Herophila

Zbiorowy projekt i dyskusja mająca na celu stworzenie Klucza do Kózkowatych, omówienia rodzajów, klucze do poszczególnych gatunków itp.
brakkonta

Herophila

Post autor: brakkonta »

Poszukuję cech kluczowych do rozdzielenia gatunków Herophila fairmairei i beieri. Obydwie małpy biegają po Grecyji i nigdzie o nich nie ma mowy jak to rozróżnić.
Mocarnie proszę o sprężenie Umysłów i pomoc !!!
Mazep
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

fairmairei (Thomson, 1857)
beieri Breuning, 1942

Kto ma Breuninga 1942? :) (chętnie bym go przeczytał moim skanerem.) Innych źródeł raczej nie będzie.

przypominam przy okazji, że w dziale Download są już:
Saperdini_Breuning_1952.pdf
Dorcadionini_Breuning_1962.pdf
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Jacek Kurzawa, łącznie zmieniany 1 raz.
brakkonta

Post autor: brakkonta »

no dzięki, ale czyżby nijakiej inszej pomocy nie było ?? :cry: Breuninga ni hu hu, więc jak to-to oznaczyć ??
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Na wyczucie Jacku :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
Szczepan Ziarko
Posty: 120
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 13:31
Lokalizacja: Poturzyn
Kontakt:

Heirophila's news

Post autor: Szczepan Ziarko »

Gianfranco Sama i Pierpaolo Rapuzzi sprawdzili holotyp Heirophila beieri znajdujacy sie w muzeum w Wiedniu i nie znależli najmniejszych różnic pomiędzy nim a Dorcatyphus tristis tristis.
W bieżącym roku zostanie wydana rewizja tego rodzaju. Mogę póki co powiedzieć, że ich ilość sie nie zmieni, bo w górskiej partii Grecji znaleziono zupełnie nowa formę.
zet_es
brakkonta

Post autor: brakkonta »

dzięki - i to jest dla mnie konkret. Zawsze jeden kłopot z łba mego dymiącego.
Mazep
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie wiem jak wyglada H.beieri, ale....
H.tristis zewnętrznie przypomina Morimus funereus - jest mniejszy, szczuplejszy, ale mozna go wręcz pomylić z tym gatunkiem. Rozprzestrzeniony jest dość szeroko, w całym basenie Morza Śródziemnego. Tymczasem drugi gatunek - H.fairmairei (Thomson, 1857) jest endemitem greckim - tak jak H.beieri. I teraz układanka - H.fairmarei jest zupelnie inna niż H.tristis. Inny kształt,. czarna i ogólnie przypomina czarnego Dorcadiona (można się pomylić!). Tak więc pytanie na ile H.beieri jest podobna do H.tristis (podstawa to oczywiscie to opis gatunku Breuninga ktorego nie mamy, tak więc sobie gdybam...) a na ile do H.fairmarei. Ponieważ fairmarei jest wogóle niepodobna do tristis mogę przewidywać że beieri również bedzie całkiem dobrze rozróżnialnym gatunkiem (o co zresztą w faunie greckiej nietrudno).
Podsumowując spodziewam się raczej tego, że H.beieri jest dobrym i dobrze rozróżnialnym gatunkiem a spostrzeżenia Samy i Rappuziego są hmmm.... jak to powiedziec....troszkę niewiarygodne. Może się okazać, że za chwilke ukaże się opis n.sp. z Grecji z kluczem do rodzaju, a info rzucone przez nich może okazać się pewnego rodzaju hamulcem do obecnych rozważań na ten temat. Wiem, że jestem uparty i niedowiarek, ale mam przeczucie, że tu będzie coś ciekawego w przyszłości. Warto się tej beieri przyjrzec.
Jacku - czy Ty pytasz się dlatego, ze coś masz (z wymian, do oznaczenia) czy tak z ciekawości. W razie czego dysponuje kilkoma okazami obydwu gatunków i chętnie przyjrzalbym się kolejnym .... :-))))))
brakkonta

Post autor: brakkonta »

No, to i miałem spokój.
Ale to dobrze, bo i zawsze ze śpiączki mnie to przebudza :wink:
Od dupci strony - z Herophil to mam jeno tristis. Fairmairei tom na oczy nie widział i zagrzało mnie Jacenty Twoje przypodobnienie jej do Dorcadiona....alem ciekaw jak ta cholera wygląda ??!! Pytasz po szlaka mi to-to. Ano w ramach odgłupiania skrobię sobie Ten (:wink: - tu uśmiech ku Pewnej Osobie) klucz. Po ostatniej giełdzie w Napajedich przywiozłem sobie Morimusy i Herophile i to pchnęło mnie ku kluczowi. Goście na giełdzie to wogóle motali się pomiędzy tymi rodzajami i w zasadzie nikt nie potrafił mi solidnie oznaczyć. Każdy robił zajebiaszcze miny, ale oznaczyć to się wszyscy "chybali" i ramionkami gibali.. Takoż i sam do tego siadłem (tu tak do końca nie jestem pewny swych cech co do asper ganglbaueri i asper asper)......(tu usiłowałem wstawić ten fragment klucza, ale rysunki czynią go obszernym, a forum nie pozwala takich załączników wścibiać) No i dłubiąc tak w tych Lamidkach natknąłem się na H.beieri i zgasłem - stąd me pytania.
Dzięki dla Szczepana i Jacka za zajęcie tym tematem.
Jacek - klucz Morimusowy podeślę mejlem - popatrz i pomóż.
Mazep
Awatar użytkownika
Szczepan Ziarko
Posty: 120
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 13:31
Lokalizacja: Poturzyn
Kontakt:

Post autor: Szczepan Ziarko »

J.M. pisze: ....alem ciekaw jak ta cholera wygląda ??!!
Tak bardzo na prędce to tak jak na załączonym zdjęciu.
Załączniki
028.jpg
028.jpg (118.08 KiB) Przejrzano 5623 razy
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

Wgniecenia na pokrywach, to naturalne, czy nabyte posmiertnie?
brakkonta

Post autor: brakkonta »

dzięki za fotę. A wgniecenia chyba nabyte, źle stwardniałe przy przepoczwarzeniu. Chyba...
Awatar użytkownika
Szczepan Ziarko
Posty: 120
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 13:31
Lokalizacja: Poturzyn
Kontakt:

Post autor: Szczepan Ziarko »

Jacek Kurzawa pisze: Podsumowując spodziewam się raczej tego, że H.beieri jest dobrym i dobrze rozróżnialnym gatunkiem a spostrzeżenia Samy i Rappuziego są hmmm.... jak to powiedzieć....troszkę niewiarygodne. Może się okazać, że za chwilkę ukaże się opis n.sp. z Grecji z kluczem do rodzaju, a info rzucone przez nich może okazać się pewnego rodzaju hamulcem do obecnych rozważań na ten temat.
Domysły tego rodzaju leżą na pograniczu spiskowej teorii dziejów. A przecież najlepiej zajrzeć do źródła. Pozwalam sobie przytoczyć cały opis Heirophila beieri zawarty w
Breuning S. Von , 1942 - Études sur les Lamiares, 11ème Tribus: Phrissomini - Novitates Entomologicae 3 suppl., fasc. 85-88: 102-136.
Już słyszę chichot Pawła Jałoszyńskiego. I słusznie. Niedawno czytałem rewizję składającą sie na dobra sprawę z całych wachlarzy synonimów które kiedyś były dobrymi gatunkami wyprodukowanymi masowo przez S. Breuninga. Nie umniejsza to jego wkładu w rozwój nauki, ale uczy, ze ilość nie idzie w parze z jakością.
Sic transit gloria breuningi.
Zet_es
Załączniki
HerophilaBeieri.gif
HerophilaBeieri.gif (86.99 KiB) Przejrzano 5650 razy
brakkonta

Re: Heirophila's news

Post autor: brakkonta »

Szczepan Ziarko pisze:W bieżącym roku zostanie wydana rewizja tego rodzaju.
chodzi o '08.....czy coś w tym temacie drgnęło ???
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Herophila

Post autor: Jacek Kurzawa »

Mamy już 2014. Podgatunek Herophila tristis schurmanni Sama & Rapuzzi (in press) jest ciągle nieopisany, ale został "zakomunikowany" w 2009 roku:
http://www.entomologiitaliani.net/publi ... 145&t=3816

Mam okaz z "loc.typ." (nieformalnego) więc można go wysłać do dołączenia do serii typowej :D bo opisywać zamiaru nie mam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Klucze do oznaczania kózkowatych”