Carabus clathratus i C. menetriesi - pytanie o współwystępowanie

Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Carabus clathratus i C. menetriesi - pytanie o współwystępowanie

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Czy Carabus clathratus i C. menetriesi często zajmują te same biotopy, współwystępują?
I jak to się ma do współkoegzystencji z C. granulatusem?
I czy w tym samym okresie?
Zastanawiam się, dlaczego np. na Kępie Karsiborskiej odłowiono tylko 1 ex C. clathratus, 38 ex Carabus menetriesi i 130 ex Carabus granulatus ( Zgrupowania biegaczowatych rezerwatu Karsiborska Kępa, Aleksandrowicz, Zawal, Śmietana, Acta Biologica 23/2016 ).

Rozumiem, że C. granulatus jest eyrytopowy i mogło być go tam dużo, bo jest go generalnie dużo tam gdzie jest mokro, wilgotno.
Sporo było też rzadkiego C. menetriesi, ale tylko 1 ex C. clathratus.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Carabus clathratus i C. menetriesi - pytanie o współwystępowanie

Post autor: Rafał Celadyn »

...clathratusa nigdy ne spotkałem w naturze ale ,czytajac różne relacje z Czech czy Niemiec to kluczem do tego może być czas odłowów
W wyniku badań przeprowadzonych w czerwcu i lipcu 2005 roku, na trzech stanowiskach
o charakterze torfowiskowym w północno-wschodniej części rezerwatu Karsiborska Kępa
zebrano 1145 osobników należących do 35 gatunków.
...clathratus pojawia sie wczesną wiosną (kwiecień) ,w Turinie pisze o największej aktywności maj -czerwiec ,ale podejrzewam ze odnosi się to do całego zasięgu ,na południu u czechów w maju to juz końcówka "haju"występowania ,więc może to po prostu zły czas odłowu dla tego gatunku....
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Carabus clathratus i C. menetriesi - pytanie o współwystępowanie

Post autor: Rafał SZCZECIN »

To może być właściwe wytłumaczenie. Clatratus czyżby lubił wcinać głównie kijanki?
W kraju osoby któr o nim piszą, widują je głównie jako zimujęce w pniakach, bądź wpadają w pułapki epigeiczne.
Kuszą mnie obserwacje tych pięknych chrząszczy. Wokół Szczecina tyle potencjalnych miejsc - i Międzyodrze, i koryto wraz z ujściem Iny, Krępy, czy wreszczie Karsibór.
jak to jednak zrobić, żeby wybrać właściwe miejsce, pojechać, trafić akurat na dobre miejsce w dobrym czasie i pofocić? To pytanie bez odpowiedzi :rotfl:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Carabus clathratus i C. menetriesi - pytanie o współwystępowanie

Post autor: Rafał Celadyn »

...będę na przełomie kwietnia i maja w Toskanii jest tam rezerwat Lago Massaciuccoli ,którego ostatnim razem nie zdążyłem odwiedzić ,ale przejeżdżałem niedaleko i mam nawet fotkę tej miejscówki...sprawdzę .Tam co prawda inny podgatunek i na granicy zasięgu ale podejrzewam, że zwyczaje maja podobne,larwy odżywiaja sie podobnie do dorosłych (kijanki ,pijawki itp.), więc wysyp nowego pokolenia żab jak najbardziej może być powiazany z aktywnością dorosłych osobników...
:papa:
Rafał
Załączniki
Lago Massaciuccoli.JPG
Lago Massaciuccoli.JPG (396.23 KiB) Przejrzano 6135 razy
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Carabus clathratus i C. menetriesi - pytanie o współwystępowanie

Post autor: Wujek Adam [†] »

Pewnie po raz kolejny się powtórzę, ale i w tym wątku rzeknę słów parę o moich obserwacjach dotyczących C. clathratus:
Zasadniczo-pobieżnie spotykam go od wielu lat na jednym (ale bardzo rozległym) stanowisku w Puszczy Kampinoskiej. W zeszłym roku wrzucałem na forum zdjęcia habitatu: jest to po prostu bagienny las, a dokładniej ols pełen brzozowych przestojów i innej liściastej grubizny. W owym lesie rzadko bywam w porze wiosennej i letniej, a to gównie za przyczyną komarów, jusznic i innego latającego (i upierdliwie gryzącego) badziewia uprzykrzającego spacery.
C. clathratus znajduję jedynie zimujące w pniakach/w kłodach. I właśnie tą metodę poszukiwań polecam jako 100% skuteczną w kwestii stwierdzenia obecności tego gatunku w terenie.
Nie mam pojęcia o jego aktywności poza porą zimowania, jednak kwiecień to chyba lekka przesada, znajdowałem bowiem osobniki zagrzebane w drewnie w połowie tego miesiąca, często sympatrycznie z C. granulatus i C. arvensis.

C. menetriesi nigdy nigdzie nie spotkałem. Ale z tego co wiem, jest o chyba gatunek o aktywności wiosennej i jesiennej, zapadający w letnią diapauzę, związany - w przeciwieństwie do C. clathratus - z podmokłymi terenami niekoniecznie o charakterze leśnym. Być może habitaty tych gatunków nieraz w jakimś stopniu się zazębiają, nie wydaje mi się jednak aby te biegacze zwyczajowo występowały razem w tym samym biotopie.
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: Carabus clathratus i C. menetriesi - pytanie o współwystępowanie

Post autor: Marek Wanat »

Dyskusja o prawidłowości pisowni clathratus - clatratus została wydzielona https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=263762#p263762

To ja bym wrócił do tematu tego wątku. Pamiętam moje pierwsze spotkanie z C. clat(h)ratus, bo było trochę niezwyczajne. Idąc kilkaset m asfaltową szosą przecinającą bagna i trzcinowiska nad Bzurą koło wsi Ktery spotkałem co najmniej 20 zwłok tego biegacza rozjechanych przez pojazdy.
To było między 15 a 24 sierpnia 1982 (sprawdziłem w bazie danych o złowionych ryjkowcach), gdy towarzyszyłem niedawno poślubionej kobiecie na obozie ornitologicznym. Tak więc nie tylko wiosną...
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Carabus clathratus i C. menetriesi - pytanie o współwystępowanie

Post autor: Wujek Adam [†] »

Zapewne nie tylko mnie wielce zaintrygowała owa "niedawno poślubiona kobieta na obozie ornitologicznym", ja jednak też chciałem zadać bardziej tematyczne pytanie:
O ile o C. clat(h)ratus wiemy już to o i owo, o tyle na temat C. menetriesi uzyskaliśmy niewiele informacji. Czy któraś z osób odwiedzających ten wątek miała osobiście do czynienia z tym gatunkiem w terenie i może coś napisać o swych przemyśleniach względem jego okresów pojawu i preferencji siedliskowych?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Carabus clathratus i C. menetriesi - pytanie o współwystępowanie

Post autor: Rafał Celadyn »

Marek Wanat pisze:To było między 15 a 24 sierpnia 1982
...w tym akurat nie ma nic dziwnego ,bo gatunki biegaczy o wiosennym typie rozwoju,maja drugi szczyt pojawu właśnie pod koniec lata,
jednak wiosna, zanim wegetacja ruszy na dobre wydaje się lepszym terminem na wypatrywanie aktywnych osobników-takie mam odczucie...

Co do pytania Rafała ,to na włoskim forum wyczytałem że berberówki ze względu na wodno -ladowy tryb życia clatrausa , nie sprawdzają się, co min.było argumentem za tym, że dane o zanikaniu we Włoszech nie koniecznie w 100 procentach pokrywaja sie z rzeczywistościa.

Co do menetriesi to dla mnie to gatunek prawie mityczny i nie widziałem nigdy nawet okazów w zbiorze, w literaturze można sobie poczytać, że to relikt polodowcowy i czasem występuje z clathratusem na torfowiskach przejściowych ,biologia jest zblizona do granulatusa i występuje na zarastających torfowiskach sfangowych, szczyt pojawu na Litwie nastepuje w maju a długość życia nie przekracza 10 tygodni po zimowaniu(Trautner)
Tyle literatura ;) .
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Carabus clathratus i C. menetriesi - pytanie o współwystępowanie

Post autor: Konto_usuniete »

o widać, że znów usunięte posty które były niewygodne dla admina...i nawet wzmianki nie ma cicho sza...
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Carabus clathratus i C. menetriesi - pytanie o współwystępowanie

Post autor: admin »

grzegorzb pisze:o widać, że znów usunięte posty które były niewygodne dla admina...i nawet wzmianki nie ma cicho sza...
Cztery posty wyżej. Dokładnie tam, gdzie było cięte.
I wypraszam sobie takie insynuacje. Chciałbyś....

PS. Podnosiłeś już wszelkie do rodzaju zarzuty przeciwko Administracji tego Forum: że nie czyta, że nie sprząta, że sprząta itd. Tym razem jest przypadek taki, że administracja posprzątała. Wątek jest https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=263762#p263762

I szkoda zaśmiecać kolejnego wątku swoimi uwagami. Znów będę miał robotę a jak posprzątam to się pewnie zirytujesz. A jak nie posprzątam to raczej tak samo. Reszta forumowiczów ma ubaw albo nie mogą tego czytać (są dwie opcje). Tych drugich przepraszam.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Carabus clathratus i C. menetriesi - pytanie o współwystępowanie

Post autor: Konto_usuniete »

Rafale
Rafał Celadyn pisze:na torfowiskach przejściowych
a komu chce się siedzieć w takim terenie...torfowisko wysokie, niskie to tak...ale te.....ble...i dlatego myślę nie tylko w zakresie biegaczy jest ten typ słabo rozpoznany...
i taki filmik
https://www.youtube.com/watch?v=muBwOxpI7T4
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Carabus clathratus i C. menetriesi - pytanie o współwystępowanie

Post autor: Rafał Celadyn »

...znam tą serie jest tam parę gatunków fajnie sfilmowanych,co do torfowisk przejściowych,to u mnie w większości są pozostałosci takich biotopów i przeczesane mam trzy miejscówki w promieniu kilku kilometrów-nic ,Szukałbym go w okolicach Częstochowy ,(Węglowice),moze nawet podjadę tam niedługo....
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Carabus clathratus i C. menetriesi - pytanie o współwystępowanie

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Dziękuję za powrót to meritum sprawy, choć wydzielony wątek dotyczący prawidłowości pisowni clathratus/clatratus uznaję za słuszny, i dobrze że został wydzielony.

Co do środowisk występowania tych biegaczy - Szczecin, bo głównie o moją lokalizację mi chodzi - leży w dolinie Odry, jak popatrzycie na widok z satelity to wydaje się, że jest tu pelno potencjalnych miejsc na ciekawe carabidy.
Jednak we wszystkich miejscach, które dotąd przez niespełna 30 lat mniej lub bardziej intensywnie penetrowałem, spotykałem z tych wilgociolubnych biegaczy tylko granulatusa, a penetrowałem i bagniste olsy i torfowe łąki, i brzegi jezior, i koryta rzek. Dominuje granulatus - i wpadał do żywołapnych barberówek, i przebywał w murszejących kłodach, pniakach, pod korami itp - częstokrość w dużych ilościach.
Zapewne pozostało mi jeszcze mnóstwo miejsc do sprawdzenia, ale te najbardziej bagniste są po prostu niebezpieczne - już raz wpadłem po pas , przechadzając się po byłym torfowisku w Reptowie. Myślałem, że grunt jest stabilny, a okazało się, że las po którym stąpałem, wyrósł na grubym korzuchu, a pod nim była woda. Prawie nie zszedłem....

Stąd moje pytanie, mające na celu jak najtrafnieszy wybór potencjalnego biotopu - gdzie pojadę i bezpiecznie poszukam, i gdzie znajdę. To oczywiście takie teoretyzowanie marzenia o stuprocentowym miejscu, ale liczę na to że się uda.
Zamierzam pojechać na Kępę Karsiborską, żeby zobaczyć to środowisko występowania tych 3 gatunków o których piszę. co prawda było to kilkanaście lat temu, ale myślę że stanowisko jest nadal zasiedlone, zarówno przez menetriesiego, jak i clatratusa.
A potem spróbuję znaleźć podobne do tego biotopy w innych rejonach województwa.
Wydaje mi się, że te dwa rzadkie biegacze powinny być do znalezienia w wielu miejscach mojego regionu, bo naprawdę wody wszelakiej i rozlewisk wszelkich jest tu multum, jak np na załączonych zrzutach z gugla.


Źródła mapek z google: https://www.google.pl/maps/place/Szczec ... 14.5528116
Załączniki
pod Szczecinem.jpg
pod Szczecinem.jpg (129.44 KiB) Przejrzano 5651 razy
okolice Gryfina.jpg
okolice Gryfina.jpg (131.91 KiB) Przejrzano 5651 razy
okolice Świętej i Modrzewia.jpg
okolice Świętej i Modrzewia.jpg (106.25 KiB) Przejrzano 5651 razy
Kępa Karsiborska.jpg
Kępa Karsiborska.jpg (84.23 KiB) Przejrzano 5651 razy
koryto Iny w okolicach Strumian.jpg
koryto Iny w okolicach Strumian.jpg (139.75 KiB) Przejrzano 5651 razy
mokre łąki nad Zalewem Szczecińskim przy Trzebieży.jpg
mokre łąki nad Zalewem Szczecińskim przy Trzebieży.jpg (90.61 KiB) Przejrzano 5651 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Carabidae (Biegaczowate)”