Sesia apiformis [wydzielone]

Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Post autor: Łukasz »

Super, dzięki za odpowiedź. Czyli te najstarsze apiformisy tak czy owak jeszcze będą trochę żerowały w tym roku? I co do otworów po Saperdach, chyba nie wszystkie to chrzaszcze - przecież nieraz znajdujemy egzuwia wystające z nadziemnych otworów. A skoro część kokonów jest pod ziemią, to znaczy że apiformisy wykluwają się podobnie jak zawisaki? To znacznie by ułatwiło poszukiwanie kokonów :smile:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Łukasz pisze:A skoro część kokonów jest pod ziemią, to znaczy że apiformisy wykluwają się podobnie jak zawisaki? To znacznie by ułatwiło poszukiwanie kokonów :smile:
Nie wiem czy to ułatwia czy nie :wink: ,ale jeśli drzewo jest zasiedlone najlepiej szukać właśnie tak jak poczwarek zawisaków,czyli pod ziemią w okolicy pnia .O ile kokony pod korą są bardziej widoczne o tyle dotrzeć jest do nich nieco trudniej,natomiast te w ziemi łatwo przeoczyć,ale jeśli już są ,to jest ich na tyle dużo, że zawsze coś znajdziesz :wink: .
Pozdrawiam Rafał.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Łukasz pisze:Czyli te najstarsze apiformisy tak czy owak jeszcze będą trochę żerowały w tym roku?
Nie, bo są już w kokonach.
Łukasz pisze:I co do otworów po Saperdach, chyba nie wszystkie to chrzaszcze - przecież nieraz znajdujemy egzuwia wystające z nadziemnych otworów.
Mówię o szyi korzeniowej max 20 cm nad i pod ziemią - S apiformis, a do 0 do 60 cm nad powierzchnię ziemi, S carcharias. Jeśli widywałeś egzugwia wyżej przy martwicach na bocznej powierzchni pnia to mogły być Paranthrene tabaniformis
Łukasz pisze:A skoro część kokonów jest pod ziemią, to znaczy że apiformisy wykluwają się podobnie jak zawisaki? To znacznie by ułatwiło poszukiwanie kokonów :smile:
niby tak, ale jest ich znacznie mniej niż tych pod korą
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Post autor: Łukasz »

Mówię o szyi korzeniowej max 20 cm nad i pod ziemią - S apiformis, a do 0 do 60 cm nad powierzchnię ziemi, S carcharias. Jeśli widywałeś egzugwia wyżej przy martwicach na bocznej powierzchni pnia to mogły być Paranthrene tabaniformis
Właśnie mówiłem o takich otworach - kilka, kilkanaście cm nad powierzchnią gleby. Powyżej - nawet nie zwracałem uwagi, nie mówiąc już o tabaniformisie.
Ostatnio przeszukałem korzenie dwóch topól, niestety bez efektu. Wszystkie drzewa zarażone w dużych ilościach. Trochę mnie to zniechęciło, ale tłumaczę to raczej jeszcze zmrożoną glebą i zwałami śniegu skutecznie utrudniającymi dostęp do drzew :wink: Jak tylko coś konkretnego znajdę, dam znać.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Przezierniki (Sesiidae)”