zagadka ornitologiczna

Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

zagadka ornitologiczna

Post autor: Antek Kwiczala † »

Kilka dni temu pokazano mi zdjęcie nieznanego mi gatunku ptaka. Zdjęcie zrobiono podobno w okolicy Cieszyna w październiku. Wykonano go bardzo starym modelem komórki - nie miał nawet opcji wysłania mms-u, więc sfotografowałem je na malutkim ekranie tejże komórki aparatem fotograficznym - stąd okropna wręcz jakość tych zdjęć. Nie wiem, czy to nie jest jakiś obcy gatunek, który uciekł z hodowli. Może ktoś rozpozna, co to za ptak?
Załączniki
DSC06295.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (394.58 KiB)
DSC06296.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (284.66 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: zagadka ornitologiczna

Post autor: Aneta »

To jest udomowiona forma kaczki piżmowej (Cairina moschata domestica).
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: zagadka ornitologiczna

Post autor: Antek Kwiczala † »

Dzięki Aneta. Ciekawe, że kaczka ta, choć sprowadzona do Europy w XVI w, nie jest wykazana w atlasie ptaków Europy (w każdym razie w moim go nie ma).
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: zagadka ornitologiczna

Post autor: TomekK »

Antek jest masa ptaków hodowanych w naszym kraju jak choćby sporo azjatyckich bażantow. Piżmówka albo jak mówi moja rodzina na wsi, amerykanka, to gatunek typowo rzeźny, stąd pewnie jej brak w atlasie ptaków występujących w naturze.
Osobiście spotkałem w naturze bażanta mongola a kolega sfocil lata temu w terenie bażanta złocistego.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: zagadka ornitologiczna

Post autor: Antek Kwiczala † »

Masz Tomku rację. Przeczytałem jeszcze raz wstęp do tego atlasu ("Ptaki Europy") i znalazłem ustęp:
Nie uwzględniono w nim niektórych gatunków amerykańskich i morskich pojawiających się bardzo rzadko na wschodnim wybrzeżu Atlantyku, niektórych afrykańskich spotykanych nieregularnie w północnej części basenu śródziemnomorskiego oraz zbiegłych z ogrodów zoologicznych, lub od indywidualnych hodowców.
Żeby to jednak ocenić, trzeba mieć jakąś wiedzę ornitologiczną. To zresztą tak, jakby nowicjusz w sprawach entomologicznych próbował oznaczyć motyla czy chrząszcza z pomocą atlasu owadów. Trzeba jednak mieć sporą wiedzę na ten temat :)
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: zagadka ornitologiczna

Post autor: TomekK »

Jest jak mówisz :okok:
ODPOWIEDZ

Wróć do „*** HYDEPARK ***”