Europejskie Carabus spp. - kwestie determinacyjne

Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Europejskie Carabus spp. - kwestie determinacyjne

Post autor: Jurek Szypuła »

Wujek Adam pisze:Zaczytałem się w tym Kuntze'm...
Cudeńko!!!  :szacun:
1927 rok!  :shock:
;-)
Patrząc na rysunki w Fauna Germanika z 1908 to zdjęcia z pracy to jakieś nieporozumienie...
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Europejskie Carabus spp. - kwestie determinacyjne

Post autor: Wujek Adam [†] »

Dobre grafiki (zdjęcia i/lub rysunki) to sprawa częstokroć bardzo istotna, szczególnie gdy mamy do czynienia z czymś, co bardzo trudno precyzyjnie opisać słowami.

Moje tutejsze fotki nie są za wybitne, lecz chyba ogólnie wystarczają do pobieżnego zapoznania się z prezentowanymi taksonami.

Dzisiaj dla odmiany zerknijmy na relatywnie niewielkiego (15 mm.), ciekawego iberyjeskiego biegaczyka: Carabus (s. str.) deyrollei GORY, 1839.
:hi:
Załączniki
Carabus deyrollei.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (121.16 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Europejskie Carabus spp. - kwestie determinacyjne

Post autor: Wujek Adam [†] »

Wątek nieco przygasł, lecz spełniając pozaforumowo wyrażoną prośbę nieco go odświeżę:

Dziś przyjrzymy się Carabus (Macrothorax) planatus CHAUDOIR, 1843, ciekawemu, nieczęstemu, pokrewnemu pokazanemu w tym wątku C (M.) morbillosus endemicznemu gatunkowi, który zamieszkuje północną Sycylię.
Załączniki
Carabus planatus.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (191.29 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Europejskie Carabus spp. - kwestie determinacyjne

Post autor: Rafał Celadyn »

....tak ku pamięci Adama podciągnę temat ,może ktoś się podejmie roli i podciągnie temat w stylu autora... Gatunek/podgatunek tak problematyczny ,że "nauka" nie potrafi go nazwać ;) ,jaja sobie robię a potem wyjaśnię...kiedyś ....Turcja środek lata nawet oznaczenie dostałem :mrgreen: ,ale w tym momencie nie wiem co o tym myśleć ,nawet podrodzaj podam :arrow: Sphodristocarabus ,jak się komuś będzie chciało proszę podać typ(gatunek/podgatunek z zaznaczeniem żródła :okok:
:papa:
Rafał
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=BWTMGHe9vuE
:rotfl:
Załączniki
New-Out99998 - Kopia - Kopia - Kopia - Kopia - Kopia.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (223.19 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Europejskie Carabus spp. - kwestie determinacyjne

Post autor: Rafał Celadyn »

ok. pewnie numer żle dobrany... :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=DkYuM_r ... rt_radio=1
;)
Go-Garadiele ! :rotfl:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Europejskie Carabus spp. - kwestie determinacyjne

Post autor: Rafał Celadyn »

...co ?nikt nic? :mrgreen: ,podrodzaj podany, można śmiało walić :arrow: po krótkim researchu internetu ...nie będzie strzałów -nie będzie odpowiedzi :rotfl: ,a nawet jeśli będzie, to tak zagmatwana jak Rings of Pała od Amazona ,wolna amerykanka bez gapienia się w żródla :mrgreen: :birra:
Go-Gradiele! :mrgreen:
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=n_O4vrnP7BY&t=386s
petrel
Posty: 489
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Europejskie Carabus spp. - kwestie determinacyjne

Post autor: petrel »

No dobra, choć nie czuję się na siłach na jakąkolwiek dyskusję, to sadząc po etykiecie to będzie:
Carabus (Sphodristocarabus) blumenthaliensis basilewskianus Breuning & Ruspoli 1970 :tancze:
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Europejskie Carabus spp. - kwestie determinacyjne

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Taki z ogólnego pokroju jakby odpowiednik naszego Carabus intricatus, ciekawe co to za gatunek
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Europejskie Carabus spp. - kwestie determinacyjne

Post autor: Rafał Celadyn »

Rafał SZCZECIN pisze: ciekawe co to za gatunek
...dokładnie :ok:
Powiem szczerze , pomimo,że okaz dostałem oznaczony ,to jak to w tym rodzaju bajzel w literturze jest większy niż w/w ekranizacji...
Stwierdziłem, że większą motywacją dla mnie, żeby się przez to przebić będzie dyskusja na forum, żeby było od czego zacząć...
petrel pisze:Carabus (Sphodristocarabus) blumenthaliensis basilewskianus Breuning & Ruspoli 1970
no i super, pytanie skąd zaczerpnąłeś tą kombinację w nazewnictwie (to będzie być może istotne dla dalszej dyskusji :ok: )
:papa:
Rafał
relaksująca muza 8) :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=6abHv9Z ... k&index=10
petrel
Posty: 489
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Europejskie Carabus spp. - kwestie determinacyjne

Post autor: petrel »

Rafał Celadyn pisze:pytanie skąd zaczerpnąłeś tą kombinację w nazewnictwie
Na stronie molbiol.ru Honza (Jan Matějíček) wrzucił fotkę biegacza, który miał opisaną etykietę lokalizacyjną jak chrząszcz z Twojego zdjęcia i taką kombinacją nazw był opisany.
petrel
Posty: 489
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Europejskie Carabus spp. - kwestie determinacyjne

Post autor: petrel »

petrel
Posty: 489
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Europejskie Carabus spp. - kwestie determinacyjne

Post autor: petrel »

Widzę, że ten Carabus występuje w tej rosyjskiej dyskusji w różnych kombinacjach nazw. Szczerze mówiąc jak patrzę na jakiekolwiek dyskusje (szczególnie te prowadzone za naszą wschodnią granicą) dotyczące rodzaju Carabus to mam wrażenie, że nazewnictwo tam używane jest absolutną abstrakcją np. zbitka:
Carabus (Sphodristocarabus) varians (blumenthaliensis) aequicostalis Staven & Heinz, 1995 ? co to w ogóle oznacza :szok:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Europejskie Carabus spp. - kwestie determinacyjne

Post autor: Rafał Celadyn »

petrel pisze:szczerze mówiąc jak patrzę na jakiekolwiek dyskusje (szczególnie te prowadzone za naszą wschodnią granicą) dotyczące rodzaju Carabus to mam wrażenie, że nazewnictwo tam używane jest absolutną abstrakcją np. zbitka:
Carabus (Sphodristocarabus) varians (blumenthaliensis) aequicostalis Staven & Heinz, 1995 ? co to w ogóle oznacza
:mrgreen: no, to tylko ułamek tego co można doświadczyć i w dyskusjach i w literaturze(niby mającej na celu porządkować zawiłości systematyczne) ,byk na byku, kompletny brak analizowania źródeł i tworzenie nowej systematki bez ładu i składu ;) .
Dałem ten gatunek jako przykład, bo akurat znalazłem sie w jego posiadaniu ,będę dawwkował info ze źródeł przy łyk-endach,żeby wszyscy mogli sobie pooglądać namacalnie jakie problemy można napotkać oznaczając pospolity gatunek .Czy dojdziemy jak powinna wyglądać poprawnie zapisana nazwa -powiem szczerze -nie wiem ;) .Podejrzewam, że podstawą do rozważań byłby skrót kodeksu nomenklatury zoologicznej ,a przynajmniej znajomość jego podstaw i wtedy moglibyśmy w długie nadchodzące zimowe wieczory podywagować kto dał d...y i kiedy :mrgreen: .Tak czy inaczej jest jakaś motywacja :ok: , bo solo w chacie podejrzewam, że po godzinie
położyłbym na to przysłowiową "lagę bonito" :ja wiem:
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Europejskie Carabus spp. - kwestie determinacyjne

Post autor: M. Stachowiak »

Dla przypomnienia, w dziale download jest do pobrania „lista Blumenthal'a” z w miarę aktualnym (z 2020 r.) podziałem systematycznym rodzaju Carabus L.:
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=68&t=43298
W wielu miejscach z zapisami tej listy się nie zgadzam lub nie rozumiem ich konwencji, ale to jest temat na odrębną dyskusję (jeżeli w ogóle warto ją zaczynać).
Generalnie uważem, że mnożenie bytów poprzez wprowadzanie podziałów infrasubspecyficznych jest nieuzasadnione, a przede wszystkim niezgodne z zasadami nomenklatury.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Europejskie Carabus spp. - kwestie determinacyjne

Post autor: Rafał Celadyn »

:ok: no, to będzie jeszcze jeden katalog ;)
M. Stachowiak pisze:W wielu miejscach z zapisami tej listy się nie zgadzam lub nie rozumiem ich konwencji, ale to jest temat na odrębną dyskusję (jeżeli w ogóle warto ją zaczynać).
Myślę, że wszyscy którzy siedzą choć trochę w systematyce zadają sobie to samo pytanie "o (...) tu chodzi" :mrgreen: .
Dyskusja jak dyskusja, zawsze można sie czegoś nowego dowiedzieć ,odrębną kwestią jest czas ,który trzeba poświęcić na wertowanie literatury .Z tym okazem ja nawet nie chcę wnikać w podgatunek, tylko ustalić jaki to gatunek ;) .Przy założeniu, że ktoś chciałby opublikować znalezisko tego okazu(złożenie zupełnie abstrakcyjne) i ustalić katalog za którym przyjmuje nazewnictwo to " lecąc po tzw. fundamentach" ,Brezina ,CPC poprzednie i najnowsze,Breuning,Devue 2004,wspomniana Lista Blumenthala,CotW, czy jesteśmy w stanie ustalić co jest czym w tej zupie? I skąd biorą sie te "pokraczne formy" i "dziwadła" w nazewnictwie ...oto jest pytanie ;) :birra:
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Europejskie Carabus spp. - kwestie determinacyjne

Post autor: Rafał Celadyn »

...ok,miałem chwilkę więc możemy zacząć :
Carabus (Sphodristocarabus) blumenthaliensis basilewskianus Breuning & Ruspoli 1970 strzał Roberta, :arrow: det.Jan Matějíček
Carabus (Sphodristocarabus) rotundicollis blumenthaliensis Heinz et Korge 1969 oznaczenie, które otrzymałem :arrow: det I.Rapuzzi
Teraz kolej na CotW, bo to podejrzewam najczęściej odwiedzana strona podczas poszukiwań :arrow: https://carabidae.org/gallery?taxon=1206 i stąd najprawdopodobniej zaczerpnięta jest kombinacja Honzy .
Z kolei oznaczenie Ivana jest z CPC 2003 . Na razie tyle muszę porobić printscreeny, żeby wszystko było pod ręką , wtedy dopiero będzie można zacząć dyskutować ;) .
:papa:
Rafał
do snu ;) :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=Gj03Bmo6ad0
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Carabidae (Biegaczowate)”