okazjonalnie. Akurat to zdjęcie nie jest najlepszej jakości, aby na jego podstawie podjąć się oznaczenia. Spróbuj zrobić nowe, lepiej doświetlone i skontrastowane zdjęcia, a wówczas podejmę temat .
:ok: ,mam problem z takimi maluchami ,bo zblizenia duże a szczegółów przy takim aparacie i tej rozdzielczości i tak nie widać...Problem z trechusami jest taki ,że cechy z rowkami i punktowaniem ,na podstawie rysunków w kluczu i tego co sie widzi w szkle ,sa nie do zinterpretowania...no i to jest cały problem ;) .

Co do katalogu ,sporo synonimów dla C.erratica...nawet japońska cupricolor- loc.typ. z Nagano...dla mnie to jest dziwne... ale szkoda czasu na zaprzątanie sobie głowy ,jak mądry człowiek to sprawdził to dlaczego mu nie wierzyć ;) .
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

M. Stachowiak pisze: Spróbuj zrobić nowe, lepiej doświetlone i skontrastowane zdjęcia, a wówczas podejmę temat .
...spróbowałem...generalnie taki sposób oswietlania w ogóle mi sie nie podoba,ale w tym przypadku to jedyne rozwiązanie,żeby cokolwiek było widać.Może gdybym miał trzy, albo cztery lampy ,dałoby radę lepiej,ale z dwoma nie specjalnie można poszaleć...
W każdym razie coś widać ,a dało mi to też nowe spojrzenie na oglądanie okazów pod binokularem-światło jest istotne, żeby móc dobrze zinterpretować cechy .Nawet jestem skłonny stwierdzić, że to T.pilisensis ,a pozostałe dwa okazy również.No chyba, że to nie nie jest ten gatunek i wtedy dalej jestem w kropce ... ;) .
:papa:
Rafał
Załączniki
Trechus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.57 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...bywałem ostatnio "tu i tam" ,więc mozna trochę poopowiadać ,chociaż chwalić się nie ma czym...pojechałem na Ponidzie poszukać C.clathratus,co prawda na gatunek za wcześnie ale liczyłem, że może cos w pniaczkach nad rzeką siedzi.Niestety jedynym ciekawym gatunkiem jaki udało mi sie spotkać to dwa okazy Diachromus germanus ,ale za to mogłem pooglądać sobie biotop w jakim mozna spotkać clathratusa(fot 1,2) .W dolinkach podkrakowskich aktywne już są Abax paralepipedus, Pterostichus burmeisteri i Carabus linnaei.
Nad potokami jeszcze spokojnie i pod kamyczkami niewiele ,ale za to ślimaków dużo i sezon smardzowy się zaczął :P ...jeszcze tydzień dwa i będzie dobrze...
:papa:
Rafał
Załączniki
1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (94.43 KiB)
2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (77.47 KiB)
3.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (80.77 KiB)
4.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (80 KiB)
5.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (36.74 KiB)
6.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (57.6 KiB)
7.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (51.38 KiB)
8.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (43.76 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...jeszcze mozna wykorzystać niepogode na preparowanie ,więc kolejny górski gatunek do zabawy. Raczej dla początkujących,chociaż trochę się z nim pomęczyłem ze względu na trochę nietypowy wygląd(te tatrzańskie są bardzej kolorowe).Można się pobawić...lepsze to, niz rozważania o ministrach i ich "dorobku" ;) .
:papa:
Rafał
muzyczka :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=Cmv4unRga40
Załączniki
zagadka.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (109.63 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...skoro tak dobrze idzie ,a wszystkie odpowiedzi sa poprawne,jeszcze jeden góral ,chyba nawet łatwiejszy od poprzedniego...
:papa:
Rafał
Załączniki
góral.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (118.56 KiB)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: GrzegorzGG »

Odnośnie zagadek to skoro nikt nie zgaduje to sobie strzelę :)
Zatrzymałem się w Hurce tu:
47 (48). Epipleury pokryw przed końcem skrzyżowane(rys.29)...PTEROSTICHINI (str. 34)
48 (47). Epipleury pokryw przed końcem pojedyncze (rys.30)...............PLATYNINI (str. 40)
Jako, że nie mam rys.29 ani rys.30 to przejrzałem sobie oba plemienia i:

zagadka.jpg: Pterostichus
góral.jpg: Agonum

A co dalej to na razie nie drążę bo nawet nie wiem czy rodzaje dobre :)
petrel
Posty: 489
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: petrel »

No to może ja sobie :gun:
zagadka - P. morio
góral - P. rufitarsis cordatus
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

petrel pisze:No to może ja sobie  
zagadka - P. morio
góral - P. rufitarsis cordatus
i to jest poprawna odpowiedź :ok: :bravo:
To chyba nie było trudne,chociaż Grzegorz przepięknie nie trafił w kordatusa więc:
Bielsko-Biała-0,5 pkt.
Kobyłka-2 pkt.
:jupi:
Gratulacje! a dzisia,j specjalnie dla zwycięzców- co ostatnio rzadko się zdarza, bo mało kto bierze udział w zabawie... 8)
:arrow:https://www.youtube.com/watch?v=gHFk0Asaxuo
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

GrzegorzGG pisze:Jako, że nie mam rys.29 ani rys.30 to przejrzałem sobie oba plemienia i:

zagadka.jpg: Pterostichus
góral.jpg: Agonum
..tak wygląda rysunek ,obawiam się że niewiele by zmienił, bo podgięcie pokryw jest w rzucie z boku...
...na marginesie to "skrzyżowanie" , nie kojarzy mi się nijak z rysunkiem, no ale pisze "crossing" to inaczej jakos trudno to przełożyć...
:papa:
Rafał
Załączniki
Hurka_Страница_017.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (19.81 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...jeszcze specjalnie dla Grzegorza w ramach rehabilitacji 8) ,z rodzajem walczył niedawno to jest szansa że poda prawidłową odpowiedź :ok:
dzisiaj chyba pełnia...
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=QCKEznpQhbA

:papa:
Rafał
Załączniki
n.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119.39 KiB)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: GrzegorzGG »

Notiophilus rufipes :)
N. biguttatus miałby wszystkie nogi ciemne :)
...jeszcze specjalnie dla Grzegorza w ramach rehabilitacji 8) ,z rodzajem walczył niedawno to jest szansa że poda prawidłową odpowiedź :ok:
Ale stres ... :tup: żeby tylko nie dać plamy :)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

GrzegorzGG pisze:Notiophilus rufipes
:ok: :bravo:
przy pełni nie ma strzałów w ciemno :P .
To dokładnie ten gatunek ,niestety nie z Polski .odłowiony w Alpach Apuańskich ok 1200 m n.p.m.
+1- BB
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Piotr Tykarski »

Rafał Celadyn pisze:W KSiB-ie ,chyba lepiej byłoby podawać występowanie bez wnikania w podgatunki, bo to co jest na mapach dla podgatunków w ogóle nie trzyma się kupy...
:arrow: http://baza.biomap.pl/pl/taxon/species- ... fault/tr/y
:arrow: http://baza.biomap.pl/pl/taxon/species- ... fault/tr/y
...Ten rekord z UTM-DA-05 jest podawany za tą pracą, którą linkowałem wcześniej odnośnie atteunatusa, chociaż w treści  nie jest nawet wspominane o podgatunku.Pewnie błąd, ale prostuje, żeby ktoś nie szukał escherii w dolinkach pod Krakowem  ;) .
Niedawno przeczytałem ten ciekawy wątek. Dołączę się, bo sprawa jest ważna i dotyczy danych w BioMap.

Po pierwsze, bardzo proszę o nie uogólnianie wniosków co do jakości danych w bazie na podstawie pojedynczego przypadku. Danych jest zbyt wiele, abym sam mógł wszystko sprawdzać. Ufam ludziom, z którymi współpracuję, a zawsze mogą się zdarzyć pomyłki. Tak było w przypadku C. auronitens escheri spod Krakowa z pracy Maciejowskiego. Każdy rekord jest udokumentowany - wiadomo kto go wpisał i wszystko można sprawdzić. Skontaktowałem się już z autorem wpisu i niedługo wprowadzimy poprawkę - w publikacji faktycznie nie było wzmianki o podgatunku, więc jest to najpewniej podgatunek nominalny.

Po drugie, ten przypadek uświadomił mi, że należy przy każdym wpisie z literatury podać nazwisko wpisującego, aby w przyszłości wątpliwości dało się skonsultować u źródła. Postaram się dodać ten element.

I po trzecie, od chwili, gdy ta informacja będzie dostępna, proponowałbym tego typu uwagi kierować do osób, które dane dodawały - dzięki temu wszelkie wątpliwości będą miały szansę na wyjaśnienie, a błędy łatwiej będzie poprawić. Stosujcie krytykę konstruktywną - zamiast narzekać na forum pomóżcie poprawiać bazę, a wtedy wszyscy na tym skorzystają. :read: :pc:

Dam znać, gdy dodam poprawki do bazy i autorzy wpisów będą widoczni.

Pozdrowienia dla wszystkich.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Rafał Celadyn pisze:
GrzegorzGG pisze:Notiophilus rufipes
:ok:  :bravo:
przy pełni nie ma strzałów w ciemno  :P .
To dokładnie ten gatunek ,niestety  nie z Polski .odłowiony w Alpach Apuańskich ok 1200 m n.p.m.
+1- BB
:papa:
Rafał
Nie, to nie jest ten gatunek. Brakuje rozjaśnień na wierzchołkowej części pokryw. Próbujcie dalej ;-)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Po kolei:
Piotr Tykarski pisze:Po pierwsze, bardzo proszę o nie uogólnianie wniosków co do jakości danych w bazie na podstawie pojedynczego przypadku. Danych jest zbyt wiele, abym sam mógł wszystko sprawdzać. Ufam ludziom, z którymi współpracuję, a zawsze mogą się zdarzyć pomyłki. Tak było w przypadku C. auronitens escheri spod Krakowa z pracy Maciejowskiego. Każdy rekord jest udokumentowany - wiadomo kto go wpisał i wszystko można sprawdzić.
Ja rozumiem Piotrze że przy takim ogromie pracy łatwo o błędy,ale ja tylko zwracam na nie uwagę ,tych, którzy potencjalnie mogą korzystać z bazy,jest tam jeszcze kilka takich nieścisłości ,ale nie piszę o wszystkim tylko o gatunkach ,którymi aktualnie się zajmuję...
Co do uogólniania ,to nic takiego nie miało miejsca a to co napisałem o podgatunkach w bazie tyczyło się również violaceusa ,irregularisa rufitarsisa i paru innych, więc nie ma co się unosić ;),.Zwróć uwagę że czasem wogóle nie jest to wina wpisywania danych do bazy tylko są to po prostu błędy w oznaczeniach przy pisaniu prac.....Baza jest bardzo przydatna i nawet z niedociągnięciami jest lux :ok: .
M. Stachowiak pisze:Nie, to nie jest ten gatunek. Brakuje rozjaśnień na wierzchołkowej części pokryw.
...tu trudno mi dyskutować, ale na włoskim forum już kilka miesięcy temu potwierdzili to oznaczenie.... :arrow: http://www.entomologiitaliani.net/publi ... us+rufipes
Oznaczałem z klucza i tak mi wyszło chociaż pewien nie byłem ,włosi potwierdzili...ja nie rozstrzygnę co to moze być...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...żeby jeszcze dla wszystkich była "jacha" (klarowność sytuacji :mrgreen: ),nie zajmuję się wyszukiwaniem błędów ,bo nie mam na to czasu, tylko szukaniem informacji....
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...porówałem trochę okazów ze zbioru na pewno nie jest to aestuans,palustris i biguttatus ,po fotach- laticolis, germinyi i aquaticus nogi maja prawie czarne...dalej pasuje mi rufipes (przedplecze ,kolor odnózy, bruzdy...) :-? jest jeszcze w Toskani geminatus ,ale on w ogóle nie pasi...
...trochę przejaskrawiłem fotę(okaz wyglada jak na tej powyżej) i ja tam widzę rozjaśnienie na końcu pokryw...
:papa:
Rafał
Załączniki
Kopia Kopia rectangle_New-Out99999.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119.86 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Wygląda na to, że jednak jest to N. rufipes (F.), chociaż na podstawie tego zdjęcia można mieć wątpliwości, jakie wskazałem wyżej. Pogaj więcej szczegółów odnośnie miejsca i okoliczności znalezienia, bo to bardzo interesujący gatunek.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

:D ,okaz znalazłem w drodze na Monte Tambura w Alpach Apuańskich na wysokości około 1200 m n.p.m. odwracajac jakiś kamyk leżący na ściółce, to już było przy górnej granicy lasu na stoku o wystawie północnej.Na włoskim forum podaja go najczęściej z leśnej ściółki (również z nizszych położeń) ,często w pobliżu potoków ,więc pewnie jest wilgociolubny...Foty miejsca w którym go znalazłem nie mam ale mam fotkę górki naprzeciwko zrobiona chwilę później żeby mieć jakieś wyobrażenie ...
Dzięki za uwagę :ok: .
:papa:
Rafał
Załączniki
apuany.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (107.73 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...trochę pokręciłem się po terenie i już sporo aktywnych biegaczy ,niestety zimno i trzeba celować w okienka miedzy słońcem a deszczem....No i celowałem ,odwiedziłem kilka dolinek i Ojców .Na ścieżkach mozna spotkać coraz więcej nieszczęśników, którzy wiosną juz nie poszaleją (1,2), opócz nich widziałem też juz rozdeptanego C.coriaceus ,a więc sa aktywne.Regularnie mozna spotkać Abaxy (paralepipedus,pararellus,ovalis) ,Pterostichusy (oblonogopunctatus,niger,burmeisteri) ,pojawiły sie H.distinguendus i rubripes ,Poecilusy (cupreus,versicolor)...Na razie spokój nad rzekami ,chyba jeszcze za zimno i poza L.assimilis ciężko coś znaleźć.
Majówka chyba też nie rozpieści, bo w górach napadało śniegu i zimno ...
:papa:
Rafał
muzyczka na niepogodę ...
:arrow:https://www.youtube.com/watch?v=TfTu7xmwfn8
:wine:
:papa:
Rafał
Załączniki
1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (96.58 KiB)
2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.11 KiB)
3.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.54 KiB)
4.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.39 KiB)
:)))
:)))
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (32.63 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...pojawiaja sie już pierwsze świeżutkie Leistus ferrugineus ,dzisiaj spod kamyczków wyciągnąłem 4 sztuki ,towarzyszą im jeszcze nielicznie Acupalpusy, H.distinguendus ,C.melanocephalus ... Samice P.melanarius juz w ciąży ;),a w Dolinie Mnikowskiej Notophilusy :palustris i bigutatus ,standardowo Abaxy i Pterostichusy.W bonusie, co prawda jelonek, ale jednak z nazwy a i trochę z wyglądu do tematu się nadaje ;) .Cieszy, bo w sumie pierwszy raz go spotkałem, a u mnie dębów,jak na lekarstwo, więc tym bardziej radocha ...znalazłem też larwę, więc moze będzie parka, bo larwa wypasiona :ok: .Dwa tygodnie temu widziałem też sporo C.hybrida.
pogoda...no mogłoby być lepiej...
https://www.youtube.com/watch?v=qsdR8eycRys
no i Prince nie żyje...
:papa:
Rafał
Załączniki
1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (67.86 KiB)
2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (66.52 KiB)
3.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (60.3 KiB)
4.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (70.02 KiB)
5.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (33.82 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...tak więc po długich poszukiwaniach C.atteunatus, w prawie połowie masywów górskich w polandii ;) , znalazłem go kilkanaście km-ów od chaty w dolinie Racławki :ok: .Myslę, że w Ojcowie też spokojnie sobie egzystuje .Znalazłem w sumie cztery okazy ,orientacyjnie 2 i 3 dekada maja, wszystkie znaleziska na stromym stoku(buczyna) i dosyć mocno ocienionym. Siedzą pod spróchniałymi kłodami i kamieniami ,w podobnym terminie i w podobnych miejscach w zeszłym roku znajdowałem C.italicus w Toskanii,pewnie ma to związek z upodobaniem do ślimaków, które lubia takie cieniste i wilgotne zaułki...
Dokładnie w tym samym dniu ,na tym samym stoku tyle, że w prześwietleniu po zwalonym buku udało mi sie znaleźć przepiekny łan (8 szt +1) obuwika...A tydzień wcześniej pojechałem specjalnie, żeby go pofocić na miechowszczyznę...tak to jest z owadami i roślinami...
W sobote zaplanowałem sobie i wykonałem road -trip "śladami naturalistów", których fragmenty sprawozdania z podróży do Ojcowa wkleiłem wcześniej.Przejechałem trasę troche od tyłu -bo nie jechałem z Warszawy ;), ale w skrócie to był: Mirów -Bobolice-Ostrężnik-Złoty Potok - Olsztyn .Fajne miejscówki ,zwłaszcza skałki miedzy Mirowem i Bobolicami ,jaskinia Ostrężnicka ,też w fajnym miejscu z zamkiem zbójcerzy nad sklepieniem, który Jogaiła zrównał z ziemią i został po nim stosik kamieni.
Jednak najciekawszy był dla mnie Złoty Potok gdzie w pierwszym etapie podrózy naturaliści zatrzymali sie w majatku Wincentego Krasińskiego(ojca Zygmunta Krasińskiego) .No trzeba przeczytać sprawozdanie, żeby poczuć klimat miejsca...z debów na których"każdodziennie moza było spotkać jelonkę" ostał sie tylko jeden, którego nazwano "Dziad" :tiaa: i faktycznie nie wygląda za dobrze ...dziupla zamurowana jest jakimis pustakami i cegłówkami...
Dobra, tyle.
refleksyjnie...https://www.youtube.com/watch?v=KmzFDEu2RoA
:P
:papa:
Rafał
Parę fotek :arrow:
Załączniki
1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (82.97 KiB)
2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.32 KiB)
3.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.42 KiB)
4.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (88.77 KiB)
5.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.25 KiB)
6.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (100.79 KiB)
7.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.72 KiB)
8.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (102.4 KiB)
9.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (55.26 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

..kontynuujac monolog ;) ,w maju przeleciałem sie trochę po terenie ,pod Policą w Psiej Dolince z ciekawszych lub charakterystycznych gatunków znalazłem pod kamykami 4 exx Nebria jokischi hoeppfneri i wydaje mi się czestsza od N.rufescens...tylko, że ona lubi bardziej zacienione miejsca i moze dlatego rzadziej na nia trafiam, bo raczej takie omijam...pokazały sie też C.variolosus ,a nad potokiem(a właściwie w potoku) w okolicach Jordanowa spotkałem C auronitens escherii i Abax ovalis, było po deszczu i moze biedaków wypłukało z lasu...poza tym na koziorogowym stanowisku dzień później spotkałem jego pobratymca ssp auronitens. Co ciekawe też przy kałuży na ścieżce...W lesie Murckowskim udało mi się spotkać "prawie biegacza" ;) Rhysodes sulcatus,nie miałem statywu, a było ciemno wiec na razie tylko cień foty ;) ,ale jeszcze poszukam go w sierpniu, więc może zrobi sie coś lepszego...w bonusie "dolinkowy" C.intricatus którego w tym roku spotykam naprawde czesto...
w sobotę Babia góra ...trzeci rok poszukiwań spacerującego po szlaku C.fabricii... :tup:
zmieniamy klimat
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=R-nWczD9NwA

:papa:
Rafał
Załączniki
1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (102.19 KiB)
2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (130 KiB)
3.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.65 KiB)
4.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.74 KiB)
5.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119.4 KiB)
6.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (42.53 KiB)
7.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (102.71 KiB)
biotop R.sulcatus.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.89 KiB)
8.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (44.88 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Rafał Celadyn pisze:trzeci rok poszukiwań spacerującego po szlaku C.fabricii...
8) :tancze: 8)
https://www.youtube.com/watch?v=EHV0zs0kVGg
:birra:
Rafał
Załączniki
C.fabricii.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (109.07 KiB)
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: CARABUS12 »

Rafał Celadyn pisze:
Rafał Celadyn pisze:trzeci rok poszukiwań spacerującego po szlaku C.fabricii...
8)  :tancze:  8)
https://www.youtube.com/watch?v=EHV0zs0kVGg
:birra:
Rafał
Fajny :ok:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

CARABUS12 pisze:Fajny  
:ok:
Dodaję listę gatunków biegaczowatych, jakie udało sie spotkać. W sumie nie dużo, bo tylko 21 gatunków, ale obok C.fabricii np. P.quadrifoveolatus widziałem po raz pierwszy .Pogoda była naprawdę fatalna...zmokliśmy zanim dotarlismy na górę ,wiatr wiał dosyć mocno a przy schodzeniu dowaliło nam gradem... i wtedy temperatura spadła tak, że śmiało mozna było ubierać rękawiczki .Tylko kto latem nosi rękawiczki...? :o
...no i łapy zgrabiały .
Foty i komentarze może dodam w tygodniu....
1. Abax (s. str.) parallelepipedus parallelepipedus (PILLER et MITTERPACHER, 1783).
2. Agonum (Agonum) viduum (Panzer, 1796).
3. Amara (Amarocelia) erratica (DUFTSCHMID, 1812).
4. Calathus (Neocalathus) metallicus metallicus DEJEAN, 1812.
5. Calathus (Neocalathus) micropterus (DUFTSCHMID, 1812).
6. Carabus (Chrysocarabus) auronitens escheri PALLIARDI, 1825.
7. Carabus (Oreocarabus) linnei linnei PANZER, 1810.
8. Carabus (Platycarabus) fabricii fabricii PANZER, 1810.
9. Cychrus caraboides (LINNÉ, 1758).
10. Leistus (s. str.) piceus piceus FRÖLICH, 1799.
11. Nebria (Boreonebria) rufescens rufescens (STRØM, 1768).
12. Platynus (Platynus) assimilis (Paykull, 1790).
13. Poecilus (Poecilus) versicolor (Sturm J., 1824)
14. Pterostichus (Bothriopterus) quadrifoveolatus Letzner, 1852
15. Pterostichus (Cryobius) unctulatus (DUFTSCHMID, 1812).
16. Pterostichus (Eosteropus) rufitarsis cordatus Letzner, 1842
17. Pterostichus (Oreophilus) morio carpathicus Kult, 1944
18. Pterostichus (Petrophilus) foveolatus (DUFTSCHMID, 1812).
19. Pterostichus (Calopterus) pilosus pilosus (Host, 1789)
20. Trechus spp. (2 gat)
:papa:
Rafał
Załączniki
salamandra.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (71.7 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Rafał Celadyn pisze:Foty i komentarze  może dodam w tygodniu....
...ale nie wiem w którym ;) ,mało czasu a rozmyślam nad rozkminieniem fenologii tego gatunku(tak dla siebie ;)) i być może pojadę wkrótce jeszcze raz, bo niestety fotki w większości mają mankamenty...no deszcz i wiatr, to nie są przyjaciele fotografującego i zapaćkany kroplami filtr polaryzacyjny słabo wtedy daje radę...
Nic to, na dzisiaj zagadka ,bo tak sie złożyło że miałem "szewski poniedziałek" ,więc wyruszyłem nad Skawę w okolice Zatora...
Pytanie brzmi :
Co to za "indor" z czerwonym dziobem ? :tiaa:
Raczej proste, ale gatunek nawet nie jest indexowany na forum, a ja spotkałem go po raz pierwszy ,to może kogoś zmusi to do poszukania w zasobach ikonograficznych ;) .
:papa:
Rafał
troche powietrza...
:arrow:
https://www.youtube.com/watch?v=nz1cEO01LLc
Załączniki
p.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (52.9 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...kiedyś w zgadce był tylko odwłok i od razu padła prawidłowa odpowiedź ;) ,widać głowa jest mniej mniej charakterystyczna pomimo żarówiastości,więc żeby nie męczyć dodaję zwierza prawie w całości .Jak kiedyś pięknie to ujął Jacek
Brachytron pisze: Odpowiednia proporcja czerni do czerwieni zawsze daje efekt!
i ja sie z tym zgadzam :ok: .
No ,to co to za indor?
....bo forum dalej nie będzie wyrzucało nazwy przy wyszukiwaniu 8)
:birra:
Rafał
Załączniki
np.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (64.08 KiB)
npi.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119.92 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Aneta »

Jako ten lamer biegaczowy strzelę sobie ;) - Nebria picicornis?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Aneta pisze:Nebria picicornis?
:jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :hurra :hurra :hurra :hurra :hurra :hurra :hurra :hurra :hurra :hurra
:tiaa:
Aneta pisze:ten lamer biegaczowy strzelę sobie
e,dobrze ci idzie, masz już chyba 2 punkty
:gift: :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=i96bmJvXrQo
ostatnio mnie to zmiażdżyło :mrgreen:
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Aneta »

Rafał Celadyn pisze:e,dobrze ci idzie, masz już chyba 2 punkty
Statsy prowadzisz, yay :mrgreen:
 :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=i96bmJvXrQo
ostatnio mnie to zmiażdżyło  :mrgreen:
:rotfl: Ale wiem, czym się zrewanżuję :tancze:
https://www.youtube.com/watch?v=xeXG9-wyzw0
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Aneta pisze:Statsy prowadzisz
no przestań ,po prostu mam dobrą pamięć :mrgreen:
Aneta pisze: Ale wiem, czym się zrewanżuję
https://www.youtube.com/watch?v=xeXG9-wyzw0
....nooo, klasyczne rzeczy, niemcy,śpiewający po angielsku o mongolskim władcy i tańczący kazaczoka :mrgreen: ...prawie jak w Hydrozagadce (ten fragment o karle ;) )

...co do tematów pobocznych :mrgreen: to nad Skawą właśnie trwa rójka Ch.nitidiulus i Ch.nigricornis,w sobotę było też kilka pękatych samiczek Ch.vestitus, ale to juz raczej końcówka ,więc trzeba czekać do sierpnia-września na nowe pokolenie.Ciężko się ich szuka ale jak znajdzie sie pierwszego jest łatwiej, bo lubią być grupach .Zdarza się ,że wszystkie trzy gatunki siedzą pod jednym kamyczkiem...dodaję fotkę takiego mikrobiotopu.Najczęściej są to kamyczki, na które opadaja kwitnące na brzegu trawy ...
:papa:
Rafał
Załączniki
h.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (94.53 KiB)
P1300670.jak-zmniejszyc-fotke_pl (2).jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.09 KiB)
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Delog »

Rafał Celadyn pisze:
Rafał Celadyn pisze:trzeci rok poszukiwań spacerującego po szlaku C.fabricii...
Mój ósmy Rafale. Gdybyś mnie nie zmobilizował do wycieczek zeszło- i tego tygodniowej, pewnie znowu nic by z tego nie wyszło.
Reasumując, teraz jest bardzo dobry czas na tego biegacza. 3 kamienie podniesione w odpowiednim miejscu, trzy osobniki :D Dla porównania, dwa żywe przez ostatnie osiem lat (kilkanaście wejść w piętro alpejskie).

Zdjęcia w lepszej rozdzielczości znajdziecie poniżej:
http://www.niemiecfotografia.pl/blog/
Załączniki
02.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.32 KiB)
03.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119.26 KiB)
04.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.76 KiB)
05.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119.28 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Paweł, jak zwykle wspaniałe zdjęcia, i do tego w naturalnym środowisku. Gratuluję :brawo:
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Delog »

M. Stachowiak pisze:Paweł, jak zwykle wspaniałe zdjęcia, i do tego w naturalnym środowisku. Gratuluję  :brawo:
Dziękuję Mietku :)
Warunki świetlne były naprawdę trudne, a parasol fotograficzny zdechł i dotychczas nie ma następcy. Owady były bardzo ruchliwe, dlatego nie wykorzystałem wielu okazji, np. wszystkie zdjęcia samicy męczącej ogromnego przedstawiciela Byrrhidae (około 10mm) poszły do kosza. Ale nic to. Może za rok? Wiem kiedy i gdzie ;-)
Załączniki
DSC_0638.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.77 KiB)
DSC_4964.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.94 KiB)
DSC_5004.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.94 KiB)
DSC_5024.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.16 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...no pięknie Pawciu :ok: ,pogoda też ci dopisała ,ja myślę o poprawce, bo o ile cwiety pomimo wiatru i deszczu niektóre wyszły przyzwoicie to reszta jest do bani ;) .Co do samego C.fabricii, to jak wiesz , poza jedynym samczykiem, znalazłem też martwy ,rozdeptany okaz na szlaku .I taka refleksja:W czerwonej księdze zleca się "ograniczenie ruchu turystycznego na szlaku grzbietowym Babiej Góry".... a podczas mojego wyjścia odbywał sie tam jakiś maraton....Zastanawia dlaczego BPN zezwala na organizowanie takich imprez akurat w tym terminie...takie to... polskie rozwiązanie systemowe... :gl: .
Troche flory spod szczytowych partii i biegacz rozdeptany przez biegacza...
:papa:
Rafał
Załączniki
1.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (55.83 KiB)
2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (53.32 KiB)
3.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (56.89 KiB)
4.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (70.14 KiB)
5.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (122.2 KiB)
6.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (109.04 KiB)
7.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (120.38 KiB)
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Delog »

Rafał Celadyn pisze:...no pięknie Pawciu  :ok: ,pogoda też ci dopisała ,ja myślę o poprawce, bo o ile cwiety pomimo wiatru i deszczu niektóre wyszły przyzwoicie to reszta jest do bani  ;) .Co do samego C.fabricii, to jak wiesz , poza jedynym  samczykiem, znalazłem też martwy ,rozdeptany okaz na szlaku .I taka refleksja:W czerwonej księdze zleca się "ograniczenie ruchu turystycznego na szlaku grzbietowym Babiej Góry".... a  podczas mojego wyjścia odbywał sie tam jakiś maraton....Zastanawia dlaczego BPN zezwala na organizowanie takich imprez akurat w tym terminie...takie to... polskie rozwiązanie systemowe... :gl: .
Troche flory spod szczytowych partii i biegacz rozdeptany przez biegacza...
:papa:
Rafał
Śliczne sasanki :ok: Tydzień później już w większości przekwitły. No i słońce było za mocne na fotografowanie niedobitków.

Co do ruchu turystycznego, utrzymanie go na wysokim poziomie to jeden z priorytetów Babigórskiego PN. Niestety nie idzie to w parze z dobrem C. fabricii. Bieg mógłby być organizowany w terminie nie zahaczającym o okres godów. Czemu nie. Większe zagrożenie, moim zdaniem, stanowią jednak nie biegacze (dwunożni), ale zwykli turyści. Im ich więcej, tym większa szansa na zdeptanie. Większość owadów ginie przez przypadek, jednak czasem przez działanie celowe. Ostatnio przeprowadziłem dyskusję uświadamiającą z dziesięcio- dwunastolatką, , w obecności jej rodziców, która na moich oczach schowała pod butem Pterostichus pilosus. Akcja poprzedzona została okrzykiem: O ROBAK, ZABIĆ GO. Rodzice pozostali neutralni, nie poznałem więc ich zdania na temat zachowania pociechy.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Przemek Zięba »

Delog pisze:Większość owadów ginie przez przypadek, jednak czasem przez działanie celowe. Ostatnio przeprowadziłem dyskusję uświadamiającą z dziesięcio- dwunastolatką, , w obecności jej rodziców, która na moich oczach schowała pod butem Pterostichus pilosus. Akcja poprzedzona została okrzykiem: O ROBAK, ZABIĆ GO. Rodzice pozostali neutralni, nie poznałem więc ich zdania na temat zachowania pociechy.
Smutna rzeczywistość, nie tylko w Babiogórskim PN..
Może nie tylko w tym roku, ale i w ubiegłych ilości rozjechanych rowerem żmij, zaskrońców, rozdeptanych kretów, ryjówek nie wspominając o biegaczach sa porażające. Ale to wina rodziców, nauczycieli etc. Poziom nauczania biologii spadł na łeb z pieca, nikomu się nie chce, każdy to olewa, sam mam przykłady w klasach moich dzieci jak ten problem wygląda. Najgorsze jest to, że o ile przypadkowe rozdeptanie jakiegokolwiek zwierzaka można wytłumaczyć gapiostwem, niedowidzeniem, to celowe gonienie z wysuniętym butem, by go zabić jest obrzydliwą forma zwyrodnienia i głupoty. Parę lat temu w Białowieskim PN wybrałem się rodzinnie na spacer szklakiem na Wysokie Bagno. Po leśnej drodze jechał rowerzysta, który lawirował rowerem jakby coś omijał. NIe zdziwiło mnie to w pierwszej chwili bo jakies kałuże były na drodze, bo jak dojechał do nas jechał prosto. Dopiero jak przeszliśmy ,,szlakiem" jego przejazdu, okazało się, że nie wymijał tylko celował i najeżdżał na młode zaskrońce, naliczyliśmy ich chyba 6-7 wszystkie świeżo rozjechane przez niego rowerem. W Bieszczadach to norma widzieć porozjeżdżane żmije, bynajmniej nie samochodem, tylko własnie rowerem, motorem etc. Leśniczy pod Pińczowem na stanowisku jelonka opowiadał jak to młodzież robi sobie zawody rozjeżdżając jelonki w czasie rójki. A ostatnio pod Lublinem, po przejściu ,,biegu na orientację" młodzieży w mundurkach chyba harcerskich, na ścieżce można było doliczyć się kilku rozdeptanych żab, jednej młodej ropuszki jednego kreta, któremu jeszcze z nozdrzy wyciekała krew. No i krew mnie zalała, ale nie będę opowiadał bo mi się ciśnienie podniosło, interweniowałem...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Delog pisze:Co do ruchu turystycznego, utrzymanie go na wysokim poziomie to jeden z priorytetów Babigórskiego PN.
...wróciłem z roboty i miałem "zły dzień" :mrgreen: dlatego tak z przekory powiem, że według mnie Park Narodowy powinien chronić i edukować przede wszystkim...
Co to za problem dla Parku który kasuje za parkowanie dychę a za bilet piątala, wzorem rezerwatów pryrody, zrobić parę tabliczek z fotkami fauny i flory, żeby 10-12 latka mogła sobie poczytać zanim zacznie siać spustoszenie ,że taki robaczek i taki kwiatuszek występuje tylko na tej górce...no nie tak jest? Regulaminu napisanego białym na czerwonym to ja nawet nie znam, bo mi się nie chce męczyć wzroku...
Generalnie komercha i pieniążek nie śmierdzą a wręcz mogą pomóc ,ale skoro można wystawić schronisko w ciągu paru miesiecy to dlaczego nie mozna kupić fotografii chocby od Ciebie Pawciu i zrobić kilka ładnych tabliczek...
Howgh. :mrgreen:
Nie chcę niokomu nic zarzucać ani wdawać sie w polemikę ,ale rzucić światło jak coś wygląda w mediach a jak jest naprawdę
So...
https://www.youtube.com/watch?v=5xwAkTCKpWE
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Delog »

Rafał Celadyn pisze:...wróciłem z roboty i miałem "zły dzień"  :mrgreen: dlatego tak z przekory powiem, że według mnie Park Narodowy powinien chronić i edukować przede wszystkim...
Co to za problem dla Parku który kasuje za parkowanie dychę a za bilet piątala, wzorem rezerwatów pryrody, zrobić parę tabliczek z fotkami fauny i flory, żeby 10-12 latka mogła sobie poczytać zanim zacznie siać spustoszenie ,że taki robaczek i taki kwiatuszek występuje tylko na tej górce...no nie tak jest? Regulaminu napisanego białym na czerwonym to ja nawet nie znam, bo mi się nie chce męczyć wzroku...
Zgadzam się Rafciu, stuprocentowo. Mało tej edukacji na górze Góry.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Delog »

Przemek Zięba pisze: Smutna rzeczywistość, nie tylko w Babiogórskim PN..
Może nie tylko w tym roku, ale i w ubiegłych ilości rozjechanych rowerem żmij, zaskrońców, rozdeptanych kretów, ryjówek nie wspominając o biegaczach sa porażające. Ale to wina rodziców, nauczycieli etc. Poziom nauczania biologii spadł na łeb z pieca, nikomu się nie chce, każdy to olewa, sam mam przykłady w klasach moich dzieci jak ten problem wygląda. Najgorsze jest to, że o ile przypadkowe rozdeptanie jakiegokolwiek zwierzaka można wytłumaczyć gapiostwem, niedowidzeniem, to celowe gonienie z wysuniętym butem, by go zabić jest obrzydliwą forma zwyrodnienia i głupoty. Parę lat temu w Białowieskim PN wybrałem się rodzinnie na spacer szklakiem na Wysokie Bagno. Po leśnej drodze jechał rowerzysta, który lawirował rowerem jakby coś omijał. NIe zdziwiło mnie to w pierwszej chwili bo jakies kałuże były na drodze, bo jak dojechał do nas jechał prosto. Dopiero jak przeszliśmy ,,szlakiem" jego przejazdu, okazało się, że nie wymijał tylko celował i najeżdżał na młode zaskrońce, naliczyliśmy ich chyba 6-7 wszystkie świeżo rozjechane przez niego rowerem. W Bieszczadach to norma widzieć porozjeżdżane żmije, bynajmniej nie samochodem, tylko własnie rowerem, motorem etc. Leśniczy pod Pińczowem na stanowisku jelonka opowiadał jak to młodzież robi sobie zawody rozjeżdżając jelonki w czasie rójki. A ostatnio pod Lublinem, po przejściu ,,biegu na orientację" młodzieży w mundurkach chyba harcerskich, na ścieżce można było doliczyć się kilku rozdeptanych żab, jednej młodej ropuszki jednego kreta, któremu jeszcze z nozdrzy wyciekała krew. No i krew mnie zalała, ale nie będę opowiadał bo mi się ciśnienie podniosło, interweniowałem...
Po prostu, Przemku, brak wyobraźni, empatii i wiedzy. Mam nadzieję, że Twoje i moje obserwacje to niewielki margines zachowań ludzkich.

Rafale sorry za off top.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Delog pisze:Zgadzam się Rafciu, stuprocentowo. Mało tej edukacji na górze Góry.
...no to się cieszę :birra: ,u włochów jest mityczny dla nich gatunek Carabus olympiae i popatrz jaką dechę wyciesali :mrgreen: ,może od strony graficznej nie jest za bogato ,ale przez rozmiar przyciąga uwagę....
:papa:
Rafał
Rafale sorry za off top
.
... w tym temacie nie istnieje takie pojęcie :mrgreen:
Załączniki
co.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.32 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...jeszcze co do roślin to na fotach w kolejności są :
1 goryczka nakrapiana
2,3 sasanka alpejska
4 zawilec narcyzowy
a 5 nie pamiętam..była w każdym razie w zeszłym roku na bilecie ...
:papa:
Rafał
A.Kiton
Posty: 88
Rejestracja: wtorek, 4 sierpnia 2009, 15:46
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: A.Kiton »

Rafał Celadyn pisze: a 5 nie pamiętam..była w każdym razie w zeszłym roku na bilecie ...
Różeniec górski (Rhodiola rosea L.)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Przemek Zięba »

Rafał Celadyn pisze:,u włochów jest mityczny dla nich gatunek Carabus olympiae i popatrz jaką dechę wyciesali  :mrgreen: ,może od strony graficznej nie jest za bogato ,ale przez rozmiar przyciąga uwagę....
:papa:
Rafał
Nie wiem jakby wyciosanie takiej dechy np. co do C.cerdo dało efekty w Bolandzie, różnie mogło by się skończyć dla kozioroga czy inszego gatunku, niekoniecznie dobrze..Takie rzeczpospolite jakie ich młodzieży chowanie..jestem pełen obaw :(
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

....na Babiej górze nie ma C.cerdo ;) ,mówie o C. fabricii i wg. mnie coś takiego w tym przypadku miałoby sens i rację bytu...
Przemek Zięba pisze:Takie rzeczpospolite jakie ich młodzieży chowanie

...tu sie zgadzam, bo też niejedno widziałem, ale....
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Przemek Zięba »

Rafał Celadyn pisze:....na Babiej górze nie ma C.cerdo  ;) ,mówie o C. fabricii i wg. mnie coś takiego w tym przypadku miałoby sens i rację bytu...
No wiem, ze nie ma koziorogów na Babiej G. :-) ale taka tablica fakt z jednej strony super, z drugiej znając fantazję rodaków, a raczej ich brawurową głupotę mogło by się bardziej przyczynić do depopulacji gatunku. A bo każdy by miał ochotę sobie zrobić zdjęcie takiego cudaka z tablicy, a może i zabrać ze sobą, albo i pochwalić się zapachem ginącego gatunku na bucie..
Z C.cerdo byłoby tak samo w lasku Bielańskim, każdy by chciał obejrzeć, dotknąć, pomacać...Końcem końców żywot zakończyłaby i tablica informacyjna jeśli byłaby możliwa do demontażu, taki kraj niestety. a przynajmniej wyspreyowana. Widywałem takie w różnych rezerwatach z piktogramami genitaliów, skrótami o policji itp..
ale przepraszam tak wtrącam niepotrzebne wtręty w wątek zacny.
Już nie będę ;-)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

eee tam,normalnie sobie mozna pogadać przecież od tego jest to forum ;) ,czasem coś mi tam w głowie zaświta zwłaszcza po 10 h na słońcu :mrgreen: to piszę...przecież nie każdy myśli podobnie a zdarzają się przypadki ,że w ogóle nie myśli :mrgreen:
:birra: :papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

A.Kiton pisze:Różeniec górski (Rhodiola rosea L.)
:ok:
no właśnie :tiaa:
:papa:
Rafał
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Carabidae (Biegaczowate)”